Karnkowski: podpis to znak, że Andrzej Duda będzie walczył o prezydenturę
- Brak podpisu Andrzeja Dudy pod ustawą reformującą wymiar sprawiedliwości byłaby zapowiedzią abdykacji, rezygnacji z walki o drugą kadencję. Podpis to znak, że prezydent Andrzej Duda jest w nastroju bojowym i będzie walczył o reelekcję - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie"). Gościem "Debaty Dnia" był także Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute).
2020-02-04, 19:05
Posłuchaj
Goście "Debaty Dnia"na gorąco skomentowali w PR24 decyzję prezydenta RP, który złożył podpis pod nowelizacją ustaw sądowych.
"Prezydent Duda jest w bojowym nastroju"
- Spokoju bym się teraz nie spodziewał. Będzie przeciągania liny, trochę protestów (...) - stwierdził Krzysztof Karnkowski. - Pytanie, jakie byłyby konsekwencje, gdyby tej ustawy prezydent Andrzej Duda nie podpisał. Brak podpisu mógłby kosztować głowę państwa zauważalną liczbę głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich - dodał.
Czytaj także:
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"To element stabilizujący system". Rzecznik rządu o podpisaniu ustaw sądowych
Zdaniem publicysty "Gazety Polskiej Codziennie" "brak podpisu Andrzeja Dudy pod ustawą reformującą wymiar sprawiedliwości byłaby zapowiedzią abdykacji, rezygnacji z walki o drugą kadencję". - Podpis to znak, że prezydent Andrzej Duda jest w nastroju bojowym i będzie walczył o reelekcję - przekonywał Krzysztof Karnkowski.
"Prezydent nie miał wyboru"
Według Tomasza Wróblewskiego "niefortunnie potoczyły się reformy sądów przeprowadzane przez PiS".
- Sądów nie udało się zreformować (...) Sprawy są w sądach coraz dłużej. Reformy mierzy się po wynikach - wyniki na dzisiaj są słabe. Sytuacja jest trudna, jeżeli chodzi o jakość i poziom wymiaru sprawiedliwości - powiedział w PR24 Tomasz Wróblewski, który potwierdził słowa swego przedmówcy, że Andrzej Duda "jest w bojowym nastroju" w przededniu rozpoczęcia kampanii prezydenckiej.
Czytaj także:
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Reforma sądownictwa. Piotr Pałka: Andrzej Duda chciałby być postrzegany jako arbiter
- Sam podpis jest konsekwencją splotu układu, w jakim się znaleźliśmy. Jesteśmy w takim impasie, że w zasadzie nie ma różnicy czy Andrzej Duda ustawę podpisał, czy nie - stwierdził Tomasz Wróblewski.
Prezes Warsaw Enterprise Institute stwierdził ponadto, że "sądownictwo w Polsce wymaga głębokich reform", a to, co się wydarzyło w ciągu ostatnich lat w zakresie reformowania sądownictwa, "to nie są reformy".
- To przygotowanie do przeprowadzenia prawdziwych reform. Prezydent nie bardzo miał wybór. Tu nie ma trzeciej drogi - zakończył.
<<CZYTAJ TAKŻE>> Rzecznik SN: postanowienie TK nie może zablokować orzeczenia TSUE
REKLAMA
W audycji też, czy podpis pod ustawami reformującymi ustrój sądów zadowoli twardy elektorat PiS i tym samym zapewni prezydentowi Andrzejowi Dudzie reelekcję, a także komentarz do wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.
***
Audycja:
Prowadzący: Miroslaw Skowron
Goście: Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie") oraz Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 04.02.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 18.06
PR24/tb/IAR/PAP
REKLAMA