Premier: niech pamięć o Żołnierzach Wyklętych wyznacza drogę naszej wolności

- Tak jak oni wyznaczali nam drogę ku wolności, tak my dzisiaj jesteśmy zobowiązani o tę wolność dbać i ją rozwijać - mówił w niedzielę podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych premier Mateusz Morawiecki.

2020-03-01, 11:00

Premier: niech pamięć o Żołnierzach Wyklętych wyznacza drogę naszej wolności

Posłuchaj

Premier na uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • W Polsce obchodzony jest dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  • - Żołnierze Wyklęci są ojcami Solidarności i poprzez to są ojcami naszej niepodległości - podkreślił Mateusz Morawiecki
  • Premier podziękował też wszystkim, którzy przyczyniają się do "trwania pamięci i jej rozwijania"

W trakcie uroczystości na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów premier przypomniał wydarzenia sprzed 69 lat, kiedy strzałem w tył głowy zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Powiązany Artykuł

1200_Duda_PAP.jpg
Prezydent: dzięki Żołnierzom Niezłomnym spełniło się marzenie o Polsce

- Pamięć o nich niech wyznacza drogę naszej dzisiejszej wolności (...). Tak jak oni wyznaczali nam drogę ku wolności, tak my dzisiaj jesteśmy zobowiązani o tę wolność dbać i ją rozwijać. Na jej fundamencie budować dobrobyt Polaków, lepszą, silniejszą, szczęśliwszą Polskę - zaznaczył premier.

- Roman Dmowski mówiąc o walce o niepodległość mówił, że w tej walce nie ma miejsca na kompromisy: albo zwyciężamy albo giniemy. Jednak nasi Żołnierze Wyklęci i ich towarzysze broni z czasów II wojny światowej i wcześniejszych powstań ginęli i zwyciężali, bo ten posiew wolności, który oni poczynili, był niezbędny do odzyskania niepodległości przez Polskę lata później. Można pytać: czy było warto, czy warto było oddać życie za ojczyznę? Dla mnie odpowiedź jest jednoznaczna: było warto i warto, aby wszyscy Polacy byli gotowi oddać życie, poświęcić się całkowicie za swoją ojczyznę - oświadczył.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prof. Krzysztof Szwagrzyk: chodziło o fizyczną likwidację przeciwników politycznych

REKLAMA

Jak stwierdził premier, "żołnierze wolności to także ojcowie polskiej Solidarności, która wybuchła 17 lat po zamordowaniu ostatniego z żołnierzy, Józefa Franczaka, ps. "Lalek" w 1963 roku. - A więc Żołnierze Wyklęci są ojcami Solidarności i poprzez to są ojcami naszej niepodległości - podkreślił Morawiecki.

Portal polskieradio24.pl przygotował specjalny serwis tematyczny poświęcony polskiemu antykomunistycznemu podziemiu niepodległościowemu:

src="http://static.prsa.pl/ef77c352-0fba-471b-807a-cba8cffb3334.file"

Podziękował też wszystkim, którzy przyczyniają się do "trwania pamięci i jej rozwijania". Wspomniał, że kilka dni temu w Polanicy Zdroju jego przyjaciele zorganizowali spotkanie dla Żołnierzy Wyklętych, "nielicznych wśród tych, którzy są dziś z nami". - Jestem wdzięczny wszystkim, którzy organizują w Polsce takie spotkania - mówił.

REKLAMA

- Drodzy kombatanci, nasi świadkowie, nasi wspaniale bohaterowie, dziękujemy wam za tamto świadectwo. Obiecujemy wam walkę o lepszy byt Polski, o jej siłę, żeby jej siła była gwarantem wolności i niepodległości w kolejnych latach, kolejnych stuleciach. Dzięki wam, waszej niezłomności mamy dzisiaj to szczęście dbać o naszą ojczyznę i zobowiązujemy się dbać o nią w nadchodzących latach, dekadach. Wszystkim Niezłomnym Żołnierzom winniśmy jesteśmy pamięć. Cześć ich pamięci. Jeszcze Polska nie zginęła - zakończył premier.

"Chciałbym oddać hołd wspaniałym Dziewczynom i ich Leśnym Towarzyszom broni"

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych szef rządu opublikował na swoim profilu na Facebooku emocjonalny wpis dotyczący - jak podkreślił - "kobiet, które podziwia najbardziej na świecie", za których uśmiechami "kryją się niesamowite, choć często pełne cierpienia życiorysy".



Jedną z nich - wyjaśnił - jest jego mama Jadwiga Morawiecka, która przesłała mu zdjęcia z Polanicy ze swojego spotkania z zaprzyjaźnionymi żołnierzami Armii Krajowej i Żołnierzami Wyklętymi.

69 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", czyli polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej