X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Waloryzacja rent i emerytur. Prezes ZUS: skorzysta z niej ponad 8 mln osób

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 07:47
- Jesteśmy przygotowani do waloryzacji emerytur i rent, od marca podwyżki otrzyma ponad 8 mln naszych świadczeniobiorców - powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wskazała, że koszt tegorocznej waloryzacji rent i emerytur to 9,2 mld zł.
Gertruda Uścińska
Gertruda UścińskaFoto: Bartosz KRUPA/East News

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę określającą zasady waloryzacji emerytur i rent w 2020 r. Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami od marca emeryci i renciści otrzymają podwyższone świadczenia.

PAP Gertruda Uścińska ZUS 1200.jpg
Prezes ZUS: jesteśmy gotowi do wypłaty trzynastych emerytur i rent

- Jesteśmy przygotowani do marcowej waloryzacji emerytur i rent. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ten mechanizm obejmie ponad 8 mln świadczeń emerytalno-rentowych - poinformowała prof. Gertruda Uścińska.

Przypomniała, że od marca najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne wzrosną do 1200 zł (wzrost z 1100 zł), a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - do 900 zł (wzrost z 825 zł).

Wzrost wskaźnika waloryzacji emerytur

W środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podpisała komunikat w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na rok 2020 r. Ostatecznie wyniósł on 103,56 proc. Wcześniej rząd zakładał wskaźnik waloryzacji na poziomie 103,24 proc.

>>>[JEDYNKA] Marlena Maląg: emeryci i renciści otrzymają trzynastą emeryturę jeszcze przed świętami

- Wzrost wskaźnika ze 103,24 do 103,56 proc. oznacza także wzrost wydatków na waloryzację z 7,16 mld zł do 9,2 mld zł - podkreśliła prezes ZUS.

Wskazała, że od marca wszystkie emerytury i renty wzrosną o 3,56 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł brutto (35 zł w przypadku emerytury częściowej i 52,50 zł w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy). Dodatki do emerytur i rent zostaną podwyższone procentowym wskaźnikiem waloryzacji.

1200_Duda_PAP.jpg
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach

- Gwarancja minimalnej podwyżki w wysokości 70 zł dotyczy osób pobierających świadczenia do ok. 1966 zł, jeśli spełniają oni warunki uprawniające do minimalnej emerytury, czyli posiadają odpowiedni staż pracy, który w przypadku kobiet wynosi 20 lat, a mężczyzn: 25 lat - zaznaczyła. Dodała, że świadczenia powyżej 1966 zł wzrosną o 3,56 proc.

Ile zyskają emeryci?

- Jeśli emeryt otrzymuje obecnie 1100 zł miesięcznie brutto, w marcu otrzyma podwyżkę o 100 zł. To wzrost o 9,1 proc. W ciągu roku jest to zysk w kwocie 1200 zł. Z kolei jeśli emeryt otrzymuje 1800 zł miesięcznie brutto, to w marcu może on liczyć na podwyżkę o 70 zł do kwoty 1870 zł. Jest to wzrost o 3,89 proc. W ciągu roku zyskuje natomiast 840 zł. Jeśli popatrzymy na świadczenie emerytalne w wysokości 3500 zł brutto, to od marca wzrasta ono o ok. 124 zł. To w ciągu roku dodatkowe 1495 zł - powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] 13. emerytura. Poseł PiS: obroniliśmy to, co chciał zabrać Senat

W związku z nowelizacją ustawy dotyczącej waloryzacji emerytur i rent podwyższony został także próg uprawniający do wypłaty świadczenia dla osób niesamodzielnych do 1700 zł. Obecnie o świadczenie uzupełniające w kwocie do 500 zł mogą wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maląg: mamy misje, aby naszym obywatelom żyło się lepiej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 17:09
- Patrzymy na rodzinę szeroko i biorąc pod uwagę więź międzypokoleniową, pamiętamy o naszych seniorach - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm przyjął ustawę o przeniesieniu środków z OFE do IKE i ZUS

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 23:20
Sejm przyjął rządową ustawę dotyczącą przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne lub do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Regulację przyjęto wraz z częścią poprawek rekomendowanych wcześniej przez komisję finansów publicznych oraz polityki społecznej oraz komisję rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS: emeryci w kwietniu dostaną trzynastki, ale aż 40 proc. z nich chce nadal pracować

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 12:20
Wszystko jest gotowane do wypłaty 13. emerytury, która będzie wypłacona już w kwietniu wszystkim, którzy na koniec marca będą mieć uprawnienia do świadczeń emerytalno-rentowych - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24 prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu ubezpieczeń Społecznych. Dodała jednak, że z najnowszego raportu ZUS wynika, że ok. 40 proc. Polaków nie odchodzi na emeryturę mimo uzyskania odpowiedniego wieku, tylko nadal pracuje.
rozwiń zwiń