X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Cynizm polityczny". Prezydent o postawie polityków opozycji ws. wyborów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 20:48
- Wielu z polityków głównie z opozycji, którzy krzyczeli, że wybory stwarzają niebezpieczeństwo dla obywateli, dziś krzyczy, że trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy doprowadzili do tego, że tych wyborów nie ma. To cynizm polityczny i całkowity brak odpowiedzialności - ocenił prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda Foto: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podczas piątkowej sesji "Q&A" na Facebooku był pytany o kwestie związane z wyborami prezydenckimi, które miały się odbyć 10 maja. Był m.in. proszony o ocenę tego, że Lewica będzie domagać się powołania niezależnej komisji śledczej, która miałaby zbadać, dlaczego doszło do kryzysu państwa i nie mogły się odbyć wybory, a także postawienia premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jacka Sasina przed Trybunałem Stanu.

- Jeszcze dosłownie kilka dni temu słyszeliśmy krzyki od różnych polityków, przede wszystkim oczywiście polityków opozycji, że przeprowadzanie wyborów stwarza niebezpieczeństwo dla obywateli, że to jest niemalże zagrożenie dla życia Polaków, że ktoś chce rozsyłać Polakom mordercze koperty itd. Niestety paradoks polega na tym, że dzisiaj wielu z tych, którzy wtedy tak krzyczeli, krzyczy, że trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy doprowadzili do tego, że nie ma wyborów - odpowiedział Andrzej Duda.

mid-20506346 (1).jpg
Andrzej Duda wygrywa w pierwszej turze. Jest pierwszy sondaż po debacie prezydenckiej

<<CZYTAJ TAKŻE>> Prezydent: współdziałanie z rządem i większością parlamentarną to warunek tworzenia dobrego prawa

- To niestety pokazuje i proszę uważnie obserwować tych polityków, którzy tak się zachowują i wyciągać z tego wnioski, bo to nie świadczy o niczym innym, tylko po prostu o cynizmie, zwykłym cynizmie politycznym. I to się właśnie nazywa granie życiem i zdrowiem ludzkim, ale także i granie sprawami konstytucyjnymi Polski i pokazuje całkowity brak odpowiedzialności - dodał prezydent.

Podkreślił, że jeśli jakiekolwiek decyzje dot. powoływania komisji śledczych będą podejmowane, to zrobi to parlament.

Prośba o poparcie

Andrzeja Dudę spytano, czy w związku z sytuacją wokół wyborów będzie na nowo zbierać podpisy pod swoją kandydaturą i czy według jego wiedzy będzie można rejestrować nowych kandydatów.

Prezydent odpowiedział, że trudno mu powiedzieć, bo nie ma tu zgodnej opinii ekspertów. Zaznaczył, że w całym procesie wyborczym duże znaczenie będzie miała decyzja Sądu Najwyższego (ws. nieważności wyboru Prezydenta RP w dn. 10 maja).

polscy lekarze w drodze do wloch pap 1200.jpg
Prezydent: Europa powinna opierać się na solidarności, nie konkurencji

<<CZYTAJ TAKŻE>> Politolog: dymisja prezydenta Andrzeja Dudy uderzałaby w jego wizerunek

- Ale oczywiście, jeżeli trzeba będzie zebrać podpisy od nowa, to ja będę prosił wszystkich moich zwolenników i wszystkich generalnie tych, którzy uważają, że mogę wystartować w wyborach prezydenckich, aby ponownie złożyli swoje podpisy czy żeby po prostu złożyli podpisy i żeby poparli moją kandydaturę, umożliwili mi ten start. No i oczywiście komitet wyborczy będzie te podpisy zbierał, wszystkim będę ogromnie wdzięczny za wsparcie - powiedział.

"To pokazuje cynizm"

Prezydenta spytano też, czy jego zdaniem przeniesienie wyborów spowoduje ostudzenie emocji wśród polityków i w kraju.

- Bardzo bym chciał, by emocje się ostudziły i by temperatura sporu politycznego zmniejszyła się, a przede wszystkim by zawsze były zachowywane granice kultury, debaty, dyskusji i szacunek wzajemny, bo to bardzo ważne, wręcz fundamentalne. Ale jak popatrzymy na te dwa ostatnie dni i to o czym mówiłem przed chwilą, że ci sami, którzy jeszcze kilka dni temu krzyczeli, że ten, kto chce przeprowadzić w Polsce wybory, to chce sprowadzić niebezpieczeństwo narażenia życia, zdrowia, śmierci na rodaków (...) czasem się zdarza, że ci sami mówią "odpowiedzialność musi ponieść ten, kto doprowadził do tego, że nie będzie wyborów w terminie" - powiedział Andrzej Duda.

- Więc to niestety pokazuje cynizm - ocenił. - Ja bym prosił, by też politycy zastanowili się trochę nad tym, w jaki sposób postępują, bo ludzie, obywatele to widzą, a to jest postawa cyniczna - zaznaczył.

Sejm 1200.jpg
"Zjednoczona Prawica zażegnała groźbę rozłamu". Piotr Semka o głosowaniu w Sejmie

<<CZYTAJ TAKŻE>> "To absolutnie wykluczone". Deklaracja prezydenta ws. małżeństw jednopłciowych

W czwartek Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w związku z tym, że obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć; nie mogą mieć zastosowania przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym: nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte.

Wcześniej, w środę wieczorem, ogłoszono, że PiS i Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie dotyczące tegorocznych wyborów prezydenckich. Jak poinformowano "po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie". Wybory mają odbyć się korespondencyjnie.


pkr

Czytaj także

Andrzej Duda ogłosił program na II kadencję. Zobacz szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 09:33
Realizacja programu Rodzina 500 plus i obniżenie wieku emerytalnego - to działania z ostatnich lat, o których prezydent Andrzej Duda mówił na przedwyborczej konwencji. W podwarszawskich Szeligach zakończyło się wystąpienie programowe ubiegającego się o reelekcję prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: Andrzej Duda jest gwarantem pewnych rzeczy, które stały się do tej pory

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 19:44
- Notowania Andrzeja Dudy utrzymują się wysoko m.in. dlatego, że dla zdecydowanej większości wyborców jest on gwarantem pewnych rzeczy, które stały się do tej pory i nikt ich już nie cofnie. To choćby program Rodzina 500+ - powiedział w Polskim Radiu 24 Mirosław Skowron z "Super Expressu". Gościem audycji był także Rafał Woś z "Tygodnika Powszechnego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jest sukces PiS". Prof. Henryk Domański o porozumieniu Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 17:40
– Decyzja podjęta przez Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina jest niezwykle korzystna dla partii rządzącej. To jest sukces PiS – stwierdził w Programie 3 Polskiego Radia prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk). Gościem audycji był również prof. Rafał Chwedoruk (Uniwersytet Warszawski).
rozwiń zwiń