Prezydent: Europa powinna opierać się na solidarności, nie konkurencji
Prezydent Andrzej Duda opowiada się za Unią Europejską opartą na solidarności i współpracy. Małgorzata Kidawa-Błońska przekonywała zaś, że "Polska jest wyprowadzana z Unii Europejskiej". Kandydaci na prezydenta wzięli udział w telewizyjnej debacie przedwyborczej, transmitowanej w Programie 1 Telewizji Polskiej i TVP Info.
2020-05-07, 03:46
Posłuchaj
Odpowiadając na pytanie dotyczące ustroju państwa i relacji Polska-Unia Europejska, Andrzej Duda podkreślił, że w sprawie epidemii koronawirusa organy unijne, takie jak Komisja Europejska, zareagowały zbyt późno. - Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy budować wspólnej Europy, bo ona jest projektem bardzo ważnym - powiedział prezydent.
Powiązany Artykuł
Prezydent: współdziałanie z rządem i większością parlamentarną, to warunek tworzenia dobrego prawa
Współpraca przede wszystkim
- Dlatego właśnie napisałem list do przywódców państw europejskich. W Europie powinniśmy przede wszystkim postawić na współpracę. W ramach współdziałania wysłaliśmy grupę naszych lekarzy do Włoch, żeby wsparli Włochów w bardzo trudnej wtedy dla nich sytuacji walki z koronawirusem. Wsparliśmy ich, bo Europa powinna opierać się na solidarności - podkreślił prezydent. - Nie powinna opierać się na konkurencji, nie powinna opierać się na walce interesów, nie powinna opierać się na dyktacie silnych, ale powinna opierać się na solidarności, wzajemnym zrozumieniu i na współpracy - mówił Andrzej Duda.
W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy, najważniejszymi wyzwaniami polskiej polityki zagranicznej są relacje ze Stanami Zjednoczonymi, współpraca państw UE w ramach Trójmorza i wsparcie Unii w wyjściu z kryzysu. Prezydent zwrócił uwagę na potrzebę solidarności z krajami najbardziej dotkniętymi epidemią koronawirusa.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Walczyli z koronawirusem w centrum pandemii. Polscy lekarze wrócili z Włoch
REKLAMA
Pytany o to, dokąd udałby się z pierwszą wizytą po reelekcji, odparł, że do Rzymu, "dlatego, że będzie to oznaczało, iż epidemia koronawirusa minęła, że ją pokonaliśmy". - Będzie to oznaczało, że Włochy, które tak bardzo ucierpiały, są wspierane przez swojego sojusznika w Unii Europejskiej. Dlatego też, między innymi, napisałem w ostatnim czasie list do moich koleżanek i kolegów, prezydentów i koronowanych głów państw europejskich. Współpraca w ramach Unii Europejskiej jest bardzo ważna. Dziś mamy bardzo dobrą współpracę transatlantycką, mamy świetne relacje ze Stanami Zjednoczonymi - mówił prezydent.
Powiązany Artykuł
Dr Biskup: w nowej sytuacji dot. wyborów PO może wymienić Kidawę-Błońską
"Polska jest wyprowadzana z Unii Europejskiej"
Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że w trakcie epidemii koronawirusa niezbędna jest solidarność rządzących z Polakami. - Mówi pan prezydent o solidarności, tak, solidarność jest potrzebna, ale także powinna być solidarność z Polakami w tej sytuacji - powiedziała kandydatka.
- Polski rząd zaspał i przynajmniej przez miesiąc nie realizował tego, co powinien. Testów do dzisiaj nie robi na takim poziomie, jak powinien. Polska jest wyprowadzana z Unii Europejskiej. Mamy sprawy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, przegrane procesy. W stosunku do nas rozpoczęto działania z powodu artykułu siódmego, bo łamana jest praworządność w naszym kraju - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Katastrofalny wynik". Niemiecki dziennik o kampanii Małgorzaty Kidawy-Błońskiej
REKLAMA
Pytana o swój punkt widzenia na politykę zagraniczną Polski, Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że ważna jest dla niej szczególnie współpraca z Niemcami i Francją. - Jako partnerzy musimy rozmawiać, ale jako sojusznicy. Dlatego ważna jest Unia Europejska, ważne są Stany Zjednoczone, ważne są kraje Europy Wschodniej. Chciałabym pokazać, że możemy rozmawiać, że jesteśmy partnerem, który słucha, daje dobre propozycje, i który jest partnerem wiarygodnym. Dlatego chciałabym zaprosić do Polski na pierwszą wizytę przedstawicieli Trójkąta Weimarskiego, żeby Polska na nowo wróciła do tego ważnego miejsca"- mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.
Debata dziesięciu kandydatów
W debacie przed wyborami prezydenckimi uczestniczyli: kandydat Zjednoczonej Prawicy i obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda, kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, kandydat Lewicy Robert Biedroń, kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, Stanisław Żółtek, Marek Jakubiak, Mirosław Piotrowski oraz Paweł Tanajno.
REKLAMA