more_horiz
Wiadomości

Kina i teatry mogą zbierać dane osobowe. Wytyczne MKiDN w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 19:03
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało na swojej stronie internetowej wytyczne dla kin i teatrów, które mogą wznawiać działanie w okresie epidemii. "Zdajemy sobie sprawę, że najbliższe tygodnie w tych instytucjach będą kluczowe pod względem rozpoznania nastrojów wśród publiczności" - napisano w oświadczeniu MKiDN. 
W kinach mają obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa sanitarnego
W kinach mają obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa sanitarnegoFoto: Maciej Chmiel/East News

Jak dodaje resort, powrót publiczności na widownię "będzie z pewnością stopniowy i ważne będzie przede wszystkim budowanie zaufania. Dlatego dyrektorzy i pracownicy instytucji mają przed sobą ważne zadanie polegające na odpowiedniej komunikacji z widzami i stworzeniu przestrzeni spełniającej warunki bezpieczeństwa sanitarnego".

shutterstock spacer maseczki 1200.jpg
Obowiązują nowe zasady zasłaniania nosa i ust. Otwarte zostaną kina i siłownie

"Udostępniamy dzisiaj zestaw wytycznych, które są kolejnym, bardziej precyzyjnym, zapisem wskazówek, pozwalającym zbudować właśnie takie miejsca. Kluczowym elementem jest dostosowanie możliwości danej instytucji kultury do wytycznych opracowanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego – i tu podtrzymujemy rekomendację dotyczącą konsultacji z lokalnymi inspektoratami sanitarnymi" - dodają autorzy komunikatu.

Oświadczenia artystów scenicznych

Pracownicy danej instytucji oraz widzowie powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić na seans, a pozostać w domu. Udział widzów w seansie lub spektaklu jest dopuszczalny pod warunkiem zakrywania przez nich ust i nosa oraz udostępnienia widzom nie więcej niż połowy liczby miejsc na sali - rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami.

Zalecenia MKiDN dotyczą m.in. organizacji sensów oraz sposobu wchodzenia i wychodzenia widzów z obiektu z zachowaniem wymaganych odstępów.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem. Gliński: tworzy nowe projekty, mimo pandemii

Artyści sceniczni zobowiązani są do wypełnienia oświadczenia na temat stanu zdrowia w momencie przystąpienia do pracy. MKiDN zaleca przygotowanie w pierwszej kolejności wydarzeń artystycznych w kameralnej obsadzie, z uwzględnieniem możliwości przeprowadzenia prób w dużych salach z zachowaniem wymaganego dystansu. Resort proponuje adaptację spektakli repertuarowych oraz programów koncertowych na potrzeby pokazów i koncertów plenerowych (gdy ich organizacja będzie możliwa) oraz ograniczenie składu orkiestry.

gliński 1200 twitt.jpg
20 mln zł dla artystów. Piotr Gliński ogłosił rozstrzygnięcie konkursu "Kultura w sieci"

Zbieranie danych osobowych publiczności

Jeżeli chodzi o aktorów, to zalecane jest "przeprowadzanie poszczególnych działań artystycznych z dostosowaniem odległości 1,5 metra pomiędzy występującymi tam, gdzie będzie to możliwe". Po zdjęciu kostium powinien być włożony do worka foliowego, oznaczonego imieniem i nazwiskiem danego artysty, a następnie oddany do pralni.

Resort zaleca zbieranie danych osobowych widzów, umożliwiających łatwy kontakt z uczestnikami wydarzenia po jego zakończeniu. Zbieranie ich nie jest obligatoryjne, ale rekomendowane w miarę możliwości, tak by ułatwić służbom sanitarnym dochodzenie epidemiologiczne na wypadek wykrycia, że osoba zakażona brała udział w danym wydarzeniu. Dane takie powinny być przechowywane przez organizatora przez 2 tygodnie.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Blisko 11,8 tys. wyleczonych z COVID-19. 129 nowych zakażeń, 11 osób zmarło

Szczegółowe wytyczne dla kin oraz dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/kultura/. 


mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także