"Dwa tygodnie to najbardziej realistyczny scenariusz". Kamiński o pracach Senatu nad ustawą wyborczą

- Dwa tygodnie na prace w Senacie nad ustawą ws. wyborów to najbardziej realistyczny i najlepszy scenariusz - uważa wicemarszałek izby Michał Kamiński (Koalicja Polska-PSL). Wicemarszałek z Lewicy Gabriela Morawska-Stanecka wyraziła zaś przekonanie, że prace nad ustawą na pewno nie będą trwały 30 dni.

2020-05-15, 07:32

"Dwa tygodnie to najbardziej realistyczny scenariusz". Kamiński o pracach Senatu nad ustawą wyborczą
Obrady Senatu. Foto: Senat RP/Twitter

Lewica zaproponowała niedawno, by skrócić prace Senatu nad ustawą dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich z 30 dni do dwóch tygodni. Koalicja Polska: PSL-Kukiz15 też deklaruje poparcie dla szybkiego rozpatrzenia ustawy, ale warunkiem jest porozumienie wszystkich sił politycznych co do ostatecznego kształtu ustawy.

Mariusz Kamiński zapytany, czy realny jest scenariusz rozpatrzenia ustawy w Senacie w ciągu dwóch tygodni, odpowiedział, że nie tylko sądzi, iż taki scenariusz jest możliwy, ale uważa go za najbardziej realistyczny.

Powiązany Artykuł

horała_1200.jpg
"Na przedłużaniu prac w Senacie zależy tylko KO". Marcin Horała o ustawie dot. wyborów

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Andrzej Duda spotkał się z Tomaszem Grodzkim. "Prezydent prosił o sprawne procedowanie ustawy ws. wyborów"

W takim scenariuszu - według Kamińskiego - "z jednej strony zachowane są możliwe do zachowania - biorąc pod uwagę nadzwyczajność sytuacji - uczciwe procedury parlamentarne, a z drugiej zachowane jest zdroworozsądkowe podejście związane z tym, że wybory powinny być jak najszybciej".

REKLAMA

- W związku z tym zakładam, ale mówię jako wicemarszałek w swoim imieniu, że dwa tygodnie są terminem, który jest najbardziej realistyczny i najlepszy, najuczciwszy z każdego tak naprawdę punktu widzenia - powiedział wicemarszałek Senatu.

"10-14 dni procedowania ustawy"

Gabriela Morawska-Stanecka pytana, ile może potrwać rozpatrywanie przez Senat ustawy ws. wyborów, odparła, że "na pewno nie będzie to 30 dni". - Mniej więcej już znamy tę ustawę, wiemy, jaka jest, w związku z czym eksperci, do których wyślemy tę ustawę, znają materię i myślę, że te opinie spłyną do Senatu szybciej - powiedziała wicemarszałek.

Według niej posiedzenia senackich komisji odbędą się w przyszłym tygodniu. - O tym jestem przekonana, przynajmniej takie założenia mamy, i jak odbędą się komisje, to później będzie już kwestia Konwentu Seniorów i ustalenia posiedzenia plenarnego Senatu. Myślę, że to będzie właśnie gdzieś w granicach 10 do 14 dni na procedowanie tej ustawy - dodała Morawska-Stanecka.

Podkreśliła, że do ustawy na pewno będą konieczne poprawki. - Moi koledzy z Lewicy zorganizowali okrągły stół, mam ogromną nadzieję, że to też przyniesie porozumienie co do kształtu poprawek, głównie z PiS-em - zaznaczyła wicemarszałek Senatu.

REKLAMA

Ustawa o wyborach

Sejm uchwalił we wtorek ustawę w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich. Zakłada ona, że w 2020 r. głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Ustawa w środę trafiła do Senatu, który ma na jej rozpatrzenie 30 dni.

Powiązany Artykuł

Władysław Teofil Bartoszewski 1200 x 660 Photo Wojciech Kusiński Polish Radio.jpg
Poseł PSL: należy skrócić termin, jaki Senat ma na rozpatrywanie ustawy ws. wyborów

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent spotkał się z marszałkiem Senatu. Jest zapewnienie ws. ustawy o wyborach prezydenckich

Wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon poinformowała w środę wieczorem, że marszałek Senatu Tomasz Grodzki skierował ustawę do trzech komisji senackich: Ustawodawczej, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Sam marszałek Senatu zapewnił, że Senat będzie pracował nad ustawą intensywnie.

jp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej