Problemy znane od lat. Oto najgłośniejsze wątki warszawskiej afery reprywatyzacyjnej

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Jana Śpiewaka. Aktywista miejski został prawomocnie skazany w grudniu ub. r. po procesie o zniesławienie, jaki wytoczyła mu Bogumiła Górnikowska de domo Ćwiąkalska. Proces ten był jednym z rozdziałów długiej epopei warszawskiej reprywatyzacji. Przypominamy garść najgłośniejszych spraw wokół tego tematu.

2020-06-05, 13:05

Problemy znane od lat. Oto najgłośniejsze wątki warszawskiej afery reprywatyzacyjnej
Komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność decyzji ws. Chotomowskiej 6 i Młynarskiej 48. Foto: marchello74/ Shutterstock
  • Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Jana Śpiewaka, skazanego przez sąd II instancji w procesie o zniesławienie wytoczonym mu przez Bogumiłę Górnikowską. Śpiewak został skazany za słowa o przejęciu przez Górnikowską prawa do zarządzania kamienicą
  • Śpiewak to warszawski aktywista, badający sprawę reprywatyzacji stołecznych nieruchomości. Prowadzone przez niego stowarzyszenie Miasto Jest Nasze przygotowało w 2016 roku "Mapę warszawskiej reprywatyzacji"
  • Z reprywatyzacją stołecznych kamienic związana jest także sprawa śp. Barbary Brzeskiej, lokatorki jednej ze zwróconych nieruchomości, która zginęła w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach
  • Śledztwo w sprawie warszawskich reprywatyzacji prowadzi także prokuratura

Powiązany Artykuł

Jan Śpiewak 1200 F.jpg
Córka byłego ministra skarży miejskiego aktywistę. Jeden wyrok już zapadł

Sprawa Górnikowska vs Śpiewak dotyczyła reprywatyzacji kamienicy na warszawskiej Ochocie. W październiku 2017 r. Śpiewak napisał na Twitterze: "Boom. Córka ministra Ćwiąkalskiego przejęła w 2010 roku metodą na 118-letniego kuratora kamienicę na Ochocie". Później kilkakrotnie powtórzył ten zarzut wobec prawniczki na konferencjach. Chodziło o kamienicę przy ul. Joteyki 13.

>>> [TYLKO U NAS] Jan Śpiewak: gdyby Trzaskowski był prezydentem, raczej nie zostałbym ułaskawiony

Budynek przekazano w prywatne ręce w 2011 roku. Mec. Górnikowska skierowała przeciwko Śpiewakowi prywatny akt oskarżenia dotyczący zniesławienia (art. 212 kk). Według niej, Śpiewak pomówił ją o nieprawidłowości w wykonywaniu przez nią funkcji kuratora i o udział w aferze reprywatyzacyjnej, a w rezultacie naraził na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania przez nią zawodu.

Mapa warszawskiej reprywatyzacji

Jan Śpiewak jest aktywistą miejskim, który od lat wskazuje nieprawidłowości w procesie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. W 2016 roku przedstawił - przygotowaną pod egidą stowarzyszenia Miasto Jest Nasze - "mapę warszawskich reprywatyzacji". Znalazły się na niej nazwiska osób, które - według Stowarzyszenia - uczestniczyły w procederze przejmowania za bezcen warszawskich kamienic. 

REKLAMA


Powiązany Artykuł

17c04003.jpg
Jan Śpiewak: prezydent Warszawy wiedziała, że roszczenia do Noakowskiego 16 są oparte na przestępstwie

Na mapie znaleźli się m.in. była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, oraz stołeczni prawnicy, biznesmeni i deweloperzy. Maciej Domżała i Jacek Kotas, o których wspomina mapa reprywatyzacji, pozwali potem Śpiewaka z żądaniem 100 tys. zł odszkodowania i pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata. W lipcu 2019 roku sąd uniewinnił Śpiewaka. 

Mapa stołecznych reprywatyzowanych nieruchomości, przygotowana w 2017 roku przez Miasto Jest Nasze (opr. PAP) Mapa roszczeń do stołecznych nieruchomości, przygotowana przez Miasto Jest Nasze (opr. PAP)

Sprawa Joanny Brzeskiej

Jedną z najgłośniejszych spraw związanych z reprywatyzacją jest kwestia kamienicy przy ul. Nabielaka 9 w Warszawie. W kamienicy mieszkała działaczka ruchu lokatorskiego Jolanta Brzeska. Po zreprywatyzowaniu kamienicy przy ul. Nabielaka 9, w której mieszkała, nowi właściciele zaczęli podnosić czynsze, żądali też od mieszkańców kar za bezumowne zajmowanie lokali.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

polskie radio jolanta brzeska screen 1200.jpg
Sprawa Nabielaka 9. Córka Jolanty Brzeskiej oburzona decyzją sądu

Po reprywatyzacji niemal wszyscy lokatorzy kamienicy opuścili swoje mieszkania. Nie zrobiła tego działaczka ruchu lokatorskiego Jolanta Brzeska, która zginęła w 2011 r. w niewyjaśnionych okolicznościach; dowody wskazują na zabójstwo. Jej zwęglone zwłoki odnaleziono w Parku Kultury w Powsinie.

>>> [TYLKO U NAS] Śmierć Jolanty Brzeskiej. "Co za łobuz jej to zrobił?" [WIDEO]

W 2017 roku Komisja weryfikacyjna ds reprywatyzacji uchyliła decyzję reprywatyzacyjną z 2006 roku w sprawie nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 w Warszawie. W październiki 2019 roku stołeczny Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy ulicy Nabielaka 9 w Warszawie. Jednym ze skarżących decyzję był Marek M., nazywany "kolekcjonerem warszawskich kamienic".

Prokuratorskie śledztwo

W sprawie nieprawidłowości przy reprywatyzacji postawiono już szereg zarzutów. 30 kwietnia 2020 r. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie kolejny - ósmy - akt w sprawie dotyczącej warszawskiej reprywatyzacji. Oskarżonym był Antoni F. - były prezes reaktywowanej spółki Towarzystwo Przemysłowe Zakładów Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

PAP Zbigniew Ziobro 6 1200.jpg
Reprywatyzacja w Warszawie. Z. Ziobro: we wtorek akt oskarżenia

Śledczy zarzucili oszustwo i pranie brudnych pieniędzy w związku z reprywatyzacją stołecznych nieruchomości. Wcześniej, z końcem stycznia 2020 roku, sześć osób, w tym m.in. jeden z warszawskich developerów, pracownik Urzędu m.st. Warszawy, radca prawny oraz były burmistrz dzielnicy Włochy Artur W., usłyszało zarzuty korupcyjne w śledztwie dot. warszawskich reprywatyzacji. W połowie stycznia media informowały o zatrzymaniu innego pracownika stołecznego ratusza. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Reprywatyzacja w Warszawie. Zarzuty oszustwa i prania brudnych pieniędzy dla Antoniego F.

Niektóre sprawy, zgłoszone do sądu przez prokuraturę już się toczą. W końcu października 2019 roku warszawski sąd rejonowy wystąpił o przekazanie procesu 13 osób oskarżonych w związku z tzw. aferą reprywatyzacyjną w stolicy do prowadzenia przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Chodzi o trzeci z tzw. dużych aktów oskarżenia w sprawie nieprawidłowości przy przekazywaniu kamienic. Oskarżonych w nim jest 13 osób. 

Zeznania męża b. prezydent Warszawy

Komisja ds. reprywatyzacji zajmowała się także sprawą kamienicy przy ul. Noakowskiego 16. Chodziło o zwrot nieruchomości, w której część udziałów miał mąż byłej prezydent Warszawy, Andrzej Waltz. W grudniu 2017 roku odpowiadał na pytania komisji jako strona postępowania. 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

reprywatyzacja komisja Andrzej Waltz 1200 pap.jpg
Andrzej Waltz: nie rozmawiałem z żoną o Noakowskiego 16

Mąż Hanny Gronkiewicz-Waltz odniósł się do sprzedaży kamienicy z lokatorami. Jego zdaniem "sprzedaż kamienicy była sprzedażą kamienicy”, a budynek z mieszkańcami oddał mu urząd miasta. Zeznał, że nie konsultował z żoną decyzji dotyczącej transakcji sprzedaży. Przekonywał, że w negocjacjach z nabywcą kamienicy nie rozmawiano o tym, jak przyszły właściciel potraktuje mieszkających tam ludzi. Dopytywany przez Patryka Jakiego, czy w tamtym czasie żona interesowała się losem mieszkańców Noakowskiego 16, Andrzej Waltz mówił, że była to "jego odrębna sprawa spadkowa i on się tym zajmował".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Afera reprywatyzacyjna. Zbigniew Ziobro: Hanna Gronkiewicz-Waltz zaskoczyła chyba nawet PO

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na pół godziny przed rozpoczęciem rozprawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz zarzuciła komisji weryfikacyjnej działania polityczne i odmówiła zeznań w trakcie grudniowego posiedzenia.

Działania stołecznego ratusza

Jak informuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy na swojej stronie internetowej, w okresie od "połowy września 2016", do 23 lutego 2017 roku - za kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz, wydano "43 decyzje odmowne, które uchroniły przed reprywatyzacją przedszkola, szkoły i parki". - Chcemy wykorzystać jej (tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej - przyp. red.) zapisy i raz na zawsze uporządkować sytuację prawną tzw. "śpiochów" - mówił w lutym 2017 roku Witold Pahl, zastępca prezydenta Warszawy ds. reprywatyzacji. 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Rafał Trzaskowski 1200.jpg
Afera reprywatyzacyjna. Rafał Trzaskowski jako minister umożliwił reprywatyzację 55 nieruchomości?

Temat reprywatyzacji w Warszawie żyje także za kadencji prezydenta Rafała Trzaskowskiego. W październiku 2018 roku portal wPolityce.pl ustalił, że w czasie, gdy Rafał Trzaskowski piastował stanowisko ministra administracji i cyfryzacji, jego resort umożliwił reprywatyzację 55 nieruchomości. ówczesny kandydat Koalicji Obywatelskiej na fotel prezydenta Warszawy odniósł się do sprawy, a obciążające go doniesienia nazwał "absolutną bzdurą".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Śpiewak: Trzaskowski nie rozwiązał problemów naszego miasta i dezerteruje ze stanowiska

Od końca października 2019 roku w warszawskim ratuszu działa Zespół ds. minimalizowania negatywnych skutków roszczeń dekretowych powołany przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

PolskieRadio24.pl, IAR, PAP, um.warszawa.pl/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej