more_horiz
Wiadomości

Porozumienie poparło Andrzeja Dudę. Gowin: wierzymy, że dobre zmiany będą trwać

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 16:53
Porozumienie Jarosława Gowina włączyło się w kampanię wyborczą ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy. - Jedynym kandydatem, który może liczyć na poparcie Porozumienia jest Andrzej Duda - podkreślił lider tego ugrupowania.
Porozumienie Jarosława Gowina poparło kandydaturę Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich
Porozumienie Jarosława Gowina poparło kandydaturę Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckichFoto: PAP/Łukasz Gągulski

W niedzielę w krakowskim Parku Jordana podczas biegu walentynkowego podpisy pod listą Andrzeja Dudy zbierali działacze partii, z jej liderami na czele: wicepremierem, ministrem szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem i ministrem rozwoju Jadwigą Emilewicz.

duda 1200 pap.jpg
Paweł Krulikowski: kontakt z ludźmi to siła Andrzeja Dudy

Jak powiedział dziennikarzom Jarosław Gowin, działacze jego partii w całym kraju zbierają podpisy pod kandydaturą Dudy już od tygodnia. Ugrupowanie planuje także zorganizowanie na przełomie marca i kwietnia specjalnej konwencji, podczas której udzieli uroczystego poparcia ubiegającemu się o reelekcję prezydentowi.

- Od dawna i ja sam i wszyscy liderzy Porozumienia zapowiadamy, że jedynym kandydatem, który może liczyć na poparcie Porozumienia jest Andrzej Duda - podkreślił Jarosław Gowin.

- Sukcesy Polski nie byłyby możliwe, gdyby nie znakomita współpraca pana prezydenta Andrzeja Dudy z naszym rządem - ocenił wicepremier. - Wierzymy, że te dobre zmiany, które trwają od czterech lat będą kontynuowane, ale będą możliwe tylko pod warunkiem dobrej współpracy między rządem - a ten rząd tworzy Zjednoczona Prawica - a nowym prezydentem - zaznaczył.

Według niego kampania Andrzeja Dudy będzie się koncentrowała na „sprawach, które są najważniejsze z punktu widzenia zwykłych obywateli, milionów polskich rodzin”. - Nieprzypadkowo wczoraj pan prezydent Andrzej Duda mówił o tych działaniach, które mają doprowadzić do podniesienia dobrobytu, poziomu życia Polaków, które mają zapewnić bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne - ocenił wicepremier i zaznaczył, że przekaz programowy będzie odsłaniany stopniowo w następnych fazach.

Twardy bój i plebiscyt

W jego ocenie kampania prezydencka będzie „twardym bojem, a druga tura rodzajem plebiscytu”. „Bardzo dużo zależy od tego, żeby zmobilizować jak najwięcej nie tylko własnych wyborców, ale także przekonać tych niezdecydowanych” - zastrzegł lider Porozumienia.

Andrzej Duda Konwencja PAP3-1200.jpg
"Niepodległość to najważniejszy przekaz". Politycy o konwencji Andrzeja Dudy w "7x24"

Gowin spodziewa się drugiej tury, w której Andrzej Duda spotka się z kandydatką Koalicji Obywatelskiej Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Według niego kandydatka KO „to jest bardzo kulturalna osoba”. - Natomiast współpracując z nią w dawnych czasach nigdy nie miałem poczucia, żebym wiedział, jakie ma poglądy. Chyba nie poglądy są atutem pani marszałek Małgorzaty Kidawy Błońskiej - zaznaczył wicepremier.

Kampania wyborcza  - ocenił Jarosław Gowin – będzie ostra, ponieważ spowodują to „te napięcia, które skumulowały się w ciągu ostatnich czterech lat”.

Najlepszy kandydat

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przekonywała, że Andrzej Duda jest najlepszym kandydatem na prezydenta. - Przed nami kolejne lata bardzo intensywnej transformacji gospodarczej, zdajemy sobie sprawę, jakim ogromnym wyzwaniem dla Polski jest nowy Zielony Ład, jeden z podstawowych kierunków zmian wytyczonych przez Komisję Europejską - to będzie wymagało ważnych decyzji politycznych, dobrej współpracy rządu z pałacem prezydenckim i dobrego tłumaczenia tych zmianom wszystkim Polakom. My wiemy jak to robić - udowodniliśmy to przez ostatnie cztery lata, a pan prezydent przez minione pięć lat - mówiła.

- Jesteśmy przekonani, że tą dobrą transformację możemy razem kontynuować - podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Andrzej Duda konwencja PAP2-1200.jpg
Andrzej Duda: moim najważniejszym celem jest podniesienie poziomu życia Polaków

Inauguracja kampanii

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zainaugurował w sobotę w Warszawie swoją kampanię wyborczą. W wystąpieniu podczas konwencji zapowiedział powrót "Dudabusa", którym objeżdżał Polskę w poprzedniej kampanii prezydenckiej i którym również w obecnej będzie docierał na spotkania z mieszkańcami.

W inaugurującym kampanię wystąpieniu Andrzej Duda podkreślał, że najważniejszym celem jego prezydentury jest podniesienie poziomu życia Polaków. Deklarował chęć spotkania się z jak największą liczbą mieszkańców Polski i apelował do swoich kontrkandydatów, aby prowadzić uczciwą kampanię wyborczą. Podczas konwencji głos zabrali również prezes PiS Jarosław Kaczyński, była premier Beata Szydło oraz premier Mateusz Morawiecki.

W wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja, kontrkandydatami Andrzeja Dudy będą: wicemarszałek Sejmu, posłanka KO Małgorzata Kidawa-Błońska, europoseł Robert Biedroń (Wiosna), lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł Konfederacji Krzysztof Bosak oraz kandydat niezależny, dziennikarz Szymon Hołownia.

Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

pkur

Zobacz także

Zobacz także