100-lecie odzyskania Niepodległości. Historyczna uroczystość pod patronatem prezydenta

Około dwustu tysięcy osób na marszu "Dla Ciebie Polsko" pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, koncert "Gramy dla Niepodległej", uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a w całym kraju pikniki patriotyczne. Tak wyglądały obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości zorganizowane w dużej mierze przez prezydenta i jego zaplecze.

2020-05-05, 07:00

100-lecie odzyskania Niepodległości. Historyczna uroczystość pod patronatem prezydenta
Para prezydencka. Foto: Kancelaria Prezydenta/Twitter

O zorganizowanie i wspólne świętowanie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę Andrzej Duda apelował już w 2016 roku. W tym celu powołał pełnomocnika do spraw narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Został nim minister Wojciech Kolarski.

Powiązany Artykuł

marsz niepodległości PAP 1200.jpg
100-lecie odzyskania niepodległości. Tak świętowaliśmy odrodzenie Polski

W 2017 roku Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczął przygotowania.

"Czas na rzeczową debatę w gronie rodaków"

Oficjalnie obchody tego ważnego wydarzenia Andrzej Duda zainaugurował podczas zwołanego na 5 grudnia 2017 roku Zgromadzenia Narodowego, czyli w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kluczowymi hasłami jego przemówienia były: jedność, wspólnota oraz koniec podziałów. – Jednym z naszych przekleństw jest to, żeśmy się podzielili, wychowali Polaków różnych gatunków – przypominał słowa Piłsudskiego Andrzej Duda.

REKLAMA

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Cały świat świętuje z Polską 100-lecie odzyskania niepodległości

Podkreślał, że tylko zgoda wielkich polityków doprowadziła przed 100 laty do odzyskania niepodległości. – Nadeszła pora, aby istotą naszego życia publicznego przestało być nieustanne wyniszczające starcie wrogich plemion. Czas na rzeczową debatę w gronie rodaków – mówił prezydent.

Koncert dla Niepodległej i odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego

Kilka dni przed punktem kulminacyjnym uroczystości - 7 listopada 2018 - głowa państwa podpisała ustawę o ustanowieniu dnia 12 listopada 2018 roku dniem uroczystego Święta Narodowego.

10 listopada natomiast na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się Koncert dla Niepodległej, który zgromadził 37 tys. widzów. Koncert był transmitowany przez telewizję.

REKLAMA

Z Polską Orkiestrą Radiową wystąpili znani artyści, w tym Aleksandra Kurzak, Krystyna Prońko, Maryla Rodowicz, Jan Pietrzak, Adam Bałdych, Krzysztof Cugowski, Natalia Sikora, Natalia Szroeder, Ewa Farna, Marek Piekarczyk, Andrzej Lampert, zespół Mazowsze, SBB i Warszawskie Combo Taneczne.

Powiązany Artykuł

stulecie niepodległości_663x364.jpg
Polskie Radio w 100-lecie odzyskania niepodległości. Sprawdź, co przygotowały nasze anteny

Również tego dnia odsłonięto pomnik Lecha Kaczyńskiego na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Organizatorem wydarzenia było Biuro Programu "Niepodległa".

11 listopada 2018 roku

A jak wyglądały główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości? Rozpoczęły się one dziękczynną Eucharystią odprawioną w Świątyni Opatrzności Bożej. Wzięli w niej udział przedstawiciele najwyższych władz na czele z prezydentem.

Odczytano list, który na rocznicę odzyskania niepodległości przesłał papież Franciszek. Prezydent Andrzej Duda zapalił Świecę Niepodległości ofiarowaną Warszawie w 1867 roku przez Piusa IX z życzeniem, aby zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna.

REKLAMA

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyła się natomiast uroczysta odprawa wart. Na maszt podniesiono flagę państwową, a w południe - w tysiącach miejsc w Polsce i na świecie - odśpiewano hymn, co było elementem ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu".

Marsz "Dla Ciebie Polsko" i Festiwal Niepodległa

W tym dniu odsłonięto także pomnik Ignacego Daszyńskiego w Warszawie, a o godzinie 15 odbył się marsz "Dla Ciebie Polsko" objęty przez prezydenta honorowym patronatem, w którym uczestniczyli między innymi członkowie rządu.

Po nim ruszył zaś Marsz Niepodległości organizowany pod hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna". Według szacunków Policji w marszu udział wzięło około dwustu tysięcy osób.

To jednak nie wszystkie atrakcje, w jakich można było wziąć udział. W Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu zorganizowano Festiwal Niepodległa. Podczas wydarzenia odbyły się m.in. parady, koncerty takich artystów, jak L.U.C, Golec uOrkiestra i O.S.T.R., oraz warsztaty i pokazy filmowe. W Festiwalu wzięło udział 300 tys. osób.

REKLAMA

O 100-leciu odzyskania przez Polskę Niepodległości nie zapomniano też na świecie. W biało-czerwone barwy podświetlono m.in. wieżę Eiffla, Trzy Krzyże w Wilnie, ratusz w Tel Awiwie, statuę Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Gran Torre Santiago, Burdż Chalifa, piramidy w Gizie, Széchenyi lánchíd, wieżę telewizyjną Žižkov, CN Tower, diabelski młyn w Los Angeles, Most Parkowy w Kijowie, Krzywą Wieżę w Pizie, wodospad Niagara, most Mendoga, fontannę Cibeles i hotel Fullerton w Singapurze.

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej