"Rażące naruszenie przepisów prawa". Jest skarga nadzwyczajna ws. sporu Wyszkowski-Wałęsa

2020-02-25, 16:08

"Rażące naruszenie przepisów prawa". Jest skarga nadzwyczajna ws. sporu Wyszkowski-Wałęsa
Krzysztof Wyszkowski (L) i Lech Wałęsa (P). Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Do gdańskiego Sądu Apelacyjnego dotarło obszerne pismo Prokuratora Generalnego z 31 stycznia 2020 r. związane z wyrokiem, który zapadł w sporze sądowym między Lechem Wałęsą a Krzysztofem Wyszkowskim. Portal PolskieRadio24.pl jako pierwszy publikuje fragmenty dokumentu.

Prokurator Generalny zarzucił wyrokowi wydanemu przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku m.in. "naruszenie zasad, wolności i praw człowieka i obywatela, określonych w Konstytucji", "naruszenie wolności słowa" oraz "naruszenie w sposób rażący przepisów prawa". Ostatni zarzut odnosił się do nieuwzględnienia przez sąd II instancji wszystkich przedstawionych przez Krzysztofa Wyszkowskiego dowodów na agenturalną przeszłość byłego prezydenta RP. Sądowi I instancji wystarczyły cztery z nich, by Wyszkowskiego uniewinnić.

Wspomniane pismo to tzw. skarga nadzwyczajna, której sporządzenie i wysłanie do Sądu Najwyższego jest obecnie możliwe dzięki zmianom w prawie. Zostały one wprowadzone nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym z 8 grudnia 2017 r., która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. W artykule 89 ustawy wprowadzono m.in. zapisy dotyczące spraw, w których zapadł już prawomocny wyrok, a który, jak czytamy w ustawie, narusza „zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji". Dalej ustawodawca podkreślił, że skarga taka jest możliwa i tak stało się w przypadku orzeczenia sądu II instancji w sprawie sporu Lecha Wałęsy z Krzysztofem Wyszkowskim, gdy "zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego."

Dodatkowo w ślad za zmianami w ustawie, w Departamencie Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej został utworzony Wydział Skargi Nadzwyczajnej. Do jego zadań należy m.in. opracowywanie projektów skarg nadzwyczajnych Prokuratora Generalnego od prawomocnych orzeczeń sądowych kończących postępowanie w sprawie. 

Powiązany Artykuł

wyszkowski1200.jpg
Krzysztof Wyszkowski: Miller i Wałęsa działają przeciwko demokracji w Polsce

Zaskoczenie Wyszkowskiego

Legendarny twórca Wolnych Związków Zawodowych otrzymał obszerne pismo z tekstem skargi 11 lutego 2020 r. - Któregoś dnia, wspomina w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, przyszła listem poleconym duża koperta. Pomyślałem, że to kolejny pozew… - komentował. Wyszkowski był zaskoczony, ponieważ nie interweniował w tej sprawie u Prokuratora Generalnego. - Wielokrotnie o tym mówiłem publicznie i najwidoczniej przyniosło to efekty – podkreśla. Cała sprawa miała swój początek kilkanaście lat temu.

Pozew i dwa różne wyroki

Pozew Lecha Wałęsy dotyczył wypowiedzi Krzysztofa Wyszkowskiego na temat agenturalnej przeszłości byłego prezydenta m.in. na antenie TVP oraz TVN w listopadzie 2005 r.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Pawlicki: Lech Wałęsa mógł zostać przewieziony do stoczni przez SB aby pokierować strajkiem

Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł 30 stycznia 2006 r., że Krzysztof Wyszkowski nie popełnił żadnego błędu ani też nie złamał prawa, informując opinię publiczną o agenturalnej przeszłości byłego prezydenta RP. Jednak Sąd Apelacyjny w Gdańsku, gdzie sprawa trafiła w II instancji, 24 marca 2011 r. w sentencji wyroku nie uznał m.in. przedstawionych przez Krzysztofa Wyszkowskiego dowodów i orzekł, że naruszył on dobra osobiste Lecha Wałęsy i musi go publicznie przeprosić.   

Kiedy zapadnie rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego?

Skarga wraz z aktami sprawy zostanie przesłana do Sądu Najwyższego najprawdopodobniej w marcu 2020 r. Aktualnie Sąd Apelacyjny w Gdańsku oczekuje na zajęcie stanowiska przez strony, które w połowie lutego otrzymały jej odpis. Termin na złożenie odpowiedzi na skargę to dwa tygodnie. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego - powołana do rozpoznawania skarg nadzwyczajnych - nie ma jednak określonego w przepisach terminu na jej rozpatrzenie.

Powiązany Artykuł

wyszkowski-2_663x364.jpg
W ETPC skarga na wyrok ws. przeszłości Lecha Wałęsy w SB. Krzysztof Wyszkowski nie rezygnuje

Joanna Organiak z Samodzielnej Sekcji Prasowej Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, gdzie na początku lutego 2020 r. trafiła skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego potwierdziła, że jest to pierwszy tego typu przypadek dotyczący wyroku, który zapadł w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku.

Z informacji udzielonych przez Ewę Bialik - rzecznika Prokuratury Krajowej - wynika, że od czasu uchwalenia nowych przepisów do dziś wpłynęło łącznie 6299 pism zawierających wniosek o wywiedzenie przez Prokuratora Generalnego skargi nadzwyczajnej od prawomocnego orzeczenia sądowego kończącego postępowanie. Prokurator Generalny po analizie wniosków i zapoznaniu się z całością akt poszczególnych spraw skierował do Sądu Najwyższego 75 skarg nadzwyczajnych od prawomocnych orzeczeń sądowych kończących postępowanie.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Adam Borowski: Lech Wałęsa zniszczył całą swoją legendę

Biuro Instytutu Lecha Wałęsy w Gdańsku nie odpowiedziało na przesłane mailowo pytanie: czy były prezydent lub też jego pełnomocnicy odpowiedzą na skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.

W styczniu 2017 roku grafolodzy z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie jednoznacznie orzekli, że teczka personalna i teczka pracy TW "Bolka" znalezione w domu gen. Czesława Kiszczaka potwierdzają współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa.



Piotr Litka/pkr   

Polecane

Wróć do strony głównej