Pandemia koronawirusa. Zalecenia KEP dotyczące sprawowania liturgii w Wielkim Tygodniu

Nie będzie obmycia nóg w Wielki Czwartek i święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Takie są nowe zalecenia prezydium Konferencji Episkopatu Polski w związku z rozszerzaniem się epidemii koronawirusa w naszym kraju. Ostateczna decyzja w kwestii sprawowania liturgii w trakcie Wielkiego Tygodnia należeć będzie do metropolitów diecezji.

2020-03-23, 11:59

Pandemia koronawirusa. Zalecenia KEP dotyczące sprawowania liturgii w Wielkim Tygodniu

Prezydium KEP zaleca w Wielki Czwartek opuszczenie obrzędu umywania nóg wieczornej liturgii. Jak podało w komunikacie, "w celu uniknięcie rozprzestrzeniania się wirusa na terenie diecezji, zaleca się zawężenie uczestników (…) do najbliższych współpracowników biskupa". Dotyczy to mszy krzyżma świętego, która zgodnie z nowymi rozporządzeniami Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów może zostać przełożona "na termin późniejszy".

Powiązany Artykuł

Msza-Swieta-pap-1200.jpg
Msze święte w Polskim Radiu. Sprawdź godziny transmisji

Czuwanie przy grobie w małych grupach

Jak poinformowało prezydium KEP, nowe zalecenia odnoszą się również do Wielkiego Piątku. Tego dnia czuwanie przy Grobie Pańskim będzie mogło się odbywać jedynie w małych grupach.

Z powodu koronawirusa zupełnie inaczej w wielu miejscach Polski może wyglądać Wielka Sobota. KEP nie zaleca "organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów", a zamiast tego proponuje "obrzęd błogosławionego posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym".

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Kolejne zakażone osoby

REKLAMA

Prezydium KEP rekomenduje też inne niż zwykle obchody Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Na początku liturgii i "przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego". Jak zaleca KEP, "w czasie »Liturgii chrzcielnej« należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne", odwołując się do rozporządzeń watykańskich. Ponadto prezydium KEP podkreśliło w komunikacie, że nie zaleca się używania pokropień w Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

"Procesje mogą zostać przeniesione"

Powiązany Artykuł

papież franciszek pap 1200.jpg
"Zjednoczmy głosy, wznosząc je ku Niebu". Wezwanie modlitewne papieża Franciszka

Jak napisano w dekrecie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, "Wyrazy pobożności ludowej i procesje, które wzbogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą decyzją biskupa diecezjalnego zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września".

bb/episkopat.pl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej