X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Zidentyfikowano już osoby, które podróżowały z Niemiec z pacjentem "zero"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 14:26
- Bilety były imienne. Wszystkie osoby zostały zidentyfikowane. Kierowca już w tej chwili objęty jest kwarantanną. Autobus zdezynfekowano - powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Audio
  • Prezes szpitala zakaźnego w Zielonej Górze o pierwszym zakażonym koronawirusem (IAR)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Marcin Bielecki
  • Ustalono już nazwiska podróżnych, którzy jechali w autokarze z zakażonym koronawirusem mężczyzną
  • Teraz służby sanitarne próbują do nich dotrzeć. Wszyscy zostaną poddani kwarantannie
  • Mężczyzna autobusem podróżował tylko na terenie Niemiec. Po powrocie do Polski miał kontakt tylko z dwojgiem członków swojej rodziny

W środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w nocy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce i że pacjent hospitalizowany jest w Zielonej Górze. Mężczyzna przyjechał do Polski z Niemiec.

Dariusz-Piontkowski-pap-1200.jpg
"Nie ma powodu do odwołania zajęć w szkołach". Szef MEN o koronawirusie w Polsce

Wojciech Andrusiewicz dodał, że powiatowe inspekcje sanitarne otrzymały już pełną listę pasażerów. Będą one poddane 14-dniowej kwarantannie.

Rodzina objęta kwarantanną

- Pacjent, u którego wykryto koronawirusa, po powrocie miał kontakt tylko z dwojgiem członków rodziny; obecnie objęci są oni kwarantanną - poinformowała Wojewódzka Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczna dr Dorota Konaszczuk.

Wyjaśniła, że w pierwszym wywiadzie epidemiologicznym pacjent nie podał informacji o podróży autobusem. Jak tłumaczła, mówił on, że jeździł po kraju w pojedynkę samochodem osobowym.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Piotr Müller: mechanizm reagowania ws. koronawirusa zadziałał

- Rzeczywiście w Polsce, od granicy Polski do swojego miejsca zamieszkania, tak było. Natomiast podróżował autobusem na terenie Niemiec. Dotarł do Świecka i stamtąd przesiadł się w swój samochód - podkreśliła. Jak poinformowała, pacjent podróżował linią międzynarodową.

Próbują jak najszybciej do nich dotrzeć

- Mamy listę pasażerów. Imiona i nazwiska. Nie ma Lubuszan na tej liście - podała inspektor.

wojewoda-lubuski-pap-1200.jpg
Wojewoda lubuski: pacjent zakażony koronawirusem czuje się dobrze

Wojewoda Władysław Dajczak, zapytany o dokładną liczbę osób, które podróżowały wraz z zakażonym koronawirusem, a także o to, ilu jest wśród nich Polaków, zapewnił, że liczba tych osób oraz ich tożsamość jest ustalona.

- Tym dysponuje Główny Inspektor Sanitarny - podkreślił. - Są prowadzone działania, które mają sprawić jak najszybsze dotarcie do tych osób - dodał.

Konaszczuk dopytywana, czy będą podejmowane jakieś działania w stosunku do pozostałych mieszkańców Cybinki, podkreśliła, że nie ma takiej potrzeby. Jak wskazała, te dwie osoby, z którymi miał kontakt pacjent, są objęte kwarantanną i nie opuszczają mieszkania.

"Maseczka to zbieracz zarazków"

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób.

Do zgonów dochodzi w przypadku 2-3 proc. chorych, ale eksperci oceniają, że dane te mogą być zawyżone, bo wielu osobom z lekkim przebiegiem najpewniej nie wykonano badań laboratoryjnych, gdyż mogli się nie zgłosić do lekarzy.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Śmiertelność koronawirusa. Szef WHO podał, jaki procent zakażonych umiera

O koronawirusie mówił też w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Włodzimierz Gut, wirusolog. - Maseczki są potrzebne określonym osobom. Po pierwsze choremu, żeby nie rozsiewał zarazków, po drugie badaczowi, żeby nie wykrył tego, czego nie ma, a po trzecie lekarzowi - wyjaśnia Gut.

Profesor podkreślił też, że maseczka nie jest wskazana dla osób, które nie są zakażone koronawirusem. - Taka maseczka to zbieracz wszystkiego, co zostanie potem przeniesione na człowieka - kontynuował. 

Według niego bardzo wiele osób używa maseczek niewłaściwie. - Często widzę, jak ktoś nosi ją pod brodą albo odchyla i sięga po jedzenie. Oczywiście nieumytą ręką. Maseczka staje się wówczas źródłem zakażenia - przestrzega.

Aktualna mapa, z danymi dot. liczby zakażeń koronawirusem na świecie, dostępna jest TUTAJ

Jak zapobiegać zakażeniu? Jak zapobiegać zakażeniu?

paw/


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister zdrowia: potwierdzono obecność koronawirusa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 08:11
Osoba, u której rozpoznano obecność koronawirusa, znajduje się w szpitalu w Zielonej Górze w województwie lubuskim. - Pacjent czuje się dobrze, wszystkie procedury zadziałały prawidłowo - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z koronawirusem. 100 mln zł z rezerwy budżetu zostanie rozdzielone pomiędzy szpitale

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 13:16
- Dostaliśmy już wnioski od wojewodów o przekazanie środków z rezerwy dla szpitali. Kwota 100 mln będzie teraz odpowiednio rozdysponowana - zapowiedział szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń