X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Zmiany w pielgrzymkach na Jasną Górę. Z archidiecezji gdańskiej wyruszy "pielgrzymkowa sztafeta"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 22:56
Z powodu epidemii w tym roku wierni z archidiecezji gdańskiej wyruszą na pątniczy szlak ku Jasnej Górze w formie sztafety. Każdego dnia będzie mogło pielgrzymować maksymalnie 30 osób.
Pielgrzymka na Jasną Górę. Zdjęcie ilustracyjne
Pielgrzymka na Jasną Górę. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Grabowski Foto / Shutterstock.com

Główny inspektor sanitarny opracował wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce. W związku z opublikowanymi w ubiegłym tygodniu rekomendacjami GIS-u, Kuria Metropolitalna Gdańska wydała komunikat o organizacji tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

shutterstock Jasna Góra Częstochowa klasztor 1200.jpg
Jasna Góra: 8. Pielgrzymka Żywego Różańca w zmienionej formie

Pielgrzymka "przede wszystkim w wymiarze duchowym"

Dokument podpisali opiekunowie wszystkich trzech grup pielgrzymkowych archidiecezji gdańskiej: kierownik grupy kaszubskiej ks. Robert Jahns, kierownik grupy gdyńskiej ks. Krzysztof Czaja i kierownik grupy gdańskiej ks. Łukasz Grelewicz.

Przewodnicy podkreślają w oświadczeniu, że z uwagi na sytuację epidemiczną i obowiązujące rozporządzenia władz państwowych, a przede wszystkim w trosce o dobro i bezpieczeństwo zarówno pątników, jak i podejmujących ich gościną gospodarzy, tegoroczne pielgrzymowanie będzie miało wymiar przede wszystkim duchowy.

Pielgrzymkowa sztafeta

"Po zapoznaniu się z przepisami, a także po licznych konsultacjach w gronie kierowników pielgrzymek w Polsce i księży proboszczów miejscowości, które odwiedzamy na trasie, podjęliśmy decyzję o pielgrzymowaniu na Jasną Górę w formie sztafety pielgrzymkowej" - poinformowali duchowni.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Życie trwa i będzie szło zawsze naprzód". Papież modlił się o ustanie pandemii

Wyjaśnili, że każdego dnia w wędrówce do Częstochowy będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 30 pątników, nie uwzględniając kilku osób z obsługi, których obecność jest konieczna do duchowego i organizacyjnego przeprowadzenia rekolekcji w drodze. Zapisy na dany dzień sztafety pielgrzymkowej będą możliwe wyłącznie przez formularze dostępne na stronach internetowych danych grup.

Księża zachęcają wszystkich pątników, którzy pozostaną w domach, do duchowego udziału w pielgrzymkach m.in. przez codzienną modlitwę w kościołach stacyjnych, które w czasie trwania pielgrzymek będą służyły jako miejsce spotkania i wspólnej modlitwy apelowej. Będzie też możliwość śledzenie transmisji online przeprowadzanych z trasy.

Gądecki tt episkopat-1200.jpg
Przewodniczący episkopatu: kard. Stefan Wyszyński był zapatrzony w Maryję Jasnogórską

"Zapraszamy do podjęcia trudu"

"Zapraszamy do podjęcia trudu tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę w tym skromnym, ale ważnym wymiarze jednego dnia i do śledzenia na bieżąco informacji, które publikujemy na naszych stronach internetowych. Jednocześnie zastrzegamy, że przyjętą formułę pielgrzymowania i jej realizację uzależniamy od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju, ze szczególnym uwzględnieniem rejonów, przez które pielgrzymki przechodzą" - podkreślili.

Piesza Pielgrzymka Kaszubska z Helu na Jasną Górę rozpocznie się tradycyjnie 25 lipca o godz. 6.00. Dzień później o tej samej porze w kierunku Częstochowy wyruszą wierni z Gdyni. Pątnicy z Gdańska wyjdą na pielgrzymi szlak 28 lipca o godz. 6.00 z bazyliki Mariackiej.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Dziewięć dni, które zmieniły Polskę. Ostatni dzień pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II

Szczegółowe informacje na temat wszystkich pielgrzymek archidiecezji gdańskiej będą podawane na stronach internetowych poszczególnych grup.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Potop szwedzki powstrzymała Jasna Góra

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 06:08
- Ogromną rolę w odpieraniu wroga, nie tylko militarną, ale również moralną, odegrał klasztor na Jasnej Górze z jego przeorem Augustynem Kordeckim, paulinami i innymi obrońcami twierdzy - mówiła w Polskim Radiu prof. historii Teresa Chynczewska-Hennel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wymowny znak wdzięczności wobec służb medycznych". Prezydent na Jasnej Górze

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 12:40
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy na Jasnej Górze rozpoczęły się główne uroczystości 96. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia. Mszy św. przewodniczy bp Tadeusz Lityński, a homilię wygłosi przewodniczący zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

700 lat Bożego Ciała w Polsce, dziś w czasie pandemii. Poznaj historię

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 08:13
- Pandemia to czas na to, żeby spojrzeć na Eucharystię szerzej niż widzieliśmy ją do tej pory, koncentrując się na procesji Bożego Ciała. Zobaczmy Jezusa Eucharystycznego, który na różne sposoby do nas przychodzi, i z którym na różne sposoby możemy się spotkać – mówi portalowi PolskieRadio24.pl ks. prof. Jacek Urban. O znaczenie święta Bożego Ciała zapytaliśmy historyków Kościoła.
rozwiń zwiń