CBA chce prześwietlać dochody parlamentarzystów

2020-02-12, 06:45

CBA chce prześwietlać dochody parlamentarzystów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Twitter/KancelariaSejmu

Centralne Biuro Antykorupcyjne interesuje się stanem majątkowym senatorów i posłów. Po stronie opozycji nie brak opinii, że działanie ma kontekst polityczny - informuje środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "DGP", w piśmie skierowanym do szefa Kancelarii Senatu Piotra Świąteckiego, datowanym na połowę stycznia, dyrektor departamentu postępowań kontrolnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego Wojciech Skowron powołuje się na art. 25 ust. 4 ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

"Ustęp 3 przywoływanego przepisu stanowi, że posłowi lub senatorowi, który nie korzysta z urlopu bezpłatnego u swojego dotychczasowego pracodawcy, prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie lub wspólnie z innymi osobami albo nie zawiesił prawa do emerytury lub renty, uposażenie nie przysługuje (z pewnym zastrzeżeniami). Ale art. 25 ust. 4 przewiduje, że »w uzasadnionych przypadkach« prezydia Sejmu lub Senatu mogą podjąć decyzję o przyznaniu, na wniosek posła lub senatora, uposażenia w całości lub w części" - czytamy.

"Podobne czynności miały miejsce w poprzedniej kadencji"

Jak podaje "DGP", CBA chce ustalić, kto taką zgodę uzyskał. Najwyraźniej sprawdzane będzie także to, na podstawie jakich przesłanek zgody udzielono i czy ma to oparcie w przepisach.

Powiązany Artykuł

willa kwas 1200 eastnews.jpg
Sprawa tzw. willi Kwaśniewskich w Kazimierzu Dolnym. CBA udostępniło materiały ze śledztwa

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Kupili w Kazimierzu całe wzgórze. Jasio się wygadał". Fragmenty rozmów z materiałów CBA

- W związku z rozpoczęciem nowej kadencji parlamentu CBA, w ramach swoich ustawowych zadań, zwróciło się do Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu o informacje związane z wykonywaniem systemowej analizy oświadczeń majątkowych parlamentarzystów. Podobne czynności miały miejsce w poprzedniej kadencji obu Izb. Kancelaria Sejmu przekazała już stosowne informacje do CBA. Odpowiedzi z Kancelarii Senatu do tej chwili nie otrzymaliśmy - mówi DGP rzecznik CBA Temistokles Brodowski.

Działań Biura broni wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS. Część rozmówców "DGP" wpisuje działania CBA w kontekst polityczny.

jp

Polecane

Wróć do strony głównej