X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Andrzej Duda ogłosił program na II kadencję. Zobacz szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 09:33
Realizacja programu Rodzina 500 plus i obniżenie wieku emerytalnego - to działania z ostatnich lat, o których prezydent Andrzej Duda mówił na przedwyborczej konwencji. W podwarszawskich Szeligach zakończyło się wystąpienie programowe ubiegającego się o reelekcję prezydenta.
Audio
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: FB/Screen

  • W podwarszawskich Szeligach trwa wystąpienie programowe Andrzeja Dudy
  • Prezydent przedstawił swoją wizję ewentualnej II kadencji 
  • Według niego trzeba podnieść zasiłek dla bezrobotnych do 1300 zł i wprowadzić dodatek solidarnościowy dla osób, które straciły pracę na skutek epidemii w wysokości 1200 zł na miesiąc
  • Andrzej Duda wspomniał też o tworzonym Funduszu Medycznym, na który zostanie przeznaczone 3 miliardy zł
  • W dalszej części przemówienia prezydent zapowiedział budowę dziewięciu wielkich zbiorników retencyjnych, a także szeregu małych. - Musimy zmienić podejście do wody w Polsce - podkreślił
  • I tura wyborów prezydenckich ma się odbyć 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, to odbędzie się II tura

Andrzej Duda stwierdził, że przez ostatnich 5 lat spełniły się marzenia zwykłych ludzi, o których mówiono mu podczas spotkań z Polakami. W tym kontekście przypomniał spełnioną obietnicę obniżenia wieku emerytalnego.

duda_qanda1200.jpg
Prezydent: nie ma uzasadnienia, by wprowadzić którykolwiek ze stanów nadzwyczajnych

Prezydent zwrócił też uwagę na działania prorodzinne. - Dotrzymałem słowa. Został wprowadzony program Rodzina 500 plus - zaznaczył. - To była wielka próba, nikt do tej pory w naszym kraju nie podjął tak wielkiego społecznego zobowiązania - podkreślił. 

Prezydent przypomniał też o wprowadzeniu programu Dobry Start, czyli wyprawki w kwocie 300 złotych dla uczniów, a także o wypłatach 13. emerytury.

- Nigdy jako prezydent RP nie pozwolę na to, by polskie państwo wycofało się z programu 500 plus. Inne programy społeczne również zostaną utrzymane - przekonywał Andrzej Duda. 

Według niego trzeba podnieść zasiłek dla bezrobotnych do 1300 zł i wprowadzić dodatek solidarnościowy dla osób, które straciły pracę na skutek epidemii w wysokości 1200 zł na miesiąc. Taki zasiłek miałby być wypłacany przez trzy miesiące.

Koniec z polityką wstydu

Prezydent podkreślał także wagę interesu polskiego i polskiego przemysłu. - Nie chcemy tutaj sprzedawania polskich firm, pereł w koronie obcym podmiotom - my chcemy mieć polskie linie lotnicze - mówił.

- Koniec z polityką wstydu poprzednich lat. My mamy wielkie powody do dumy - powiedział prezydent i wymienił m.in. kulturę, tradycję i wiarę. 

Prezydent: zdecydowałem, że powstanie w Polsce Fundusz Medyczny 

Głowa państwa zapowiedziała też stworzenie Funduszu Medycznego. - Ustawa w tej sprawie jest w tej chwili pisana zarówno w Kancelarii Prezydenta, pod moim bokiem w ramach Narodowej Rady Rozwoju, sekcji ochrony zdrowia, jak i w Ministerstwie Zdrowia. Projekt jest na ukończeniu - mówił prezydent.

Podkreślał, że ten Fundusz Medyczny jest potrzebny, aby "rodzice nie musieli błagać o pieniądze dla dzieci, żeby nie musiały być organizowane zbiórki publiczne, aby te choroby rzadkie mogły być leczone także i poza granicami".

Andrzej Duda zaznaczył, że na fundusz zostanie przeznaczone 3 miliardy złotych.

"Prawie 6 mld na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej"

W kontekście służby zdrowia prezydent wspomniał też o Narodowej Strategii Onkologicznej. - Uruchomiliśmy - i wierzę w to, że wprowadzimy w najbliższych 10 latach - 2020-2030 - Narodowy Program Walki z Rakiem, czyli wypełnienie Narodowej Strategii Onkologicznej. Dodatkowe pieniądze na to, żeby leczyć raka - mówił.

Jak tłumaczył, choroby układu krążenia powodują dzisiaj najwięcej zgonów w Polsce. - Zaraz obok niego są choroby nowotworowe, które w jakimś sensie są przecież chorobami cywilizacyjnymi - dodał.

szpital PAP 1200.jpg
3 miliardy złotych na Fundusz Medyczny. Prezydent: projekt ustawy na ukończeniu

Andrzej Duda podkreślił, że walka z tymi chorobami wymaga patrzenia w przód. - Dlatego Narodowa Strategia Onkologiczna, i dlatego dodatkowe pieniądze na realizację tej strategii - prawie 6 mld zł obok normalnych środków, które są już dzisiaj wydawane na onkologię - podkreślił.

Andrzej Duda: mam nadzieję, że za kilka miesięcy będziemy mogli wrócić na drogę normalnego rozwoju

Głowa państwa podczas telekonwencji odniosła się też do trwającej pandemii koronawirusa. Prezydent podziękował tym polskim przedsiębiorcom, którzy nie likwidują miejsc pracy.

- To jest społeczna i państwowa odpowiedzialność biznesu. To jest polski biznes - patriotyczny. Jestem za to bardzo wdzięczny - podkreślił.

Mówił, że rząd tworzy kolejne odsłony tarczy antykryzysowej po to, żeby przedsiębiorcy mogli przetrwać przez następne miesiące. Podkreślił, że tak samo patrzy na rolników, dlatego żeby także oni mogli oni przetrwać kryzys, "gdy nikt nie będzie chciał kupić ich plonów".

Ocenił, że ministerstwa i urzędy zareagowały na kryzys "w tempie ekspresowym". 

"Dopłaty dla rolników takie, jak średnia unijna"

Prezydent zapewnił polskich rolników w swoim przemówieniu, że będzie robił wszystko, aby dopłaty bezpośrednie w Polsce były takie, jak średnia unijna. Dodał, że rozmawiał z ministrem rolnictwa, by także zaliczki na dopłaty bezpośrednie były wypłacane rolnikom wcześniej.

rodzina 1200.jpg
Andrzej Duda: nigdy jako prezydent RP nie pozwolę na wycofanie programu 500+

Andrzej Duda wyrażał nadzieję, że branża turystyczna będzie mogła niebawem wrócić do normalnego funkcjonowania. Zapewnił, że władze będą robiły wszystko, aby ratować branżę turystyczną wobec kryzysu wywołanego koronawirusem.

Przekonywał, że wobec kryzysu suszy potrzebny jest program retencji w Polsce. Mówił, że w kraju jest obecnie 100 zbiorników retencyjnych, a w Hiszpanii jest 1900 zbiorników.

Zapowiedział budowę dziewięciu wielkich zbiorników retencyjnych, a także szeregu małych. - Musimy zmienić podejście do wody w Polsce - podkreślił prezydent. Powiedział, że na gospodarkę wodną przeznaczone zostanie przez najbliższe lata ponad 157 milionów złotych w ramach programu retencji.

"Jesteśmy postrzegani jako sprawnie działające państwo, które rośnie w siłę"

Andrzej Duda odniósł się także do polityki międzynarodowej. Jednym z jej elementów jest obecność wojsk sojuszniczych NATO w Polsce. - Wkrótce pięć tysięcy żołnierzy amerykańskich w Polsce będzie stacjonować w ramach trwałej obecności - kontynuował.

Mówił także o inicjatywie Trójmorza, która została ustanowiona z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarovic. Dodał, że cieszą go perspektywy rozwoju. - Chciałbym, żebyśmy się stali takim hubem dla amerykańskiej ekspansji w Trójmorzu - dodał.

Prezydent skomentował też działania UE w kontekście koronawirusa. - Spójrzmy dzisiaj na Europę, Europę w kryzysie, Europę po brexicie. Zróbmy coś, żeby nikt więcej z tej Europy nie odchodził - powiedział.

"Proszę, abyście wzięli udział w tych wyborach"

Na koniec Andrzej Duda zaapelował do Polaków o wzięcie udziału w wyborach. - Prosząc państwa o wsparcie w tych wyborach prezydenckich proszę, abyście pomogli mi, by te dotychczasowe programy mogły być dalej realizowane - przekonywał.

Kończąc swoje ponad dwugodzinne wystąpienie prezydent mówił, że chce, aby dzięki jego zwycięstwu była budowana "Polska silna, a nie Polska, w której zwyciężać będzie cynizm i draństwo".

Zapowiedział, że jak coś się będzie działo nie w porządku i ludzie będą mu o tym mówili, on "z całą odpowiedzialnością" będzie mówił "nie". 

Przypomniał, że na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie takie decyzje podejmował. - Zawsze miałem odwagę do tego, żeby podjąć prezydencką decyzję - mówił. Jak dodał, nigdy nie miał też obawy, aby ustawę podpisać, zawetować lub skierować do TK.

Konwencja bez udziału publiczności

Ze względu na stan epidemii konwencja programowa prezydenta odbyła się bez udziału publiczności. Wydarzenie jest transmitowano on-line. Zaproszeni goście obserwowali przemówienie Andrzeja Dudy za pomocą komunikatorów internetowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Szeroki pakiet pomocowy dla rolników. Prezydent i rząd działają w obliczu suszy i pandemii

Transmisję z telekonwencji prezydenta Andrzeja Dudy można było śledzić m.in. na kanałach komitetu wyborczego kandydata w mediach społecznościowych oraz na portalu PolskieRadio24.pl. 

I tura wyborów prezydenckich ma się odbyć 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, to odbędzie się II tura, którą zaplanowano na 24 maja.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: marką prezydentury Andrzeja Dudy jest wiarygodność i odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 08:38
- To będzie program wiarygodnej i odpowiedzialnej prezydentury na drugą kadencję - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. 
rozwiń zwiń