"Powoli kończy się pewna epoka". Paweł Kukiz o śmierci Romualda Lipko

"Zmarł Romuald Lipko. Do dziś znam na pamięć muzę i teksty z kultowej płyty Budki Suflera »Cień Wielkiej Góry« i pewnie nigdy już nie zapomnę" - napisał muzyk i polityk Paweł Kukiz. Dodał, że powoli kończy się pewna epoka.

2020-02-07, 08:57

"Powoli kończy się pewna epoka". Paweł Kukiz o śmierci Romualda Lipko
Romuald Lipko, podczas pożegnalnego koncertu Budki Suflera. Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

W wieku 69 lat zmarł muzyk Romuald Lipko, lider Budki Suflera - poinformował zespół w nocy z czwartku na piątek. Kompozytor, multiinstrumentalista, autor wielu polskich przebojów zmagał się z chorobą nowotworową.

Powiązany Artykuł

PAP Romuald Lipko 1200.jpg
Nie żyje Romuald Lipko. Współzałożyciel Budki Suflera odszedł w wieku 69 lat

Śmierć muzyka skomentował Kukiz na swoim profilu na Facebooku. "Zmarł Romuald Lipko... Do dziś znam na pamięć muzę i teksty z kultowej płyty Budki Suflera "Cień Wielkiej Góry"... 1975 rok... I pewnie nigdy już nie zapomnę... Powoli kończy się pewna epoka... Codziennie jakaś część mojego świata odchodzi... Coraz szybciej, nieubłaganie ... Prawdziwa Muzyka tłumi smutek przemijania, bo przywraca wspomnieniem czas, który minął... Z całego serca dziękuję Ci za nią..." - napisał Kukiz.

Swój wpis polityk zakończył słowami piosenki "Samotny nocą" Budki Suflera. "Czy tam jest także cisza jezior? Czy tam jest także ptaków śpiew? Czy tam jest także dziecka płacz? Czy tam jest także zieleń drzew".

REKLAMA

Klawiszowiec, kompozytor, twórca największych hitów

W Budce Suflera Lipko zaczynał jako basista, a od lat 80. grał na klawiszach. Był autorem lub współautorem wszystkich największych przebojów Budki Suflera, w tym piosenek "Jolka, Jolka pamiętasz", Takie tango", "Bal wszystkich świętych", "Cień wielkiej góry", "Jest taki samotny dom", "Za ostatni grosz", "Memu miastu do widzenia", "Moja Alabama", "Ratujmy co się da" i wielu innych.

Lipko komponował też m.in. dla Anny Jantar ("Nic nie może wiecznie trwać"), Urszuli ("Dmuchawce latawce wiatr", "Malinowy król"), Zdzisławy Sośnickiej ("Aleja gwiazd"), Maryli Rodowicz ("Tak nam słodko, tak nam gorzko") czy Izabeli Trojanowskiej ("Jestem twoim grzechem", "Wszystko, czego dziś chcę").

Powiązany Artykuł

budka suflera trojka_3901 ksiazka 1200.jpg
"Na naszych płytach była twórczość, a nie zbieranina piosenek". Budka Suflera w Trójce

Budka Suflera, której liderami przez lata byli Lipko i Krzysztof Cugowski, rozpoczęła karierę w 1974 r. W 2014 roku zespół ogłosił, że kończy działalność. Po 40 latach od debiutu członkowie zespołu - oprócz Lipko i Cugowskiego, także Tomasz Zeliszewski - zostali odznaczeni Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Romuald Lipko - dostarczyciel wielu przebojów

REKLAMA

Od 2015 roku Lipko powołał Romuald Lipko Band, z którym wykonywał najbardziej znane kompozycje klasyki polskiej muzyki rozrywkowej. Na scenie towarzyszyli mu wokaliści, z którymi współpracował tworząc nowe projekty muzyczne.

W połowie 2019 roku Budka Suflera wróciła na estradę w nowym składzie, z Robertem Żarczyńskim jako wokalistą i singlem "Gdyby jutra nie było". Zespół zapowiedział nowy album oraz trasy koncertowe: 45 lat "Powrót do korzeni"! i "Za Ostatni Grosz 2020". Ostatnio Lipko skomponował hymn obchodów stulecia urodzin Jana Pawła II - "Nie zastąpi Ciebie nikt".

We wrześniu 2019 roku Romuald Lipko na oficjalnej stronie zespołu opublikował oświadczenie, w którym podziękował bliskim i fanom za wsparcie. W walce z chorobą - podkreślał - wspierały go ciepłe słowa i chęć powrotu na scenę.

paw/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej