more_horiz
Wiadomości

"Zostań w domu" i słuchaj Polskiego Radia. Zobacz, co przygotowaliśmy!

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 19:45
Klasyczne powieści i najnowsze radiowe adaptacje literatury w mistrzowskich interpretacjach, a także retransmisje koncertów zarejestrowanych przez anteny - to wszystko można znaleźć w Polskim Radiu, które wspiera akcję #zostańwdomu i - z myślą o słuchaczach - stale poszerza swoją ofertę kulturalną. Szczegółowe informacje dot. oferty poszczególnych anten w poniższym artykule.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

JEDYNKA

Program 1 Polskiego Radia nadaje m.in. w "Czterech Porach Roku" oraz "Ekspresie Jedynki" nowe cykle audycji, w których eksperci udzielają odpowiedzi na pytania zadawane przez Słuchaczy. Stacja na bieżąco informuje o rządowych i samorządowych działaniach zmierzających do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Program przekazuje także wszystkie informacje o sytuacji w Europie i na świecie.

czabański 1200 pap.jpg
"Jestem pełen uznania". Krzysztof Czabański o działaniach mediów publicznych w dobie koronawirusa

Od poniedziałku do piątku o godzinie 10.20 w "Czterech porach roku" nadawane są poradniki "Koronawirus - o czym musisz wiedzieć". Powtórkę zaplanowano ok. godz. 15.45 w "Ekspresie Jedynki".

Msze św. w Polskim Radiu

W każdy piątek o godz. 18.30 Jedynka zaprasza na transmisję Drogi Krzyżowej z parafii św. Krzyża. W każdą niedzielę o godz. 9.00 z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie można na antenie Programu 1 Polskiego Radia wysłuchać mszy św. Transmitowane jest też nabożeństwo o godz. 19.00.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Msze święte w Polskim Radiu. Sprawdź godziny transmisji

Jedynka zaprasza także w każdą niedzielę na wielkopostne rekolekcje w Familijnej Jedynce tuż po godzinie 8.00.

Literatura i teatr

Dla miłośników literatury Program 1 Polskiego radia przygotował bogatą ofertę. Do 10 kwietnia, codziennie o godz. 10.35 nadajemy fragmenty słuchowiska "Kapitan Nemo - władca mórz". Od 14 kwietnia czytać będziemy książkę Dariusza Michalskiego "Starszy Pan B…". 

O godz. 23.50 (do 28 marca) Henryk Talar czyta w Jedynce "Siłę wieku. Szczęśliwe życie w epoce długowieczności " Honore Carla. Od 30 marca wprowadzone zostanie dodatkowe pasmo "Lektur Jedynki" z klasyką literatury lżejszej i rozrywkowej. Na początek przypomniane zostaną fragmenty "Lesia" Joanny Chmielewskiej w brawurowej interpretacji Ireny Kwiatkowskiej.

>>> [ZOBACZ WIĘCEJ] "Lektury Jedynki" w Polskim Radiu

Kolejną pozycją będą "Opowiadania” Mirosława Mrożka. 26 marca minie 125 lat od druku pierwszego odcinka "Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w prasie - z tej okazji Jedynka emitować będzie od 30 marca codziennie o godz. 21.45 fragmenty powieści w interpretacji Adama Ferencego.

Premierowe słuchowiska w Jedynce

W najbliższy weekend zaplanowano też premiery dwóch słuchowisk: 28 marca po godz. 21 "Nareszcie możemy być źli” Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Adama Wojtyszki i 29 marca "Sprzedaż” Marcina Witana w reżyserii Dobrosława Bałazy.

Ponadto Jedynka uruchamia od 3 kwietnia dodatkowe pasmo prezentacji słuchowisk Teatru Polskiego Radia, w piątki w godzinach.21-22. Przypomniane zostaną dzieła zrealizowane w latach 2008-2009 dla Programu 1  w ramach cyklu "Klasyka polskiego dramatu": mi.n. "Dziady”, "Kordian”, "Nie-Boska komedia”, "Wyzwolenie”, czy "Kartoteka”. Kontynuacją tego cyklu była "Wielka klasyka”: "Damy i huzary”, "Żabusia” czy "Niespodzianka”.

pogłaśnianie muzyka dźwięk odtwarzacz 1200.jpg
Publiczne, czyli nasze - Polskie Radio wspiera polskich twórców

W ramach akcji wspierania polskich artystów Jedynka nadaje więcej rodzimej muzyki, a polscy artyści są gośćmi codziennych pasm: "Muzycznej Jedynki" i "Muzycznych spotkań". Z kolei w "Muzycznym wehikule czasu" i "Zapomniane - przypomniane" obecna jest twórczość polskich wykonawców drugiej połowy XX wieku. Stacja przypomina również koncerty z cyklu "Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia", "Kawiarenka słodkiego radia retro" czy "Chopin na żywo". Planowane są również powtórzenia ubiegłorocznych koncertów zorganizowanych w ramach Festiwalu Lata z Radiem oraz wydarzeń muzycznych ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w tym koncertów z cyklu "To, co najpiękniejsze”.

>>> [ZOBACZ WIĘCEJ] Koncerty "To, co najpiękniejsze" na kanale Youtube Polskiego Radia

Propozycje dla najmłodszych

W okresie wymuszonej przez epidemię przerwy w nauce i zajęciach przedszkolnych radiowa Jedynka przygotowała także propozycje dla najmłodszych słuchaczy.

Rodzice z dziećmi znajdą nowe pozycje antenowe do wspólnego słuchania w przedpołudniowym paśmie "Cztery pory roku" (godz. 9.00-12.00). 

O godz. 10.35 Jedynka prezentuje codziennie, od poniedziałku do piątku, słuchowisko według powieści Juliusza Verne’a "20 000 mil podmorskiej żeglugi". 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] "Dzieci bliżej historii" - powrót słuchowisk dla dzieci na antenę radiowej Jedynki

W Jedynce ruszył też cykl 22 słuchowisk historycznych dla dzieci i młodzieży, "Dzieci bliżej historii". Są nadawane wieczorami w niedziele.

Szczegółowe informacje o ofercie Programu 1 Polskiego radia dostępne są pod tym linkiem: https://www.polskieradio.pl/7/15/Artykul/2478940,Zostan-w-domu-z-Programem-1-Polskiego-Radia

DWÓJKA

P2390015.jpg
"Niespodzianka" i Witkacy. Obejrzyj spektakle wideo!

Także Program 2 Polskiego Radia zmienia ramówkę w porze epidemii w Polsce. Stacja poszerza i wzbogaca ofertę audycji literackich, muzycznych i publicystycznych.

Literacko, proponujemy audycje "To się czyta" (emisja o godz. 11.00), gdzie usłyszą Państwo "Żywopłoty" Marii Karpińskiej w interpretacji Tomasza Sapryka, oraz - od 30 marca do 10 kwietnia - "Na nieludzkiej ziemi" Józefa Czapskiego, którą interpretuje Adam Ferency (emisja nawiązuje do 80. rocznicy zbrodni katyńskiej). W interpretacji Adama Ferencego słuchać można również"„Księcia nocy” Marka Nowakowskiego (do 3 kwietnia - codziennie o godz. 15).

Klasyka literatury w Polskim Radiu

W paśmie "Książka do słuchania" prezentujemy klasyczne pozycje: "Boso, ale w ostrogach" barda Czerniakowa Stanisława Grzesiuka, oraz "Mistrza i Małgorzatę" Michaiła Bułhakowa w mistrzowskich interpretacjach Wiktora Zborowskiego i Marka Kondrata. Do wysłuchania lektur zachęcamy od poniedziałku do piątku o 19.15. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] "Boso, ale w ostrogach". Stasiek z Czerniakowa w interpretacji Zborowskiego

Soboty i niedziele to czas spotkań z klasyką dramatu w formie radiowych słuchowisk. W marcu zapraszamy na "Rewizora" Mikołaja Gogola (sobota, godz. 15), "Kapelusz" Wiesława Myśliwskiego (sobota, godz. 19) i "Excentryków" Włodzimierza Kowalewskiego (niedziela, godz. 16). 

2 kwietnia minie 85. rocznica urodzin Marka Nowakowskiego. Program 2 Polskiego Radia proponuje urodzinowy weekend z literaturą pisarza. Na antenie usłyszymy trzy jego słuchowiska: 4 kwietnia, o godz. 15 "Miasto" w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego, o godz. 19 "Dwa dni z Aniołem" w reżyserii Waldemara Modestowicza, a dzień później, o godz. 16 "Wesele raz jeszcze" w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego.

Dwojka_NOSPR_1200x660 (1).jpg
Zostań w domu. Dwójka w NOSPR - NOSPR w Dwójce

Najwspanialsze polskie koncerty

19 marca Dwójka rozpoczęła - we współpracy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia - emisję dwóch znakomitych koncertów dziennie (o godz. 12 i 21). A to wszystko w ramach akcji "#zostańwdomu: Dwójka w NOSPR - NOSPR w Dwójce".

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Koncerty w Dwójce

Redakcja muzyczna radiowej Dwójki zdecydowała się powiększyć udział polskich artystów w swoich programach. I tak, w paśmie "Znacie, to posłuchajcie" usłyszą państwo audycje z muzyką rekomendowaną przez twórców, w "Porze na życzenie" (zamiast "Pory koncertowej") będą mogli Państwo przez telefon wziąć udział w audycji, porozmawiać o muzyce i zaproponować swoje ulubione utwory, w "Filharmonii Dwójki" zaś każdego wieczoru odtwarzane będą  największe wydarzenia artystyczne z udziałem orkiestr Polskiego Radia, najważniejszych orkiestr polskich i zagranicznych z wielkich festiwali muzycznych. Koncerty te poprzedzane będą rozmowami z dyrygentami, którzy danego dnia poprowadzą orkiestrę.

Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów oferty Programu 2 Polskiego Radia

TRÓJKA

3.JPG
"Banda Michałka" powraca. Nowe słuchowisko w Programie 3 Polskiego Radia

Radiowa Trójka rozpoczęła emisję powieści w odcinkach dla młodzieży "Banda Michałka" Ewy Karwan-Jastrzębskiej. Emisja o godz. 13.45, a czytają Maria Seweryn i Maria Peszek. W paśmie "Proza w Trójce” (godz. 20.50) nadawane jest "Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w radiowej adaptacji z 2018 roku. W obsadzie młodzi aktorzy - Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia, a w epizodach - w roli Seweryna Baryki - wystąpił gościnnie Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Profesor Ambroży Kleks powraca

Cały czas w Programie 3 Polskiego Radia można również słuchać "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy (od poniedziałku do piątku o godz. 10.30; czyta Piotr Fronczewski) oraz powieści "Pod słońcem” Julii Fiedorczuk (godz. 11.45; czytają aktorzy Teatru Narodowego - Wiktoria Gorodeckaja i Marcin Przybylski).

Więcej polskiej muzyki

Radiowa Trójka nadaje obecnie głównie polskie piosenki. Antena, zdominowana przez specjalne audycje informacyjne i poradnikowe, znacząco zwiększyła udział polskiej muzyki. W Trójce pojawiła się ponadto piosenka-apel o pozostanie w domach, do której słowa napisał trójkowy dziennikarz Kuba Strzyczkowski, a muzykę skomponował mistrz gitary - Dariusz Kozakiewicz z grupy Perfect.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Koncerty w Trójce

Ponadto Program 3 Polskiego Radia planuje powtórki archiwalnych koncertów. Zachęcamy do zapoznania się z trójkową ofertą antenową.  

CZWÓRKA

mery spolsky 1200.JPG
Polska muzyka w Czwórce. Słuchaj nas online!

Cyfrowa Czwórka proponuje w tym czasie retransmisje koncertów ze swojego studia. W piątki, w audycji "Będzie głośno", usłyszą Państwo występ Mary sPolsky, 3 kwietnia do świata swoich dźwięków zaprosi Marta Zalewska, a 17 kwietnia przypomnimy koncert zespołu Funk Da System. 

>>> [ZOBACZ WIĘCEJ] Koncerty w Czwórce

Dziennikarze Czwórki sprawdzają także ofertę kulturalną dostępną online. Swoimi rekomendacjami dzielą się codziennie o 7.45 i 17.45 w "Serwisach kulturalnych". W audycji "Stacja Kultura", od poniedziałku do piątku między 10.05, a 12.00 polecają zaś ciekawe książki do przeczytania, filmy i seriale do obejrzenia, w tym polskie. 

Bawić, ucząc i uczyć, bawiąc

Radiowa edukacyjna Czwórki to przede wszystkim codzienna audycja "Stacja Nauka", tuż po 12.00. Najświeższe i najważniejsze odkrycia, wydarzenia, wynalazki, informacje o badaniach ze świata nauki prezentowane są w "Ekspresie Naukowym".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Temperatura a koronawirus. Czy lato pokona wirusa?

W studiu w każdy wtorek goszczą "Rzecznicy Nauki" - młodzi naukowcy, zapaleni pasją do popularyzowania wiedzy. Środy to czas spotkań z popularyzatorem nauki z Centrum Nauki Kopernik, Mateusze Borkowiczem. Definiuje on wszechświat i uczy patrzeć w gwiazdy. 

Na antenie Czwórki będzie można także posłuchać podcastów - dotychczas dostępnych przede wszystkim na platformie podcasty.PolskieRadio.pl. To okazja, by - nie ruszając się z domu - odkrywać fantastyczny świat książek, filmów i gier wraz z autorami "Miechów i mieczy", poznawać kulturę i realia życia na Dalekim Wschodzie w podcastach "Ach! Azja!", czy zwiedzać Stany Zjednoczone w ramach audycji "Stacja USA".

1200x660_koronawirus-baner_01a.jpg
"Koronawirus – raport". Specjalny podcast. Posłuchaj!

Zachęcamy do skorzystania z całej oferty antenowej

POLSKIE RADIO DZIECIOM

Polskie Radio ma także specjalną ofertę dla swych najmłodszych słuchaczy. W Polskim Radiu Dzieciom, od samego rana prezentowane są audycje rozbudzające i inspirujące najmłodszych.

W "Poranku", dzieci wspólnie z dziennikarzami sprawdzają, jak żyją mrówki, ile książek jest w bibliotece i który pociąg na świecie jest najdłuższy. Z "Warsztatu małego artysty" dzieci dowiedzą się m.in. jak zrobić papierową rakietę i jak przy użyciu kolorowego papieru wykonać fale podobne do morskich. Z kolei w "Muzycznych podróżach" pociechy odkrywają bliskie i dalekie kraje, ich zwyczaje i muzykę, a także typowe dla danego regionu instrumenty.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Świętuj z nami 5 urodziny Polskiego Radia Dzieciom. Odliczanie, czas start!

Polskie Radio Dzieciom to także audycje służące nauce języków - polskiego i obcych. Od poniedziałku do piątku o 15.30 słuchając audycji "Słowo do słowa" można wraz z Panią Literką gimnastykować buzię, nauczyć się poprawnego języka polskiego, a także trenować wymawianie trudnych głosek i łamańców językowych. 16.30 to z kolei pora na naukę języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego i włoskiego. 

Nie tylko języki 

W ofercie ponadto programy przedstawiające podstawowe zagadnienia ekonomii, odkrycia naukowe i poruszające kwestie bezpieczeństwa. To także wieczorna "Książka do poduszki", ułatwiająca zaśnięcie po całym dniu, czy audycje dla dorosłych - rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wśród nich usłyszeć można kilkugodzinne audycje publicystyczne i muzyczne pełne ciekawych rozmów z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Polskiego Radia Dzieciom

Ponadto wszystkie programy Polskiego Radia w codziennych poleceniach kulturalnych podpowiadają słuchaczom najciekawsze wydarzenia kulturalne dostępne online.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Kultura w PolskieRadio.pl

W ramach akcji "Wspieramy polskich artystów” Agencja Muzyczna Polskiego Radia postanowiła też obniżyć - do 15 kwietnia - cenę detaliczną płyt wydanych przez Polskie Radio, a wykonywanych przez polskich artystów. W ofercie znalazło się 471 tytułów, które można kupić ze zniżką 30 procent. Akcja wsparta jest działaniami promocyjnymi w internecie, na stronie sklepu Polskiego Radia www.sklep.PolskieRadio.pl oraz na Facebooku Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

mbl

Zobacz także

Zobacz także