more_horiz
Wiadomości

Ograniczenia działalności szkół? Premier: w najbliższych dniach podejmiemy decyzje

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 13:30
- W związku z koronawirusem pod uwagę jest brana możliwość ograniczenia działalności m.in. szkół. Decyzje w tej sprawie zostaną podjęte w najbliższych dniach - powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Apelował też o odwołanie imprez masowych.
Audio
  • Premier o ewentualnym ograniczeniu działalności szkół (IAR)
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Rafał Guz

Jak wyjaśnił Mateusz Morawiecki, z analiz wynika, iż właśnie imprezy masowe były jedną z przyczyn szybszego rozprzestrzeniania się koronawirusa w Niemczech czy we Włoszech. W niedzielę Główny Inspektor Sanitarny zarekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. 

gut 1200.png
Wirusolog obala mity na temat koronawirusa. "Maseczka może być źródłem zakażeń"

Premier pytany, czy kontaktował się z przedstawicielami środowiska sportowego w sprawie organizacji imprez masowych odparł, że kraje, w których wystąpiło znacznie więcej przypadków zarażeń wywołanych koronawirusem, nie wprowadziły jeszcze zakazu organizacji takich imprez.

- Jednak chcemy działać bardziej roztropnie niż tamte kraje i chcemy raczej zapobiegać, w związku z tym na jutro i na pojutrze mam zaplanowane kilka, kilkanaście spotkań z różnymi środowiskami sportowymi i właściwe decyzje będą podjęte po konsultacjach - powiedział.

Wytyczne dla szkół

Mateusz Morawiecki podkreślił, że możliwe są też działania dotyczące funkcjonowania placówek oświatowych.

- Sygnalizujemy, że jest taka możliwość po konsultacjach z ministrem edukacji narodowej, przede wszystkim z Ministerstwem Zdrowia, oraz po obserwacji tego, co robią państwa, w których liczba przypadków zakażeń jest dużo większa - wskazał premier.

- W szkołach, począwszy od szkół podstawowych, przedszkoli, szkół średnich, jak również uniwersytetów i szkół wyższych będziemy wprowadzali rekomendacje bądź nawet twarde zalecenia, które później będą egzekwowane przez wojewodów dotyczące ograniczania funkcjonowania tych placówek. W najbliższych dniach te komunikaty będziemy przedstawiali, ponieważ chcemy szybciej niż inne kraje zachodniej Europy przedsięwziąć kroki, które mogą spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa - dodał szef rządu.

Kontrola na granicy

Podczas konferencji premier poinformował również o wprowadzeniu kontroli sanitarnej na przejściach granicznych z Niemcami i Czechami. Na początek kontrolami będą objęte cztery przejścia graniczne z Niemcami, jedno z Czechami. Potem kontrole zostaną rozszerzone na inne przejścia. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał już o tym z kanclerz Niemiec i premierem Czech.


granica kontr 1200 eastnews.jpg
Kontrole sanitarne na granicach i w pociągach. Sprawdź, czego się spodziewać

Kontrole będą prowadzone też w pociągach, szczególnie w ruchu przygranicznym, a także w portach. 

- Podejmujemy kroki zapobiegawcze, prewencyjne, by przyrost osób zakażonych koronawirusem był jak najwolniejszy, by krzywa tego przyrostu była tak ukształtowana, aby nasz system, nasze szpitale, nasza służba zdrowia mogły zapewnić jak najbardziej właściwą opiekę – powiedział szef rządu.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Wojewoda dolnośląski: poważny stan jednego pacjenta z COVID-19

- Będziemy starali się wyłapywać, kontrolować. Z jednej strony kontrola sanitarna będzie obejmowała mierzenie temperatury, ale przede wszystkim będzie zawierała tzw. formularz lokalizacyjny. Chcemy wiedzieć, gdzie te osoby się udają tak, żeby móc szybko je zlokalizować - podkreślił premier.

Komendant Straży Granicznej Tomasz Praga doprecyzował, że całodobowe punkty kontroli sanitarnej zaczną działać od godz. 15  na przejściach: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice, Gorzyczki. Dodał, że zostały opracowane procedury, w tym również wzory kart – karty pasażera i karty kierowcy. - Będą one dwujęzyczne – w języku polskim i angielskim – podał.

Ważna kwarantanna

Szef rządu podkreślił znaczenie właściwej realizacji procesu kwarantanny.

shutterstock warszawa centrum free 1200.jpg
Koronawirus w Warszawie. Zakażony pracował w biurowcu w centrum

- Apeluję do wszystkich osób, które podlegają kwarantannie, żeby trzymać się tych rygorów, żeby nie wychodzić z domów, żeby nie mieć kontaktu z tymi osobami, ponieważ wiemy z doświadczeń innych krajów, że to jest główna droga przenoszenia się koronawirusa - wskazał Morawiecki.

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem