more_horiz
Wiadomości

119 nowych przypadków koronawirusa, łącznie ponad 9,8 tys. Zmarło kolejnych 16 osób

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 17:50
O 119 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych, poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu choroby COVID-19 zmarło kolejnych 16 osób. Testy laboratoryjne potwierdziły łącznie 9856 zakażeń wirusem SARS-CoV-2 zmarło 401 osób, a 1297 wyzdrowiały.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Nowe przypadki dotyczą zakażenia koronawirusem dotyczą województw: mazowieckiego (29), małopolskiego (23), dolnośląskiego (19), łódzkiego (13), wielkopolskiego (13), świętokrzyskiego (8), kujawsko-pomorskiego (5), podkarpackiego (4), opolskiego (2), podlaskiego (1), śląskiego (1), lubuskiego (1).

Resort zdrowia poinformował również, że z powodu wirusa SARS-CoV-2 zmarło kolejnych 16 osób.


Ministerstwo Zdrowia w ciągu dnia podawało informacje o wykryciu najpierw 144, a potem 119 przypadków zakażeń SARS-CoV-2. W porannym komunikacie poinformowano o śmierci pięciu osób, a w popołudniowym o 16 kolejnych. Łącznie we wtorek zdiagnozowano 263 nowe przypadki koronawirusa; 21 osób zmarło.

Dzień wcześniej resort zdrowia informował o 306 nowych zakażeniach i 20 zgonach. Z kolei w niedzielę wykryto 545 nowych zakażeń, a 13 osób zmarło – był to najwyższy dzienny wzrost zachorowań od początku pojawienia się pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce, czyli od 4 marca.

Kwarantanna, hospitalizacja - co oznaczają?

1200_testy_COVID-19_EN.jpg
Szybkie testy na koronawirusa już w Polsce. Dają wynik w ciągu 15 minut

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

To, że ktoś jest hospitalizowany, oznacza, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem SARS-CoV-2.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną, dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie - liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka.

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Nie wolno jej wychodzić nawet na spacer z psem, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym, oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa.

pap_20200202_1P9 (1).jpg
Szef MON odwołał komendanta szpitala w Gdańsku. "Nie przyjęto chorych na COVID-19"
Zasady obowiązująca w komunikacji miejskiej w czasach koronawirusa (PAP) Zasady obowiązująca w komunikacji miejskiej w czasach koronawirusa (PAP)

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć temperaturę i kontrolować stan zdrowia.

jmo/pb/mg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem