"Brzemię zwycięstwa". Międzynarodowa konferencja naukowców nt. II wojny światowej

Muzeum Historii Polski zorganizowało online międzynarodową konferencję naukową "Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia". Wydarzenia odbyło się z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wicepremier Piotr Gliński, który otworzył dyskusję, powiedział m.in., że konieczne jest również przypominanie obszarów, w których skutki konfliktu nie zostały jeszcze przezwyciężone.

2020-05-08, 14:15

"Brzemię zwycięstwa". Międzynarodowa konferencja naukowców nt. II wojny światowej
75. lat temu 8 maja 1945 roku zakończyła się II wojna w Europie.Foto: East News

Posłuchaj

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro wyjaśnia, że konferencja ma być swoistą refleksją na temat II wojny światowej i jej konsekwencji (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Telekonferencja podzielona była na 3 bloki tematyczne: pamięć historyczna, spory prawne - w tym kwestia reparacji, oraz współczesna historiografia.

TRANSMISJA KONFERENCJI

REKLAMA

Dyrektor Muzeum Robert Kostro wyjaśnił, że konferencja to swoista refleksja na temat II wojny światowej i jej konsekwencji. Naukowcy, historycy z Polski, Niemiec, Litwy, Ukrainy, Czech i Rosji analizowali różne aspekty konsekwencji II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii Europy Środkowo-Wschodniej, o których wiedza do niedawna była utajniona.

Powiązany Artykuł

czap1200pap.jpg
Hołd ofiarom II wojny światowej i apel o historyczną prawdę. Wspólna deklaracja szefów MSZ

Podczas konferencji była też analizowana narracja Europy Zachodniej dotycząca zakończenia i konsekwencji II wojny światowej.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Mosbacher: Ameryka na zawsze pozostanie wdzięczna Polakom walczącym na frontach II wojny światowej

Konferencja składała się z trzech paneli. Pierwszy - poświęcony pamięci o II wojnie światowej: kultywowaniu, zapominaniu, a w końcu - jej politycznym wykorzystaniu.

REKLAMA

W drugim panelu zaproszeni goście naświetlili prawne problemy wynikające z II wojny światowej, takie jak kwalifikacja poszczególnych zbrodni jako ludobójstwa, wzajemnego uznawania granic czy zasadności odszkodowań.

W trzeciej części badacze dyskutowali o tym, w jakim stopniu wejście Armii Czerwonej było dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyzwoleniem, a w jakim nową okupacją, a także o tym, jak upadek komunizmu wpłynął na badania nad II wojną światową.

Transmisja konferencji

Konferencja była transmitowana od 10.00 do 14.00 na profilu Facebooka Muzeum Historii Polski oraz na kanale YouTube - MuzHPtv, otworzył ją wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

REKLAMA

75 lat temu, 8 maja 1945 roku o godz. 23.01 czasu środkowo-europejskiego zakończyła się wojna z III Rzeszą. W sumie trwała 6 lat, na całym świecie uczestniczyły w niej 72 państwa. Ogólne straty w ludziach wyniosły ponad 50 milionów poległych, zamordowanych, zmarłych. Polska w wyniku II wojny straciła około 6 milionów obywateli, poniosła też ogromne straty materialne, wiele miast, miejscowości i wsi zostało doszczętnie zniszczonych.

Po 1945 roku Polska, w myśl zapisów Traktatu Jałtańskiego, znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, co na 45 lat uzależniło nasz kraj od Moskwy.

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej