"Absolutnie nowoczesne". Zobacz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
- To muzeum absolutnie nowoczesne, które jest bardzo potrzebne – mówi o nowej instytucji kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Placówka, która znajduje się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej, została w sobotę 29 lutego udostępniona wszystkim zwiedzającym. Portal PolskieRadio24.pl odwiedził ją z kamerą.
2020-02-28, 16:00
Przestrzeń wystawiennicza Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego to ok. 3000 metrów kwadratowych powierzchni. Zobaczyć tam można m. in. autentyczne wyposażenie zakładu fotograficznego Pawła Bielca z Krakowa. To w nim wykonano słynny portret Wojtyły. Wśród eksponatów znalazły się także sutanny obu duchownych, stuła kardynała Wyszyńskiego, której używał podczas ostatniej mszy św. przed aresztowaniem, czy szata, w której Jan Paweł II inaugurował Jubileusz Roku 2000.
Nowoczesna technika
Placówka pierwszy raz pokazała swoje zbiory z okazji Dnia Papieskiego jesienią 2019 r. Teraz – od godz. 10 w sobotę 28 lutego – każdy będzie mógł je zobaczyć.
Muzeum podkreśla, że jest instytucją, która za pośrednictwem najnowocześniejszych technik multimedialnych i tysięcy eksponatów będzie ukazywać życie i działalność dwóch wybitnych Polaków. Ma być także centrum wymiany myśli i miejscem dialogu.
Powiązany Artykuł
"Jest symbolem polskości". Inauguracja obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II
- Zapraszamy do słuchania prymasa Wyszyńskiego i Jana Pawła II. To oni prowadzą nas przez historię – zaznacza w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl dyrektor Muzeum, Marcin Adamczewski.
REKLAMA
104 lata historii
Wystawa opowiada historię Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego od 1901 do 2005 r. na tle stulecia, w którym żyli. Ukazuje też ich wpływ na losy Kościoła i Polski, wkład w zachowanie wiary i tożsamości narodowej Polaków oraz obalenie komunizmu. – Ta ekspozycja zaczyna się zdaniem "Wszystko, co Polskę stanowi" i my to wszystko, co stanowi Polskę przez 104 lata, pokazujemy – wyjaśnia Adamczewski.
Ekspozycję jako pierwsi zwiedzali kard. Kazimierz Nycz oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który dodał, że uruchomienie Muzeum wpisuje się w większe wydarzenia.
Jubileusz
- Inaugurujemy wspólnie bardzo ważne obchody 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. To są ważne obchody, to jest ważny jubileusz dla Polski z powodów oczywistych - Jan Paweł II wciąż jest najczęściej wymieniany jako osoba najważniejsza dla Polaków, we wszystkich badaniach, sondażach - mówi wicepremier Gliński.
REKLAMA
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz zaznaczył, że takie muzeum było potrzebne. – To, że otwarcie zbiega się ze 100-leciem urodzin Jana Pawła II i zbliżającą się beatyfikacją kard. Wyszyńskiego, to dużo więcej niż zbieg okoliczności – podkreśla kard. Nycz.
Przemysław Goławski
REKLAMA