"Niezgodny z konstytucją". Paweł Mucha o senackim projekcie ustawy o KRS

- Na pierwszy rzut oka widać, że senacki projekt ustawy o KRS jest niezgodny z konstytucją - ocenił w Polsat News wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jego zdaniem są to rozwiązania "absolutnie niedopuszczalne".

2020-02-09, 12:57

"Niezgodny z konstytucją". Paweł Mucha o senackim projekcie ustawy o KRS

Powiązany Artykuł

Sebastian Kaleta _1200.jpg
Kaleta: uchwały sędziów i ich oświadczenia nie są źródłem prawa

- Rozwiązania, które z niezwykłą agresją Borys Budka, czy z niezwykłą agresją i w takim w ogóle niedopuszczalnym tonie forsuje pani Małgorzata Kidawa-Błońska, to są rozwiązania absolutnie niedopuszczalne - podkreślił Mucha.

Według niego senacki projekt nowelizacji ustawy o KRS "to jest powrót »żeby było, tak jak było«, ale przy okazji przy łamaniu konstytucji".

Głównymi założeniami przedstawionego 17 stycznia br. przez senatorów Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i PSL projektu noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa jest zastąpienie dotychczasowego modelu wyboru sędziów do KRS przez Sejm, modelem opartym na zasadzie wyborów bezpośrednich i powszechnych wśród sędziów, a także zniesienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Powiązany Artykuł

studio 7x24 663.jpg
Jarosław Krajewski: sądownictwo stało się opoką postkomunizmu

"Nowelizacja odzwierciedla treść konstytucji"

Paweł Mucha podkreślił też, że nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym, którą podpisał prezydent Andrzej Duda "odzwierciedla treść konstytucji". - To jest z jednej strony kwestia związana z definicją sędziego - nie ulega wątpliwości, że sędzia nie może badać statusu innego sędziego, sędzia nie może się wikłać w politykę, sędzia nie może się też zachowywać niezgodnie z prawem - powiedział minister.

REKLAMA

Wiceszef Kancelarii Prezydenta ocenił, że "pewne elementy", które są związane z trwającą reformą wymiaru sprawiedliwości, "zafunkcjonowały obiektywnie". Wymienił tu instytucję skargi nadzwyczajnej i wprowadzenie rzeczywistej odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

Powiązany Artykuł

1200_protest_sądy_PAP.jpg
Politolog o proteście "Kasta Basta": większość Polaków chce reformy

Mucha: mamy rzeczywistą odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów

- Skarga nadzwyczajna na skutek prezydenckiej ustawy pozwala usuwać z systemu ewidentne błędy sądowe, wyroki, które nie powinny mieć miejsca, a które dzisiaj można zakwestionować. Wcześniej tego nie można było zrobić. Wprowadziliśmy ławników do Sądu Najwyższego, właśnie do rozpoznawania skargi nadzwyczajnej, także w Izbie Dyscyplinarnej. Mamy rzeczywistą odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, bo Polacy oczekują tego, że jeżeli sędzia popełni czyn zabroniony, popełni przestępstwo, to będzie ponosił odpowiedzialność za taki czyn. Nie będzie to odpowiedzialność pozorna - powiedział Mucha.

- Reforma wymiaru sprawiedliwości to jest oczywiście pewien proces, ale jesteśmy otwarci na propozycje Nowej Lewicy, PSL-u. Ja tych propozycji dzisiaj na stole nie widzę - dodał prezydencki minister.

pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej