X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: Armia Krajowa jest dla nas wzorem międzyludzkiej solidarności

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 13:49
"Armia Krajowa pozostaje dla nas wzorem służby ojczyźnie, dobrej organizacji i międzyludzkiej solidarności" - napisał premier Mateusz Morawiecki z okazji 78. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz 77. rocznicy utworzenia Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK.
Uroczystości w Warszawie z okazji obchodów 78. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową
Uroczystości w Warszawie z okazji obchodów 78. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię KrajowąFoto: PAP/Tomasz Gzell

"Powołanie do życia Armii Krajowej było decyzją śmiałą, odważną i dalekowzroczną. W tym dniu rozpoczął się nowy rozdział w walce zbrojnej Polaków pozostających pod niemiecką okupacją" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła podczas uroczystości przy pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie.

1200_AK_Warszawa_PAP.jpg
"Chyląc głowę, oddaję cześć bohaterom". Elżbieta Witek w rocznicę powstania AK

"Okazała się fenomenem na skalę światową"

Premier podkreślił, że "czas niemieckiej okupacji odbierał Polakom nadzieje i perspektywy, jednak już od początku działań zbrojnych młodzi ludzie i doświadczeni żołnierze organizowali się, tworzyli samoobronę i przygotowywali do odparcia wroga".

Przypomniał, że "założona we wrześniu 1939 roku Służba Zwycięstwu Polski potem Związek Walki Zbrojnej decyzją Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych przekształciła się w Armię Krajową, do której przyłączyły się inne organizacje działające na terenie okupowanej Polski". "Powstała wielka, świetnie zorganizowana i dynamicznie działająca podziemna armia. Jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego okazała się fenomenem na skalę światową" - dodał.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Oświęcim: prezydenci Polski i Izraela oddali hołd rotmistrzowi Pileckiemu

Według Mateusza Morawieckiego, "Armia Krajowa pozostaje dla nas wzorem służby ojczyźnie, dobrej organizacji i międzyludzkiej solidarności". "Jesteśmy dumni z jej bohaterów, z odwagi działania, wielokierunkowej aktywności i wysokich standardów moralnych" - podkreślił.

"Zawdzięczamy im naszą wolność"

Napisał, że "w zbiorowej pamięci Polaków zapisały się heroiczne akcje bojowe Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej - akcja pod Arsenałem i zamach na Kutscherę".

"Oddajemy dziś hołd wszystkim żołnierzom AK, chylimy przed nimi czoła. Zawdzięczamy im naszą wolność i etos odważnej walki o wartość, która łączy wszystkich Polaków - niepodległą ojczyznę" - zaznaczył.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Armia Krajowa – walka nie tylko zbrojna

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 06:00
Po wybuchu II wojny światowej w poczuciu zagrożenia powstało wiele organizacji konspiracyjnych. Dopiero Armia Krajowa połączyła wszystkie siły w jeden organizm. Epopeja tej niezwykłej organizacji zakończyła się formalnie 19 stycznia 1945 rozkazem o rozwiązaniu AK. 
rozwiń zwiń