X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Proponujemy szczególne rozwiązanie na ten czas". Marcin Horała o wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 09:50
- Staramy się, żeby państwo normalnie funkcjonowało, a w demokracji podstawową funkcją państwa jest przeprowadzanie wyborów - powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
Marcin Horała
Marcin HorałaFoto: PAP/Rafał Guz

Pytany w środę w TVP Info o powody złożenia przez PiS projektu ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich 2020 r. Marcin Horała powiedział, że ogłoszony stan epidemii "niesie ze sobą szereg wyzwań".

Czytaj więcej
jedynka radosław fogiel 1200.jpg
Wicerzecznik PiS o dacie wyborów: głęboko wierzymy, że do 10 maja sytuacja się poprawi

- Mamy szczególny czas epidemii, który został formalnie ogłoszony. Niesie on za sobą szereg wyzwań. Staramy się, żeby państwo normalnie funkcjonowało. W demokracji podstawową funkcją państwa jest przeprowadzanie wyborów - podkreślił polityk PiS.

- Wsłuchujemy się w ten głos obywateli i proponujemy szczególne rozwiązanie na ten czas - głosowanie korespondencyjne dla wszystkich - tak, żeby (...) absolutnie podstawowa funkcja państwa w demokracji była zachowana, żeby wybory mogły się odbywać w stanie epidemii, jednocześnie w sposób bezpieczny dla wyborców - dodał.

"Zmienia się tylko techniczna forma oddania głosu"

- Konia z rzędem temu, kto pokaże przepis konstytucji mówiący, że nie wolno wprowadzać zmian w prawie wyborczym na pół roku przed wyborami. Tego rodzaju zasada została wywiedziona z kilku wyroków Trybunału Konstytucyjnego (TK), które przypominam, nie są prawem powszechnie obowiązującym w Polsce - powiedział polityk PiS. Dodał, że "tym prawem jest konstytucja, ustawy i rozporządzenia na podstawie ustaw oraz ratyfikowane umowy międzynarodowe".

Według Marcina Horały "Trybunał w tych orzeczeniach stwierdzał, że nie jest to warunek bezwzględny". Przekonywał, że "tutaj mamy do czynienia ze zmianą, która nie ingeruje w istotę procesu wyborczego". - Kandydaci tak samo kandydują, są takie same zasady wyboru. Zmienia się tylko techniczna forma oddania głosów - powiedział, dodając, że zmiana dotyczyć będzie "tego szczególnego czasu epidemii".

- Wartości też konstytucyjne, te najwyższe - ochrony życia i zdrowia - trzeba ważyć w tej analizie. I trzeba uznać, że ochrona życia i zdrowia obywateli stoi wyżej niż wątpliwe naruszenie nieistniejącego w konstytucji, tylko domniemanego z innych wyroków vacatio legis - ocenił poseł PiS.

Projekt o głosowaniu korespondencyjnym

- Oczywiście, jak w każdej sprawie Trybunał może to badać i podlega to badaniu TK, bo wyroki Trybunału dotyczą danej sprawy, a nie tworzą prawo powszechnie obowiązujące. Będzie o tym też rozstrzygał Sąd Najwyższy, orzekając o ważności wyborów - powiedział Marcin Horała.

Czytaj więcej
marciniak ewa_56931200.jpg
Prof. Ewa Marciniak: Senat będzie przeciągał procedowanie projektu PiS

Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. zgodnie z którym, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego ma przysługiwać wszystkim wyborcom.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicysta: epidemia koronawirusa może zmienić optykę kampanii wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 11:00
- W najbliższy weekend mamy trzy konwencje, rodzi się pytanie, jeśli pojawi się dzisiaj czy jutro pierwszy przypadek zachorowania, to co ma się stać z tymi spotkaniami czy konwencją programową Andrzeja Dudy, która ma podobno mieć miejsce w połowie marca - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"). O możliwym wpływie epidemii koronawirusa na wybory dyskutowali również Miłosz Lodowski (publicysta) oraz Adam Borowski ("Gazeta Polska").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Mieczysław Ryba: społeczeństwo oczekuje od polityków odłożenia gry politycznej na dalszy plan

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 09:22
- W sytuacji zagrożenia społeczeństwo oczekuje od polityków pewnej jedności, solidarności i odłożenia gry politycznej na dalszy plan - mówił na antenie Programu I Polskiego Radia prof. Mieczysław Ryba. Gość "Komentarza Poranka" odniósł się do bieżących wydarzeń w Polsce i konsekwencji związanymi z obecnością koronawirusa. 
rozwiń zwiń