X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Służył pokrzywdzonym". W Warszawie pożegnano mecenasa Stefana Hamburę

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 15:12
Proboszcz Katedry Polowej podpułkownik Mariusz Tołwiński w homilii podczas mszy pogrzebowej mecenasa Stefana Hambury mówił, że zmarły służył ludziom pokrzywdzonym. Stefan Hambura zmarł 2 maja, miał 59 lat.
Audio
  • Proboszcz Katedy Polowej ppłk Mariusz Tołwiński o zmarłym mec. Hamburze (źr. IAR)
Mecenas Stefan Hambura
Mecenas Stefan Hambura Foto: PAP/Leszek Szymańsk
EN_01341733_0010 1200.jpg
Zmarł mecenas Stefan Hambura. Był pełnomocnikiem rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej

Ksiądz Mariusz Tołwiński w homilii podkreślił, że mecenas Stefan Hambura zawsze był gotów do pomocy. - Uczestniczymy dzisiaj w pogrzebie obrońcy. Człowieka, który wielokrotnie w swoim życiu i zawodowym życiorysie stawał w obronie ludzi pokrzywdzonych - mówił duszpasterz.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Był zawsze dla ludzi, którzy potrzebowali pomocy". Antoni Macierewicz wspomina Stefana Hamburę

Mecenas Stefan Hambura przez wiele lat wspierał bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej, reprezentował ich w postępowaniach w prokuraturze lub przed sądem. Ksiądz Mariusz Tołwiński dodał, że mecenas Hambura gorliwie służył wartościom. 

- Tak było w wypadku Anny Walentynowicz, tak było, gdy reprezentował byłych więźniów politycznych, hitlerowskich obozów koncentracyjnych i więzień, tak było, gdy stawał w obronie polskich rodziców, którzy walczyli o prawo do kontaktu z własnymi dziećmi. Wreszcie tak było, gdy apelował, stając w obronie mniejszości polskiej w Niemczech - dodał kapelan.

- Potrafił pokonać swoje ograniczenia i poglądy, aby nieść pomoc drugiemu człowiekowi - z mocą podkreślił proboszcz katedry polowej w Warszawie.

Msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie rozpoczęła uroczystości pogrzebowe prezesa Światowego Kongresu Polaków. Mecenas Stefan Hambura został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Droga zawodowa adwokata

Mecenas Hambura zajmował się w imieniu mieszkających w Niemczech polskich rodziców (z mieszanych polsko-niemieckich małżeństw) walką z urzędami do spraw młodzieży (Jugendamt), które odebrały im dzieci na rzecz niemieckich współmałżonków.

Urodzony w 1961 roku Stefan Hambura był polsko-niemieckim prawnikiem, który reprezentował między innymi Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, domagał się od niemieckiego rządu dodatku pielęgnacyjnego oraz zadośćuczynienia.

Był również pełnomocnikiem Anny Walentynowicz przeciwko Volkerowi Schlöndorffowi, w związku z kontrowersyjnym przedstawieniem jej i Solidarności w filmie "Strajk".

Walczył także o prawa mniejszości polskiej w Niemczech, gdzie status mniejszości odebrano Polakom za czasów Hitlera i nigdy nie przywrócono.

Był pełnomocnikiem rodzin: zmarłej tragicznie w Smoleńsku Anny Walentynowicz i Stefana Melaka. Ostatnio wspierał środowisko byłych Więźniów Auschwitz.

IAR/PAP/in./

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Był niezwykłą, niezłomną osobą". Dorota Kania wspomina Stefana Hamburę

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 16:46
- To dzięki uporowi i wytrwałości pana mecenasa doszło do procesu, a następnie skazania Tomasza Arabskiego, ministra w kancelarii Donalda Tuska, w związku z brakiem odpowiedzialności za różnego rodzaju decyzje, których skutkiem była katastrofa smoleńska - wspominała zmarłego Stefana Hamburę na antenie Polskiego Radia 24 Dorota Kania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odszedł dobry i życzliwy człowiek". Andrzej Melak wspomina Stefana Hamburę

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 16:35
W wieku 59 lat zmarł mecenas Stefan Hambura. Znanego prawnika wspomina Andrzej Melak. - Odszedł dobry, życzliwy i pomocy człowiek - powiedział polityk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był zawsze dla ludzi, którzy potrzebowali pomocy". Antoni Macierewicz wspomina Stefana Hamburę

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 17:50
- Stefan Hambura był wybitnym polskim patriotą. Jako adwokat szczególne zasługi miał w sprawie zwalczania prawa odbierania polskich dzieci rodzinom polskim w Niemczech - powiedział były szef Ministerstwa Obrony Narodowej i poseł PiS Antoni Macierewicz o zmarłym w sobotę w wieku 59 lat mecenasie.
rozwiń zwiń