more_horiz
Wiadomości

Prezydent: dzięki Funduszowi Medycznemu wzrost środków na ochronę zdrowia będzie ogromny

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 10:43
- Fundusz Medyczny będzie wspierał między innymi dzieci dotknięte chorobami onkologicznymi i chorobami rzadkimi poprzez finansowanie technologii medycznych dotychczas niedostępnych w Polsce - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Zostaną na niego przeznaczone niemal 3 mld zł.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda przedstawił na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim szczegóły dot. Funduszu Medycznego (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Piotr Nowak

Na briefingu prasowym prezydent poinformował, że roczna kwota przeznaczona na mający powstać Fundusz Medyczny wyniesie 2 mld 750 mln zł.

Jak mówił, Fundusz ten ma być wsparciem równoległym do zasadniczego systemu finansowania ochrony zdrowia; ma służyć leczeniu pacjentów z chorobami onkologicznym, przede wszystkim dzieci, a także innych pacjentów z tzw. chorobami rzadkimi.

Andrzej Duda 1200.jpg
Prezydent: przeznaczymy niemal 3 mld zł rocznie na wzmocnienie ochrony zdrowia w Polsce

"Prawie 107 mld zł na walkę o zdrowie i życie Polaków"

- To dodatkowy, kolejny element obok systemu zasadniczego, który będzie wspierał ochronę zdrowia w Polsce - w moim przekonaniu bardzo ważny, dlatego że dzięki niemu wzrost funduszy na ochronę zdrowia będzie już nie tylko - można powiedzieć - wielki, ale wręcz ogromny - podkreślił prezydent.

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w 2015 r. globalna kwota na ochronę zdrowia to było 77 mld zł, w tym roku mówimy, że przewidziane są 104 mld zł, ale jeżeli do tego dodamy jeszcze te prawie 3 mld zł tego dodatkowego Funduszu Medycznego, to mamy prawie 107 mld zł na walkę o zdrowie i życie Polaków - dodał.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Musimy wprowadzać kolejne rozwiązania". Wiceminister zdrowia o strategii walki z koronawirusem

Andrzej Duda ocenił, że to rozwiązanie, będzie dużym wsparciem dla systemu. - Nie mam co do tego wątpliwości, że takie działanie jest też działaniem oczekiwanym przez rodziców, których dzieci zapadły na choroby onkologiczne czy też choroby rzadkie - mówił.

aduda 1200.jpg
Andrzej Duda: państwo przeznaczy na zdrowie Polaków niemal 107 mld zł rocznie

Jak podkreślił, wielokrotnie mamy do czynienia z "rozpaczliwymi sytuacjami", w których organizowane są np. zbiórki publiczne na leczenie takich dzieci. - To właśnie między innymi w takich przypadkach Fundusz będzie interweniował - zapewnił prezydent.

Fundusz Medyczny m.in. na inwestycje i profilaktykę

- Fundusz będzie także wspierał wydatki inwestycyjne. Tam, gdzie są potrzebne nowe urządzenia, tam, gdzie potrzebne jest wdrażanie nowych terapii, tam, gdzie są potrzebne jakieś inwestycje związane z uruchamianiem nowoczesnych metod leczenia czy też poszerzaniem metod leczenia, tam również ten fundusz będzie mógł być używany - powiedział Andrzej Duda.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Specustawa ws. koronawirusa już obowiązuje. Sprawdź, co zmieniają nowe przepisy

- W tej chwili przewidujemy, że w 10 procentach ten fundusz mógłby wspierać profilaktykę - poinformował prezydent, dodając, że jest wdzięczny Ministerstwu Zdrowia za uruchomienie badań profilaktycznych dotyczących chorób onkologicznych dla osób powyżej 40. roku życia.

- To jest bardzo ważne, bo jednym z największych problemów jest to, że pacjenci zgłaszają się u nas do lekarza za późno; zgłaszają się wtedy, kiedy choroba onkologiczna jest już rozwinięta i niejednokrotnie nie da się wtedy już po prostu pacjenta skutecznie wyleczyć - dodał.

Źródła finansowania Funduszu Medycznego "w najbliższym czasie"

Prezydent zapowiedział, że informacje o źródłach finansowania liczącego 2 mld 750 mln zł Funduszu Medycznego zostaną przedstawione w najbliższym czasie. Przedstawił też szczegóły rozmów z premierem w tej sprawie.

- Dyskutowaliśmy o różnych możliwościach. Dyskutowaliśmy o budowie nowego centrum medycznego. Dyskutowaliśmy o różnych formach, w jakich można byłoby działać, żeby wzmocnić tę ochronę zdrowia Polaków i koniec końców doszliśmy do wniosku, że taki fundusz, który będzie miał właśnie różne możliwości działania, że nawet będzie w stanie sfinansować wyjątkowo rzadką, trudną operację, którą realizuje jedno czy dwa miejsca na świecie i z wielu krajów są tam wysyłani pacjenci po to, żeby ich leczyć, że również i takie działania (fundusz - red.) będzie mógł sfinansować - powiedział Andrzej Duda.

- Wczoraj rano rozmawiałem z panem premierem po raz kolejny, bo prosił mnie o czas i powiedział mi, że tak ustalił, że to może być 2 miliardy 750 milionów zł - relacjonował prezydent, zaznaczając, że "szczegółowe zakładki, z których będą te pieniądze wzięte zostaną po prostu określone w najbliższym czasie".

paw/

Zobacz także

Zobacz także