Jest rządowy projekt ustawy ws. koronawirusa. Zajmie się nim sejmowa Komisja Zdrowia
Na stronie internetowej Sejmu opublikowano rządowy projekt ustawy "o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji". W poniedziałek odbędzie się specjalne posiedzenie Sejmu w sprawie koronawirusa.
2020-03-02, 02:33
Powiązany Artykuł
Spychalski: prezydent spotka się z premierem i ministrami ws. koronawirusa
- Na stronie Sejmu pojawił się w niedzielę wieczorem rządowy projekt ustawy ws. koronawirusa
- Projekt przewiduje możliwość objęcia obowiązkową kwarantanną osób, które miały styczność z wirusem
- W poniedziałek projektami ustaw ws. koronawirusa zajmie się sejmowa Komisja Zdrowia
W projekcie napisano między innymi, że w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie - przez czas oznaczony -pracy, określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli tzw. pracy zdalnej. Ustawa zakłada również możliwość przyznania rodzicom dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie dłuższego niż 14-dniowy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola albo szkoły.
Finansowanie z budżetu państwa
"Świadczenia opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, wykonywane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, udzielone przez podmioty wykonujące działalność leczniczą wpisane do wykazu, są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków pochodzących z budżetu państwa" - czytamy w projekcie.
Przewidziano również możliwość wydania przez wojewodę i szefa rządu polecenia w związku z przeciwdziałaniem koronawirusowi. Polecenia te są wydawane w drodze decyzji administracyjnej i podlegają natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia oraz nie wymagają uzasadnienia - głosi projekt rządowy.
Powiązany Artykuł
Wzrasta liczba chorych zakażonych koronawirusem we Francji. Dwie osoby zmarły
Zabezpieczenie produktów medycznych
W ustawie napisano dodatkowo, że hurtownie farmaceutyczne są obowiązane do zbywania produktów wyłącznie do aptek, punktów aptecznych oraz zakładów leczniczych podmiotów leczniczych, a producenci lub importerzy tych wyrobów lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego są zobowiązani do zbywania wyrobów wyłącznie do hurtowni farmaceutycznych. Kara za złamanie tych przepisów, jak napisano w projekcie, może wynieść od 10 tysięcy złotych do 5 milionów złotych.
REKLAMA
Przewidziano także możliwość obowiązkowej hospitalizacji osób chorych na chorobę zakaźną albo osób podejrzanych o zachorowanie na nią. Napisano również, że zdrowi, którzy mieli styczność z chorymi na choroby zakaźne, podlegają obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu, "jeżeli tak postanowią organy inspekcji sanitarnej przez okres nie dłuższy niż 21 dni, licząc od ostatniego dnia styczności".
Powiązany Artykuł
Berlin. Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. "Pacjent jest izolowany"
Instytucje państwa w sprawie koronawirusa
Projektem w poniedziałek rano ma się zająć sejmowa Komisja Zdrowia, która zbierze się o 8.45. Podczas posiedzenia komisji prace toczyć się będą także wokół innych projektów ustaw dotyczących koronawirusa, m.in. złożonej przez Koalicję Obywatelską.
O godzinie 10.00 na jednodniowym specjalnym posiedzeniu zbiera się Sejm. Przewidziano informację rządu o podjętych działaniach i o stanie przygotowań państwa związanych z zagrożeniami epidemicznymi w Polsce i Europie. Jest to jedyny punkt posiedzenia.
W ubiegłym tygodniu z prośbą o zwołanie posiedzenia zwrócił się do marszałek Sejmu prezydent Andrzej Duda. Jak mówił, by "rząd udzielił informacji na temat tego, jaka jest sytuacja w związku z szerzącą się w Europie epidemią zachorowań na koronawirusa". W czwartek odbyło się posiedzenie Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów w sprawie zwołania dodatkowego posiedzenia izby.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Posiedzenie Sejmu ws. koronawirusa. Prezydent potwierdził swój udział
Także w poniedziałek rano w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda spotka się w sprawie koronawirusa z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim. Po spotkaniu zaplanowano konferencję prasową.
jmo
REKLAMA