"Halo, halo, Polskie Radio Warszawa". Program 1 Polskiego Radia nadaje od 94 lat
18 kwietnia 1926 roku o godzinie 17.00 ruszyła regularna emisja programu Polskiego Radia. W eter popłynęły wówczas słowa spikerki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480".
2020-04-18, 04:34
Posłuchaj
Od tego dnia sygnał muzyczny Polskiego Radia - Polonez A-dur Fryderyka Chopina - stał się doskonale znany słuchaczom.
Posłuchaj
Wcześniej, 1 lutego 1925 roku, został wyemitowany pierwszy próbny program ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Tę datę uznaje się za początek polskiej radiofonii.
Powiązany Artykuł

Początki Polskiego Radia. Posłuchaj pierwszych słów w eterze
W sierpniu 1925 roku koncesję na nadawanie programu ogólnopolskiego przez 20 lat otrzymała spółka Polskie Radio S.A. I to ona przejęła stację nadawczą PTR-u. Władze firmy od razu postawiły na rozwój ośrodków regionalnych, wychodząc z założenia, że ogólnopolskiego radia nie można przygotowywać tylko z Warszawy. Kolejno powstawały rozgłośnie w Krakowie, Poznaniu i Katowicach. 15 stycznia 1928 roku odezwało się Radio w Wilnie.
REKLAMA
Rozwój rozgłośni wileńskiej
Rozgłośnia wileńska szybko stała się kulturotwórczym ośrodkiem Polskiego Radia, gromadząc wokół siebie osobowości artystyczne, do których należeli między innymi Czesław Miłosz, Konstanty Ildefons Gałczyński czy Witold Hulewicz - autor pierwszych teatralnych audycji radiowych. To właśnie on w 1928 roku napisał specjalnie dla Polskiego Radia "Pogrzeb Kiejstuta" - pierwsze oryginalne słuchowisko, które także wyreżyserował. Audycja się nie zachowała.
Innym ważnym ośrodkiem w latach 30. była lwowska rozgłośnia Polskiego Radia, uruchomiona równo dwa lata po wileńskiej. Siłą rozgłośni lwowskiej były jej rozrywkowe audycje dla dorosłych i dzieci. "Wesołej Lwowskiej Fali" z udziałem Szczepcia i Tońcia, czyli Kazimierza Wajdy i Henryka Vogelfängera, słuchała cała Polska.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] 47 lat temu Polskie Radio rozpoczęło całodobowe nadawanie
Radio przyciągało wielkie umysły i talenty - pisarzy, dyrygentów, aktorów. Program reprezentował nowoczesny i wysoki poziom artystyczny. Już w latach 30. przeprowadzano transmisje z zawodów sportowych na świecie, dzięki którym słuchacze mieli wrażenie, że są w oddalonych zakątkach globu. Wielkim wydarzeniem okresu międzywojennego były też transmisje Konkursów Chopinowskich. Ich słuchaczem był między innymi pisarz, publicysta i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff. Cenną pozycją w początkowych latach istnienia Polskiego Radia były słuchowiska, odtwarzane w gwiazdorskiej oprawie w radiowym studiu.
REKLAMA
Posłuchaj
Od historii do współczesności
Powiązany Artykuł

Prezes Polskiego Radia: przede wszystkim spełniamy misję publiczną
Kiedy Polskie Radio rozpoczynało działalność w 1926 roku, audycji słuchało niespełna 5 tysięcy osób. Cały program był nadawany na żywo, głównie wieczorem. Większość czasu antenowego zajmowała muzyka.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Strona internetowa Programu 1 Polskiego Radia
REKLAMA
Dziś Program 1 Polskiego Radia jest obecny w eterze całą dobę. W ramówce słuchacze znajdą kilkadziesiąt cyklicznych audycji informacyjnych, publicystycznych, gospodarczych, sportowych, kulturalnych czy edukacyjnych. Radia można słuchać tradycyjnie, na falach FM, w internecie na PolskieRadio.pl, a także w aplikacji na urządzenia mobilne i w odbiornikach z systemem DAB+.
REKLAMA