X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Niezwykle utalentowany artysta". Piotr Gliński docenia Henryka Talara w jego jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 17:29
"Dał się Pan poznać jako artysta niezwykle utalentowany. Na scenach współpracował Pan z największymi polskimi reżyserami i aktorami" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście z okazji jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej aktora Henryka Talara.
Henryk Talar
Henryk TalarFoto: Artur Zawadzki/REPORTER/East News

27 marca jubileusz 55-lecia pracy artystycznej obchodzi wybitny aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, reżyser i dyrektor teatrów Henryk Talar. Z tej okazji na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowano w piątek list gratulacyjny wicepremiera prof. Piotra Glińskiego.

"Szanowny Panie, pięćdziesiąt pięć lat temu rola Schufterle w »Zbójcach« Friedricha Schillera zapoczątkowała Pańską imponującą drogę twórczą. Od tego czasu, wypełnionego pracą nad wspaniałymi kreacjami teatralnymi, filmowymi, telewizyjnymi i radiowymi, dał się Pan poznać jako artysta niezwykle utalentowany" - ocenił szef resortu kultury.

Czytaj więcej
talar 1200.jpg
Henryk Talar: wciąż mam w sobie małego chłopca

Piotr Gliński przypomniał, że Henryk Talar na scenach teatralnych "współpracował z największymi polskimi reżyserami i aktorami". "Aleksandra Śląska, Izabella Cywińska, Adam Hanuszkiewicz, Roman Wilhelmi, Janusz Warmiński - to nazwiska tylko niektórych z nich" - napisał.

"Bogactwo i wszechstronność"

"Siłą ekspresji i niezwykłym autentyzmem fascynował Pan w zróżnicowanym repertuarze, tworząc tak wybitne postacie jak Konrad w »Wyzwoleniu«, Prozorow w »Trzech siostrach«, McMurphy w »Locie nad kukułczym gniazdem«, czy Bohater we »W starych dekoracjach«" - podkreślił Piotr Gliński.

Wicepremier przypomniał, że aktor "na wielkim ekranie debiutował w znakomitym obrazie Kazimierza Kutza »Sól ziemi czarnej«". "Wśród licznych kreacji, na szczególne wyróżnienie zasługują oddane z charyzmą postacie negatywne, w które wielokrotnie wcielał się Pan w popularnych filmach i serialach sensacyjnych. Ich galerię otworzyła rola Johana Helmanna w »Polskich drogach«" - zaznaczył.

Szef resortu kultury zwrócił uwagę, że "doskonałe warunki głosowe, bogactwo intonacji i mistrzowska umiejętność prowadzenia dialogu zaowocowały licznymi występami w Teatrze Telewizji oraz Teatrze Polskiego Radia". "O Pańskiej wszechstronności i środowiskowym autorytecie świadczą także sprawowane dyrekcje Teatru Polskiego w Bielsku-Białej i Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie" - dodał.

55 lat na scenie

Piotr Gliński przypomniał też w liście gratulacyjnym działalność pedagogiczną Henryka Talara. "Z Pańskiego bogatego doświadczenia i wiedzy czerpali studenci Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi" - napisał.

Czytaj więcej
talar1200.jpg
"Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności"

Z okazji jubileuszu pracy artystycznej, jak również nadchodzących urodzin, życzę zdrowia, satysfakcji z dotychczasowych sukcesów, a także kolejnych znaczących dokonań, które przyczynią się do rozwoju kultury polskiej" - zakończył swój list wicepremier.

Henryk Józef Talar urodził się 25 czerwca 1945 r. w Kozach. W 1969 r. ukończył studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W 2010 r. został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". W 2016 r. został uhonorowany Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie za wybitne kreacje aktorskie.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Talar: wciąż mam w sobie małego chłopca

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 09:00
Człowiek ten urodził się w najdłuższej wsi w Polsce i być może właśnie tam, siedząc na parapecie okna babci, zakiełkowało w nim wielkie marzenie, aby zostać aktorem.
rozwiń zwiń