Reprywatyzacja w Warszawie. Zarzuty oszustwa i prania brudnych pieniędzy dla Antoniego F.

2020-05-04, 09:33

Reprywatyzacja w Warszawie. Zarzuty oszustwa i prania brudnych pieniędzy dla Antoniego F.
Warszawa. Foto: TTstudio/Shutterstock

Do warszawskiego sądu okręgowego skierowano akt oskarżenia przeciwko Antoniemu F., któremu śledczy zarzucili oszustwo i pranie brudnych pieniędzy w związku z reprywatyzacją stołecznych nieruchomości - przekazała w poniedziałek prokuratura. To ósmy akt oskarżenia ws. tzw. dzikiej reprywatyzacji.

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, oskarżony to były prezes reaktywowanej spółki Towarzystwo Przemysłowe Zakładów Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein z siedzibą w Warszawie. Zarzucane mu czyny są zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Powiązany Artykuł

PAP Sebastian Kaleta komisja reprywatyzacyjna 1200.jpg
Warszawa: komisja unieważniła decyzję reprywatyzacyjną ws. gruntu przy Czerskiej 3

Sprzedawał działki, które do niego nie należały

Według śledczych, w połowie 2013 r. Antoni F. uzgodnił sprzedaż pokrzywdzonym części roszczeń do nieruchomości warszawskich, należących do Spółki Towarzystwo Przemysłowe Zakładów Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein. Jeszcze w tym samym roku oskarżony dokonał cesji wszelkich roszczeń należących do tej spółki na rzecz zagranicznego podmiotu.

Z kolei w grudniu 2013 r. oskarżony sprzedał pokrzywdzonym prawa i roszczenia do nieruchomości warszawskich przy ul. Książęcej, Smolnej i Kruczkowskiego, Emfiteutyczna Kolonia Wsi Wola, Kolonia Fabryczna Augustówka oraz nieruchomości położonej w rejonie ulic Rozbrat, Czerniakowskiej, Ludnej, mimo że w tym czasie roszczenia te nie przysługiwały już spółce, w imieniu której działał.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Warszawa: wątpliwości ws. reprywatyzacji działek na Targówku. Komisja zbada sprawę

Z tytułu zawarcia umów zbycia praw i roszczeń pokrzywdzeni przekazali łącznie 175 tys. na rachunek spółki, którą reprezentował oskarżony. Byłemu prezesowi zarzucono także podjęcie czynności mających na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków płatniczych w kwocie ponad 157 tys. zł, które uzyskał z oszustwa.

Inne "duże akty oskarżenia" ws. reprywatyzacji

W warszawskim sądzie okręgowym są już trzy obszerne akty oskarżenia w sprawie stołecznej reprywatyzacji. Dwa procesy już się toczą. W marcu ubiegłego roku przed warszawskim SO rozpoczął się pierwszy z takich obszernych procesów, w którym wrocławska prokuratura regionalna oskarżyła siedem osób o "łącznie 24 przestępstwa, gdzie wartość szkody zbliża się do 300 mln zł". Czyny zarzucane oskarżonym w tamtej sprawie zostały popełnione w latach 2010-2015.

22 listopada ubiegłego roku przed warszawskim SO rozpoczął się drugi z tych procesów, w którym oskarżeni są m.in. były wicedyrektor BGN w stołecznym magistracie, jego rodzice oraz były dziekan stołecznej palestry. W sprawie chodzi o działki przy Pałacu Kultury i Nauki (przedwojenny adres: ul. Chmielna 70) oraz przy ulicach: Karowej 14/16, Mokotowskiej 63, Nowy Świat 63, a także nieruchomości w Kościelisku przy ul. Salamandry 30.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Afera reprywatyzacyjna. Jan Śpiewak uznany za winnego

Z kolei w grudniu ubiegłego roku do sądu w Warszawie trafił trzeci tzw. duży akt oskarżenia ws. reprywatyzacji. Chodzi o oskarżenie wobec 13 osób w sprawach warszawskiej reprywatyzacji z września ubiegłego roku skierowane przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej