more_horiz
Wiadomości

Cztery etapy znoszenia ograniczeń. Przedstawiamy szczegółową listę zmian

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 20:26
Od 20 kwietnia będą w Polsce stopniowo łagodzone przepisy związane z pandemią koronawirusa - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. W pierwszej kolejności nastąpi otwarcie lasów i parków. Zmienią się też zasady handlu, przemieszczania się oraz dot. kultu religijnego.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że w optymistycznym wariancie możliwe jest stopniowe łagodzenie obostrzeń związanych z walką z koronawirusem (IAR)
Otwarty wstęp do lasów i parków oraz możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych - to niektóre ze złagodzonych obostrzeń
Otwarty wstęp do lasów i parków oraz możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych - to niektóre ze złagodzonych obostrzeńFoto: Gerard/Reporter

Premier poinformował, że łagodzenie zasad bezpieczeństwa zostało podzielone na cztery etapy. Jedynie pierwszy z nich ma konkretną datę - 20 kwietnia.

Szumowski tt KPRM-663.jpg
Minister zdrowia: obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu, aż pojawi się szczepionka

Decyzja o przejściu do kolejnych będzie uzależniona od krzywej obrazującej ilość zakażeń COVID-19, a informacje o zmianach będą przedstawiane w odpowiednich interwałach czasowych. - Może co tydzień, ale może co dwa - powiedział szef rządu.

ETAP I (od 20 kwietnia)

Nowe zasady w handlu i usługach

Mają dotyczyć liczby osób w sklepach. W tych o powierzchni do 100 m2, będą mogły przebywać cztery osoby na jedną kasę. W sklepach powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni.

Pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia, mierzeniu temperatury. Wszystkie środki dezynfekcji zostaną wzmocnione.

Możliwość rekreacyjnego przemieszczania się

Otwarty wstęp do lasów i parków z wyłączeniem placów zabaw. - Nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść; to ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi i tak do tego podchodzimy - powiedział szef rządu.

Przemieszczanie się ma być możliwe tylko z maseczką ochronną zakrywającą usta i nos oraz w odpowiednim dystansie. Wyjątek od tego obowiązku rząd chce zastosować wobec rolników.

1200_Senat_TT.jpg
Rozszerzona pomoc dla przedsiębiorców. Senat przyjął tarczę antykryzysową 2.0

- Rolnicy wchodzą w swoje wiosenne, letnie prace - tam dystans jest z natury rzeczy dużo większy i przy tej pracy, którą wykonują rolnicy, jest ważne, żeby tam zastosować ten wyjątek - podkreślił premier.

Wyłączenie z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego osób powyżej 13. roku życia.

Granice pozostaną zamknięte co najmniej do 3 maja.

Kult religijny

Zmienia się także maksymalna liczba osób w miejscach kultu religijnego. W świątyniach będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 m2 powierzchni. Ta regulacja dotyczy także ślubów,  pogrzebów i innych uroczystości.

ETAP II

Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy. Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych. Otwarcie niektórych instytucji kultury - bibliotek, muzeów, galerii sztuki.

ETAP III

Będą otwierane kolejno rzemiosło, a następnie handel i usługi, także w tych obszarach, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem. Będzie też sukcesywnie zwiększana możliwość korzystania z galerii handlowych.

duda1200-pap2.jpg
Prezydent: rodzime firmy dostarczą miliony maseczek

Wydarzenia sportowe do 50 osób możliwe tylko w otwartej przestrzeni i bez udziału publiczności. Powrót rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy nastąpi nie wcześniej niż za miesiąc.

Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 - ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w sali.

ETAP IV

Na samym końcu zostaną otwarte usługi typu salony tatuażu, piercingu czy rehabilitacji, a także kina i teatry. Wszystko w nowym reżimie sanitarnym.

***

Zapis konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że etapy zdejmowania obostrzeń nie oznaczają jednak, że epidemia się kończy.

- Będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią przez dłuższy czas. Nie ma takich danych, które mogłyby z całą pewnością powiedzieć, że epidemia wygaśnie za miesiąc, dwa, pięć miesięcy. Jedyna datą, która jest pewna, to pojawienie się szczepionki i leków. Kiedy to nastąpi, trudno powiedzieć, dlatego przez najbliższy, dłuższy czas musimy nauczyć się żyć z tymi podstawowymi zasadami funkcjonowania w czasach epidemii - powiedział Szumowski.

Źródło: TVP Info

paw/

Zobacz więcej na temat: POLSKA Wiadomości z kraju

Zobacz także

Zobacz także