"Wybory odbywają się w kilku etapach". Dziś poznamy kandydatów na I Prezesa SN
Dziś w Sądzie Najwyższym rozpocznie się procedura wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. W południe ma zebrać się Zgromadzenie Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, w celu wyłonienia pięciu kandydatów na to stanowisko.
2020-05-08, 03:45
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Prezydent Andrzej Duda powołał sześciu nowych sędziów Sądu Najwyższego
Jak mówił Krzysztof Michałowski z biura prasowego Sądu Najwyższego, wybory odbywają się w kilku etapach. Na pierwszym z nich wybierani są sędziowie, którzy wezmą udział w wyborach na Pierwszego Prezesa. Każdy z sędziów wskazuje swojego jednego kandydata. Sędziowie wyłonieni na tym etapie mogą zgodzić się na kandydowanie lub nie.
Kolejny krok to wypowiedzi sędziów, którzy zgodzili się na kandydowanie, dotyczące ich wizji funkcjonowania Sądu Najwyższego. Sędziowie mogą też kandydatom zadawać pytania.
Na końcu odbędzie się ostateczne głosowanie. Pięciu sędziów, którzy dostaną najwięcej głosów, zostanie przedstawionych prezydentowi jako wyłonieni kandydaci. Spośród nich głowa państwa wybierze Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego na sześcioletnią kadencję.
Powiązany Artykuł
Kamil Zaradkiewicz uchylił decyzję Małgorzaty Gersdorf. Wiemy, co ze sprawami Izby Dyscyplinarnej
Zdalna komunikacja
Z powodu pandemii Zgromadzenie Ogólne będzie odbywało się w sześciu salach. Sędziowie będą komunikowali się częściowo zdalnie.
W Zgromadzeniu Ogólnym uczestniczą wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego. Teraz jest 99 sędziów.
REKLAMA
30 kwietnia skończyła się kadencja prezes Małgorzaty Gersdorf. Przed zakończeniem tej kadencji dwukrotnie był ustalany termin Zgromadzenia Ogólnego, ale z powodu pandemii obydwa terminy zostały odwołane.
Od 1 maja obowiązki Pierwszego Prezesa SN pełni sędzia Kamil Zaradkiewicz, wskazany na to stanowisko przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zadaniem pełniącego obowiązki Pierwszego Prezesa jest przeprowadzenie wyborów w Sądzie Najwyższym, czyli zwołanie Zgromadzenia Ogólnego.
pb
REKLAMA