"Przywrócił pamięć historyczną miasta". Andrzej Duda honorowym obywatelem Wielunia

Radni Wielunia podjęli we wtorek uchwałę w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Wielunia prezydentowi Andrzejowi Dudzie za podniesienie przez niego rangi miasta na arenie krajowej i międzynarodowej.

2020-02-25, 11:12

"Przywrócił pamięć historyczną miasta". Andrzej Duda honorowym obywatelem Wielunia

Za uchwałą zagłosowało 16 samorządowców. Nikt nie był przeciwny ani nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie wzięło udziału pięcioro radnych.
Przewodniczący wieluńskiego samorządu Tomasz Akulicz przypominał, że wniosek w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Wielunia prezydentowi Andrzejowi Dudzie, podpisany przez wszystkich 21 radnych, wpłynął do burmistrza i Rady Miasta jesienią ub. roku.

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda 1200.jpg
Prezydent kontynuuje objazd po kraju. Wiemy, gdzie DudaBus pojedzie w tym tygodniu

W jego uzasadnieniu napisano m.in., że mieszkańcy Wielunia, szczególnie dotkniętego tragedią II wojny światowej, doceniają starania prezydenta o "przywrócenie historycznej pamięci" tragicznych wydarzeń z 1 września 1939 roku.

Przypomniano, że Andrzej Duda odwiedził Wieluń po raz pierwszy w styczniu 2015 roku. Kolejne wizyty miały miejsce w 2017 oraz 2019 roku i związane były z obchodami 78. i 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podczas tej ostatniej Andrzejowi Dudzie towarzyszył prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

O tragedii Wielunia usłyszał cały świat

We wniosku podkreślano, że Wieluń to miasto, które stało się pierwszą cywilną ofiara II wojny światowej. "To dzięki wspólnej wizycie prezydentów Polski i Niemiec oraz historycznym przemówieniom wygłoszonym na wieluńskim rynku przez obu prezydentów o tragedii Wielunia usłyszał cały świat" - napisali wnioskodawcy.

REKLAMA

Zwrócili uwagę, że ukoronowaniem obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, stało się przekazanie miastu we wrześniu ub. roku dzwonu "Pamięć i Przestroga", daru Prezydenta Rzeczpospolitej. Dzwon docelowo zawiśnie na odrestaurowanej dzwonnicy wieluńskiej fary zburzonej 1 września 1939.

Wkład w przywrócenie pamięci

Podkreślono również, że podczas wizyty w 2017 roku prezydent odwiedził firmę Wielton - jednego z czołowych w Europie producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych.

"Sposób pełnienia przez pana prezydenta Andrzeja Dudę służby publicznej oraz jego staranie i wkład w przywracanie pamięci tragicznym wieluńskim wydarzeniom z 1 września 1939 roku stanowią dla mieszkańców Wielunia ważny powód wyróżnienia pana prezydenta Honorowym Obywatelem Wielunia" – napisano we wniosku, który później pozytywnie zaopiniowała Komisja Elekcyjna.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Andrzej Dera: w sztabie prezydenta są osoby, które pokazały swoją skuteczność

REKLAMA

Zgodnie z procedurą, w styczniu tego roku zwrócono się z pisemnym pytaniem do prezydenta Andrzeja Dudy, czy przyjmie Honorowe Obywatelstwo Wielunia. W lutym KPRP odpowiedziała, że prezydent "z radością przyjmuje Honorowe Obywatelstwo Wielunia". We wtorek wieluńscy samorządowcy mogli zagłosować nad uchwałą.

Przed II wojną światową Wieluń liczył ok. 16 tys. mieszkańców i był oddalony od granicy niemieckiej o 21 km. 1 września 1939 r. niemieckie samoloty zrzuciły na miasto 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł w wyniku ataku Luftwaffe mogło zginąć ok. 1200 osób. Atak trwał do godziny 14. W gruzach legło 75 proc. miejskiej zabudowy. W Wieluniu nie stacjonowały żadne jednostki Wojska Polskiego, nie było tam również stanowisk obrony przeciwlotniczej. Zdaniem historyków, miasto zbombardowano, by przetestować sprzęt i zastraszyć ludność cywilną.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej