X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiemy, który utwór powinien wygrać ostatnie notowanie LP3. Wyjaśniamy szczegóły manipulacji

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 21:11
Utwór Kazika "Twój ból jest większy niż mój" nie zajął pierwszego miejsca w 1998. notowaniu Listy Przebojów Trójki. Według głosów słuchaczy wygrać powinna piosenka "Wojownik z miłości" Bartasa Szymoniaka - byłego wokalisty zespołu Sztywny Pal Azji.
Audio
  • Mirosław Rogalski o tym, na czym polega ręczna ingerencja w liczbę głosów i jakie są tego konsekwencje (IAR)
  • Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska powiedziała, że ręczne ingerowanie w wyniki głosowania uderza także w artystów, których piosenki były przestawiane (IAR)
  • Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska: wyniki ostatniej LP3 zostały ręcznie zmienione (IAR)
Studio Programu 3 Polskiego Radia
Studio Programu 3 Polskiego RadiaFoto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

Mimo że "Wojownik z miłości" zdobył o wiele więcej głosów niż utwór Kazika, prowadzący Listę Przebojów Trójki zdecydował o jego ręcznym zrzuceniu aż na szóstą pozycję. Sprawdzenie logów w systemie informatycznym pozwoliło na szczegółowe wyjaśnienie sprawy.

Trójka 1200 EN.jpg
Dyrekcja Programu 3 Polskiego Radia zapowiada audyt Listy Przebojów z ostatnich lat

Jak działa Lista Przebojów Trójki?

Słuchacze oddają głosy poprzez specjalną stronę, na której muszą się zalogować. Są one zliczane automatycznie. Kolejny etap przygotowań do listy to eliminacja tych głosów, co do których są wątpliwości, np. gdy widać, że są generowane przez programy komputerowe, które imitują zachowania użytkowników. Tym procesem zajmuje się asystent red. Marka Niedźwieckiego, który ręcznie eliminuje takie głosy.

Istotne - słuchacze nigdy nie wiedzą, ile głosów otrzymał wykonawca. Liczba wskazań znana jest tylko zespołowi LP3. Czasami wystarcza ok. tysiąca głosów, aby artysta wygrał notowanie. Oto przebieg wydarzeń w czasie ostatniej Listy Przebojów Trójki.

Patrząc na tabelę ze wszystkimi głosami zliczonymi przez system, utwór "Wojownik z miłości" Bartasa Szymoniaka zdobył najwięcej, bo 1487 głosów. "Twój ból jest większy niż mój" Kazika - 1157 głosów, co plasowało go na 4 miejscu. Tymczasem po operacjach moderatora Kazik został przesunięty na 1. miejsce.  Szymoniak, czyli ten, który de facto miał ich najwięcej, spadł na 6. Największego skoku "dokonał" The Cure, który spadł z miejsca trzeciego aż na 25.!

Screen 1

Niewidzialna ręka moderatora

Moderator listy musi dokonać selekcji głosów polegającej na znalezieniu tych zgłoszeń, które wydają się oszukane. I w tym momencie zaczyna się część najbardziej podatna na działania uznaniowe. Moderator może np. odjąć część głosów oddanych na jakiegoś "niechcianego" wykonawcę, uznając je za nieważne, mimo że słuchacze mogli być prawdziwi. Mimo że używany w LP3 elektroniczny program do zliczania głosów ma funkcję "podaj powód", moderator nie musi z niej korzystać. Dobra praktyka powinna polegać na informowaniu o odrzuceniu głosu, tak się jednak nie dzieje. Z wielkim prawdopodobieństwem można stwierdzić, że uczestnicy plebiscytu nie wiedzą, czy ich głos został zaliczony, czy nie. Informatycy Polskiego Radia proponowali modyfikację tego etapu selekcji poprzez wprowadzenie automatycznego odsiewania fałszywych głosów. Trwały nad tym prace, ale zespół LP3 chciał równocześnie pozostawić sobie możliwość korekty (boty itp.).

W ostatnim notowaniu zespół LP3 również unieważnił znaczną liczbę głosów, co pokazuje poniższa tabela.

Screen 2

LP3 nie ma obecnie formalnego regulaminu, co ogranicza możliwość odwołania się od decyzji moderatora. W wyniku sprawdzenia logów systemu okazało się, że tylko w ciągu ostatnich 20 wydań aż 16 razy moderator dokonywał ręcznych ingerencji już po etapie odjęcia głosów uznanych za fałszywe. W związku z tym pojawia się olbrzymi znak zapytania, jeśli chodzi o prawdziwość ogłaszanych na antenie i publikowanych w internecie wyników głosowania. Zakładając jednak rzetelność w weryfikowaniu głosów, po odjęciu tych uznany za nieuczciwe, utwór Kazika powinien znaleźć się na drugim miejscu. Tymczasem w ogłoszonym na antenie Trójki zestawieniu "Twój ból jest większy niż mój" z niewiadomych względów poszybował na miejsce 1., a prawowity zwycięzca "Wojownik z miłości" Bartasa Szymoniaka został zrzucony na miejsce 6. Zatem nawet wyniki po "odfiltrowaniu" przez moderatora LP3 nie pokrywają się z tym, co zostało ogłoszone na antenie.

Screen 3

Zarówno piosenka The Cure, jak i piosenka Szymoniaka często gościły na antenie Trójki, były więc podstawy do tego, aby na nie głosować. Po prostu trójkowicze znali je z radia. Nie było tak w przypadku piosenki Kazika, która weszła od razu pod głosowanie, a była prezentowana tylko w internecie. Tymczasem dobrym zwyczajem było, że nowość najpierw była grana w tzw. poczekalni, czyli prezentowana w pierwszej godzinie listy i dopiero później, za tydzień, wchodziła do listy. Ewidentnie chodziło o to, aby Kazik jak najszybciej wszedł na  listę i zaczął otrzymywać głosy.

Wnioski na przyszłość

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Dyrekcja Programu 3 Polskiego Radia zapowiedziała zlecenie audytu Listy Przebojów Trójki na przestrzeni ostatnich lat. Dojdzie też do spotkań kierownictwa ze wszystkimi pracownikami, którzy byli związani z LP3. Aby nie dopuścić w przyszłości do podobnych sytuacji, dyrekcja Programu 3 zapowiedziała stworzenie precyzyjnego regulaminu LP3, tak by audycja była w pełni transparentna, a słuchacze wiedzieli, czy ich głos został zaliczony, a jeśli nie, to dlaczego. Kierownictwo stacji zapewnia także, że skontaktuje się z fanklubami artystów, by zebrać ich doświadczenia ze współpracy z programem.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak