more_horiz
Wiadomości

Kolejny etap znoszenia ograniczeń. Zobacz, co zmieni się od 18 maja

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 12:30
- Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w odpowiednim reżimie sanitarnym - powiedział Mateusz Morawiecki. Premier przedstawił szczegóły III etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa. Zmian jest sporo. Dotyczą m.in. gastronomii, szkół, boisk sportowych i hal treningowych. Zwiększona będzie także liczba wiernych w kościołach.
Audio
 • Premier Mateusz Morawiecki: utrzymujmy dyscyplinę i zalecenia Ministerstwa Zdrowia (IAR)
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: KPRM/Krystian Maj

Rząd ogłosił kolejny etap znoszenia ograniczeń epidemicznych

17 maja

 • limit osób w miejscach sprawowania kultu religijnego - 1 osoba na 10 m2
 • dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna
PAP Łukasz Szumowski 7 1200.jpg
Minister zdrowia: apeluję o trzymanie się reguł sanitarnych, bardzo dużo zależy od nas

18 maja

 • otwarcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich; obowiązek zasłaniania ust i nosa, jeśli zabieg na to pozwala; zapisy online lub telefoniczne
 • otwarcie gastronomii; limit gości - 1 osoba na 4 m2; 1,5 m odległości między gośćmi przy różnych stolikach; personel w maseczkach i rękawiczkach
 • limit pasażerów w środkach transportu publicznego - połowa miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących
 • możliwe zajęcia praktyczne w szkołach policealnych; indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń
 • otwarcie placówek i instytucji z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną jak schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe
 • zwiększone limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych - na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach do 14 osób (+ 2 trenerów); na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich do 22 osób + 4 trenerów
 • możliwość organizacji zajęć w obiektach zamkniętych; 12 osób + trener w obiektach do 300 m2; 16 osób + 2 trenerów w obiektach od 301 do 800 m2; 24 osoby + 2 trenerów w obiektach od 801 do 1000 m2; 32 osoby + 3 trenerów w obiektach powyżej 1000 m2
 • możliwa działalność kin plenerowych
sprzęt_medyczny_kghm1200.jpg
Prezes Agencji Rezerw Materiałowych: bez decyzji premiera nie udałoby się tak szybko sprowadzić do kraju środków ochrony osobistej

25 maja

 • wprowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej
 • konsultacje z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas
 • zajęcia dydaktyczne dla studentów ostatnich lat studiów; powrót do zajęć w kształceniu doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej

1 czerwca

 • konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów

- Wiem, że ostatnie dni, ostatnie tygodnie, miesiące były dla wielu z nas trudne. Staramy się wspierać przedsiębiorców we wszystkich wysiłkach dążących do pokonania koronawirusa. Jednak ciepłe dni majowe nie pomogły w utrzymaniu dyscypliny - powiedział premier. - Nic nie będzie już takie jak wcześniej, a powrót do nowej rzeczywistości gospodarczej i nowej normalności zależy od tego, jak będziemy trzymać się rygorów. Kolejne tygodnie mają nas nauczyć radzenia sobie z nową normalnością - dodał.

building-1080603_1280.jpg
Tarcza antykryzysowa. Sprawdź, ile pieniędzy otrzymały już krajowe firmy

Premier poinformował, że od 18 maja, trzymając się zasad reżimu sanitarnego, będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

To także data otwarcia lokali gastronomicznych, również z utrzymaniem reżimu. - Zachęcamy do otwierania ogródków tam, gdzie się da - wskazał premier.

Od 18 maja zmienione będą też reguły dot. transportu publicznego. W pojazdach będzie mogło przebywać więcej pasażerów. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji.

- Jeśli do tej pory mieliśmy 50 miejsc siedzących w jakimś pojeździe, to można było wpuścić 25 pasażerów. Jeśli teraz mamy 50 siedzących i 100 stojących, to będzie to ok. 45 pasażerów - tłumaczył premier. - To znaczący przyrost, ale przy utrzymaniu odpowiedniego dystansu - zaznaczył.

produkcja free 1200.jpg
Dodatkowe 150 mln zł. Większa pula pieniędzy na pożyczki dla firm

Zmniejszają się również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

- Zmiany dotyczą także edukacji - od poniedziałku umożliwiamy prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych - powiedział premier.

Z kolei od 25 maja w szkołach będą się odbywały zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla kas 1-3. Uczniowie klas ósmych i maturzyści będą mogli skorzystać z konsultacji nauczycieli, aby przygotować się do egzaminów. Od 1 czerwca konsultacje będą dostępne dla wszystkich uczniów.

- To rodzice, w przypadku dzieci i młodszej młodzieży, decydują o tym, czy dziecko będzie posłane do szkoły. Podtrzymujemy dalej zasiłek opiekuńczy, żeby była możliwość wyboru - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

1200_uczeń_shutterstock.jpg
Rzecznik MEN: chcielibyśmy, by uczniowie mogli mieć wakacje

W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Przywrócona zostaje również możliwość prowadzenia na uczelniach zajęć dydaktycznych dla studentów ostatnich lat studiów i zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie. Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej. Ta zmiana zacznie obowiązywać 25 maja.

Zwiększa się też możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu - stadionów, boisk, orlików.  - Chcemy też umożliwić organizowanie prób, ćwiczeń, indywidualnych zajęć uczelni muzycznych i artystycznych. Te zmiany będą obowiązywały od 18 maja - dodał szef rządu.

Na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów). Możliwe jest dzielenie boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób (+ 3 trenerów). W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).

W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.


Zmiany w III etapie znoszenia ograniczeń dotyczą też kultury.

Przedłużona zostaje kontrola graniczna na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.

Made with Flourish

Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

fc

Zobacz także

Zobacz także