"Dzięki wam obraz Polski poza granicami kraju jest tak pozytywny". Szef MON o żołnierzach na misjach

2020-05-29, 16:03

"Dzięki wam obraz Polski poza granicami kraju jest tak pozytywny". Szef MON o żołnierzach na misjach
Szef MON Mariusz Błaszczak. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- Dziś obchodzimy Dzień Weterana, dziś szczególnie pamiętamy o żołnierzach i funkcjonariuszach, którzy pełnią służbę na misjach, którzy przywracają bezpieczeństwo i pokój, którzy są postrzegani jako ci, którym można zaufać - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak w Dniu Weterana Działań Poza Granicami Państwa podziękował żołnierzom i weteranom za ich służbę. Podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie szef resortu obrony podkreślał, że Polacy pełniący misje zagraniczne wpływają na pozytywny odbiór naszego kraju w świecie.

Powiązany Artykuł

wojsko 1200 free.jpg
"Jesteście grupą osób, z których możemy być naprawdę dumni". Szef MON podziękował weteranom w ich dniu

"Szacunek i wsparcie"

Minister mówił, że żołnierze pełniący służbę na misjach wojskowych za granicą, są w wojsku nazywani misjonarzami. Dodał, że oni rzeczywiście reprezentują Polskę i tak jak są postrzegani, tak postrzegana jest nasza ojczyzna. - Serdecznie dziękuję wam za to, że obraz Polski poza granicami kraju jest tak pozytywny. To wasza zasługa - podkreślił szef MON.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Dzień Weterana. Prezydent złożył wieniec pod Pomnikiem Żołnierzy Poległych

Podkreślił, że kiedy myślimy o weteranach, przychodzą do głowy dwa słowa: szacunek i wsparcie. "Szacunek, a więc pamięć o tych, którzy służyli na misjach poza granicami naszego kraju. To ponad 100 tysięcy żołnierzy. Pamięć o tych, którzy polegli, 121 nazwisk jest na ścianie przy Centrum Weterana, to są ludzie, którzy oddali życie za Polskę. Pamiętamy o ich najbliższych, o ich rodzinach" - mówił szef MON.

"Drugie słowo to wsparcie. To zadanie państwa polskiego. Chciałbym jeszcze raz podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie za nowelizację ustawy o weteranach. Na podstawie tej ustawy forma wsparcia dla weteranów została rozszerzona. To jest właśnie realna odpowiedź na szacunek, jakim należy darzyć, którzy poza granicami naszego kraju ryzykują swoim życiem i zdrowiem w imię bezpieczeństwa naszej ojczyzny" - podkreślił.

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa to święto żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, a także cywilów, którzy pełnili służbę poza krajem - w ramach misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej, zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu - nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 60 dni. Status weterana ma kilkanaście tysięcy osób. Ustanowione przez Sejm święto jest obchodzone od 2012 roku. Jego celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy weteranów, szczególnie tych, którzy zostali ranni w czasie pełnienia służby. W tym samym dniu przypada Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Andrzej Duda: wojskowe misje zagraniczne są niezbędne do budowania prestiżu Polski

Od połowy ubiegłego wieku w blisko 100 misjach i operacjach zagranicznych służyło łącznie ponad 115 tysięcy Polaków, w przeważającej większości żołnierzy. Służąc ojczyźnie zginęło i zmarło 121 z nich, a rannych zostało ponad 800. Szczególnie liczne straty Wojsko Polskie poniosło podczas misji w Afganistanie, gdzie zginęło 44 Polaków, a także w Iraku, z której nie wróciło 22. Nasi żołnierze pełnili służbę w ramach sił i misji ONZ (Organizacji Narodów Zjednoczonych), OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie), Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej i organizowanych doraźnie koalicji międzynarodowych.

Obecnie Wojsko Polskie bierze udział w misjach NATO i UE, a w tym roku po dekadzie przerwy wróciliśmy także do misji prowadzonych przez ONZ.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Święto Wojsk Specjalnych. Szef MON: dziękuję, że zawsze można na was liczyć

Nasi żołnierze służą między innymi w Iraku, Afganistanie, Rumunii i na Sycylii. Strzegą bezpieczeństwa w zapalnych i ważnych strategicznie rejonach, pomagają zwalczać przemyt ludzi, ale też zajmują się szkoleniem. W zagranicznych misjach bierze udział 8 polskich kontyngentów. Łącznie liczą one ponad 1000 żołnierzy. Są rozlokowane na trzech kontynentach - w Europie, Azji oraz Afryce. W styczniu tego roku (2020) zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Andrzej Duda zdecydował, że Polacy pozostaną dłużej na misjach, których celem jest bezpieczeństwo NATO, czyli w Rumunii, na Łotwie, w Kosowie i we Włoszech, ale także w Afganistanie, Iraku i Republice Środkowoafrykańskiej. W grudniu ubiegłego roku przedłużył też o kolejny rok pobyt polskich żołnierzy w Bośni i Hercegowinie.

ms

Polecane

Wróć do strony głównej