Baltic Pipe coraz bliżej. Ważna decyzja wojewody

2020-02-04, 12:40

Baltic Pipe coraz bliżej. Ważna decyzja wojewody
Ropociąg "Przyjaźń". Wznowienie dostaw ropy do Europy przez rurociąg "Przyjaźń" może mieć wpływ na notowania ropy nawet na tak odległych rynkach jak USA.Foto: shutterstock.com/Aliaksandr Kushner

Wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję zatwierdzającą projekt rozbudowy tłoczni gazu w Goleniowie. Jest to pierwsza z trzech decyzji, jakie Gaz-System ma uzyskać na budowę tych elementów infrastruktury w ramach Baltic Pipe - podała spółka w komunikacie.

Jak poinformowano, zatwierdzony decyzją wojewody projekt budowlany zakłada realizację inwestycji w dwóch etapach.

Powiązany Artykuł

Piotr Naimski IMG_5501 1200.JPG
Naimski: budowa Baltic Pipe postępuje zgodnie z planem, zakończenie w 2022 r.

Etap I obejmuje rozbudowę Tłoczni Gazu Goleniów o trzy zespoły agregatów sprężarkowych o łącznej mocy 25 MW, przebudowę obiektów technologicznych na terenie istniejącej tłoczni, budowę obiektów i infrastruktury tłoczni, a etap II - rozbudowę o zespół agregatu sprężarkowego o mocy 5MW.

Teren przeznaczony pod inwestycję jest położony w województwie zachodniopomorskim w gminie Goleniów.

Kluczowy element inwestycji

Tłocznia w Goleniowie to obok inwestycji w Odolanowie i Gustorzynie kluczowy element programu inwestycyjnego lądowej części Baltic Pipe. Rozbudowa i budowa tych trzech tłoczni pozwoli na sprawne rozprowadzenie zwiększonych ilości gazu, który trafi do Polski po 2022 roku. W pierwszym kwartale tego roku spodziewamy się decyzji dotyczących pozostałych dwóch tłoczni – powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu Gaz-System Tomasz Stępień.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Płażyński: Baltic Pipe ma dla Polski ogromne znaczenie strategiczne

Wydana przez wojewodę zachodniopomorskiego decyzja o pozwoleniu na rozbudowę tłoczni gazu w Goleniowie podlega natychmiastowemu wykonaniu. Ze względu na strategiczne znaczenie inwestycji zadanie to realizowane jest na podstawie specustawy gazowej.
Inwestycja jest składową częścią Baltic Pipe, mającego utworzyć nowy korytarz dostaw gazu na rynku europejskim.

Planowana trasa gazociągu Baltic Pipe (opr. Marcin Zieliński/PAP) Planowana trasa gazociągu Baltic Pipe (opr. Marcin Zieliński/PAP)

Pięć komponentów projektu

Projekt składa się z pięciu komponentów. Jednym z nich jest rozbudowa i modernizacja polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego. W jego skład wchodzi połączenie gazociągu podmorskiego z istniejącym systemem, wybudowanie lub zmodernizowanie trzech tłoczni gazu (Goleniów, Odolanów i Gustorzyn) oraz budowa gazociągów Niechorze – Płoty i Goleniów-Lwówek.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Baltic Pipe umożliwi transport do Polski 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gaz-System i duński Energinet. Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m. sześc. surowca z Polski do Danii. Będzie można sprowadzać do Polski gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Początek budowy zaplanowano na 2020 r., a zakończenie - na 2022 r.


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej