Ślązak, polityk, jeden z ojców Niepodległej. Rocznica urodzin Wojciecha Korfantego

2020-04-20, 03:52

Ślązak, polityk, jeden z ojców Niepodległej. Rocznica urodzin Wojciecha Korfantego
Pomnik Wojciecha Korfantego na pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach. Foto: Twitter/@prezydentpl/Anna Karendał - Śląski Urząd Wojewódzki

147 lat temu - 20 kwietnia 1873 roku - urodził się Wojciech Korfanty, polityk i działacz społeczny, przywódca narodowy Górnego Śląska, związany z chrześcijańską demokracją. W 1921 roku stanął na czele III powstania śląskiego. W odrodzonej Polsce był wicepremierem i posłem na Sejm. Zmarł w 1939 roku. Jest uważany za jedną z najważniejszych postaci, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Posłuchaj

Profesor Janusz Odziemkowski: Wojciech Korfanty był nieprzeciętnym politykiem (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wojciech Korfanty pochodził ze śląskiej rodziny, jego ojciec pracował w kopalni. Wykształcony w niemieckich szkołach i poddany intensywnej germanizacji, Korfanty postanowił walczyć o polskość Śląska. Odegrał historyczną rolę podczas powstań śląskich, będąc ich faktycznym przywódcą. Zdaniem wielu historyków, zrywy zostały przez stronę polską bardzo dobrze rozegrane - za cenę niewielkich strat uzyskano duże korzyści polityczne. Trzecie - i ostatnie powstanie śląskie - trwające od maja do lipca 1921 roku, zakończyło się nowym podziałem Śląska przez Ligę Narodów, znacznie korzystniejszym dla Polski. Otrzymaliśmy jedną trzecią spornego obszaru.

Powiązany Artykuł

Wojciech Korfanty wiki 1200.jpg
1918. Korfanty żąda od Niemców "własnej Polski"

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Powstania śląskie - serwis specjalny PolskieRadio.pl

Charyzmatyczny przywódca, ojciec niepodległej Polski

Historyk profesor Janusz Odziemkowski w rozmowie z Polskim Radiem mówił, że Wojciech Korfanty był charyzmatycznym przywódcą - Trzeba było być nieprzeciętnym politykiem, żeby pod zaborem niemieckim wyrobić sobie taką pozycję i z tak doskonałym skutkiem zjednywać Ślązaków do tej Polski, której nie znali - powiedział prof. Janusz Odziemkowski. 

O roli Wojciecha Korfantego w historii Polski mówił też prezydent Andrzej Duda, przemawiając na uroczystej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego z okazji 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. Swoje przemówienie rozpoczął od przywołania słów Korfantego, który 25 lutego 1919 roku w Sejmie w Warszawie mówił: "radość, uczucie szczęścia i wdzięczności dla Opatrzności Boskiej napełniają moje serce, że dożyłem tej chwili, iż jako przedstawiciel dzielnicy, która przez tak długie lata jęczała pod jarzmem pruskiem – mam ten zaszczyt i szczęście przemawiać z tej oto trybuny, trybuny Sejmu wolnej, niepodległej, zjednoczonej Rzeczypospolitej Polskiej”.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezydent: odsłaniamy pomnik jednego z ojców naszej niepodległości

- Chciałem rozpocząć właśnie od przywołania postaci Wojciecha Korfantego - przywódcy polskiego ruchu narodowego na Górnym Śląsku, jednego z sześciu ojców niepodległości, budowniczych Polski Odrodzonej. Ci wybitni mężowie stanu, choć spierali się, i to niekiedy gwałtownie - jak Korfanty, właśnie w tamtej mowie polemizując z Ignacym Daszyńskim - to z naszej dzisiejszej perspektywy widzimy, że jednocześnie razem, mimo wszystkich różnic, stworzyli coś wielkiego, niebywałego, wspaniałego: suwerenne i zjednoczone państwo polskie - mówił prezydent Andrzej Duda.

Powiązany Artykuł

korfanty 1200.jpg
Wojciech Korfanty - polityk wielkiego formatu o niespełnionych ambicjach

Polityczna kariera Korfantego

Wojciech Korfanty od października do grudnia 1923 roku był wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Ostro zwalczał Józefa Piłsudskiego, zwłaszcza po przewrocie majowym w 1926 roku, po którym przeszedł do opozycji antysanacyjnej.

W 1929 roku należał do założycieli Centrolewu - opozycyjnego ugrupowania złożonego z partii centrum i lewicy, które w drodze parlamentarnej usiłowało odebrać Piłsudskiemu władzę. Wszyscy przywódcy ugrupowania, w tym Wojciech Korfanty, zostali w 1930 roku aresztowani i osadzeni w twierdzy brzeskiej. Jednak z samego procesu brzeskiego Korfantego wyłączono. Niedługo potem, podobnie jak przywódca ruchu chłopskiego Wincenty Witos, udał się na polityczną emigrację do Czechosłowacji, a później do Francji.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Mateusz Morawiecki: Wojciech Korfanty był wzorem Polaka i Ślązaka

Do Polski wrócił wiosną 1939, zmarł w sierpniu tego samego roku. Jego pogrzeb w Katowicach, na który przyszło około 5 tysięcy osób, przerodził się w wielką patriotyczną manifestację.

Pośmiertne odznaczenie, pomnik w sercu stolicy

Pośmiertnie, w 1997 roku, Wojciech Korfanty został uhonorowany Orderem Orła Białego.

W październiku ubiegłego roku w Warszawie odsłonięto pomnik polityka. Znajduje się u zbiegu ul. Agrykola i Alej Ujazdowskich, w pobliżu pomników innych ojców polskiej niepodległości.

W Warszawie, u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola, został odsłonięty pomnik Wojciecha Korfantego. - To moment, w którym w stolicy wolnego, suwerennego, niepodległego polskiego państwa, w stolicy Rzeczypospolitej, w Warszawie, odsłaniamy pomnik jednego z Ojców naszej niepodległości, odzyskanej w 1918 roku, ale tak naprawdę ukształtowanej tym ostatnim czynem zbrojnym, jakim było III powstanie śląskie - mówił na uroczystości  Prezydent Andrzej Duda.

mbl


Polecane

Wróć do strony głównej