Miliony z oszustw, fałszywe paszporty. Trzej Kameruńczycy w rękach policji
Policjanci zatrzymali trzech Kameruńczyków, członków międzynarodowej grupy wyłudzającej pieniądze od firm z Polski i zagranicy. Przestępcy wykorzystywali utracone lub przerobione dokumenty i na ich podstawie zakładali rachunki bankowe, na które przesyłane były pochodzące z oszustw pieniądze.
2020-06-08, 10:26
Mł. asp. Olaf Burakiewicz z zespołu prasowego śląskiej policji poinformował w poniedziałek, że mężczyzn zatrzymali funkcjonariusze z komendy wojewódzkiej w Katowicach zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości wspólnie z mundurowymi z Wydziału Operacyjnego Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Prowadzący śledztwo odzyskali część wyłudzonych pieniędzy.
Powiązany Artykuł
Wyłudzali kredyty dzięki fałszywym fakturom. Zatrzymania CBŚP
Śledztwo w tej sprawie na przełomie lutego i marca wszczęła Prokuratura Okręgowa w Katowicach - po zawiadomieniu o przestępstwie złożonym przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Jak podaje katowicka prokuratura, grupa działała od stycznia do marca br.
- Jak ustalili śledczy, zatrzymani mężczyźni w różnych miastach na terenie całego kraju brali udział w działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Proceder polegał na wyłudzaniu środków pieniężnych od krajowych i zagranicznych podmiotów gospodarczych. Członkowie tej grupy przestępczej, wykorzystując utracone lub przerobione dokumenty, zakładali rachunki bankowe, na które przesyłane były pochodzące z oszustw pieniądze - Burakiewicz.
Zatrzymani to obywatele Kamerunu w wieku 47, 31 i 30 lat. 47-latek ma również obywatelstwo polskie i został zatrzymany na gorącym uczynku - tuż po wyjściu z placówki bankowej, w której założył konto, posługując się skradzionym dokumentem tożsamości.
REKLAMA
W trakcie przeszukań mieszkań i magazynów wynajmowanych przez mężczyzn policjanci odnaleźli gotówkę pochodzącą z przestępczego procederu. Zabezpieczyli ok. 1,5 mln zł i 12 tys. euro, a także fałszywe paszporty, karty bankomatowe, telefony komórkowe, karty SIM, laptopy i tablety. Katowicka prokuratura podaje, że łącznie w tej sprawie zabezpieczono środki pieniężne w kwocie prawie 2,8 mln zł, ponad 550 tys. euro i prawie 40 tys. dolarów.
Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i posługiwania się dokumentami tożsamości innych osób. Śledczy uznali, że z oszustw uczynili sobie stałe źródło dochodu. Grozi im do 15 lat więzienia. Na wniosek prokuratury sąd aresztował ich na trzy miesiące. Policja i prokuratura nie wykluczają dalszych zatrzymań.
mr
REKLAMA