"Świat nie wyciągnął lekcji z tamtych tragicznych wydarzeń". Mocne słowa byłego więźnia obozów
O wzajemnym szacunku i pamięci o historii mówił w Warszawie Stanisław Zalewski. Żeby dramatyczna historia się nie powtórzyła - podkreślił prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, były więzień KL Auschwitz-Birkenau i KL Mauthausen-Gusen oraz Pawiaka.
2020-06-14, 15:00
Posłuchaj
Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Hołd ofiarom nazistowskiego terroru oddano na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak.
Powiązany Artykuł
Prezydent o Auschwitz: ta ziemia woła o to, byśmy nigdy nie zapomnieli
Stanisław Zalewski spędził w więzieniu na Pawiaku niecały miesiąc. Jak mówił, oprócz tortur podczas zeznań w gmachu dawnej siedziby Gestapo na Szucha, najgorsze było moralne znęcanie się nad więźniami - na przykład nocne, powtarzające się wywoływania z celi - kiedy zabierano na rozstrzelanie.
- Moment od wejścia do celi do wyczytania nazwiska, trwał kilka minut, ale dla nas - to były wieki - podkreślił. Zdaniem byłego więźnia niemieckich obozów, pomimo upływu kilkudziesięciu lat, świat nie wyciągnął lekcji z tamtych tragicznych wydarzeń.
REKLAMA
- W wielu regionach świata, ludzie opanowani fanatyzmem, dla własnych dążeń, dopuszczają się zbrojnych aktów przemocy, które pochłaniają setki tysięcy niewinnych ludzi. Co to jest? To jest powrót do tego, co było kiedyś w obozach - stwierdził.
Powiązany Artykuł
Jeden transport, dwa odmienne życiorysy
Jak mówił Stanisław Zalewski, żeby uniknąć powtórki z historii, potrzebny jest wzajemny szacunek i zrozumienie. - Jeżeli będziemy mieli szacunek do drugiego człowieka i go zrozumiemy, wtedy nie będzie konfliktów. Jesteśmy różni, ale na tym polega mądrość niektórych, że potrafią zjednoczyć w jednym celu, a tym celem jest życie w zgodzie i we wzajemnym poszanowaniu - tłumaczył.
Dzisiaj rano w Warszawie oddano hołd ofiarom niemieckiego terroru. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady rozpoczęły się na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak. To też 80. rocznica deportacji pierwszego transportu Polaków do obozu Auschwitz.
Źródło: TVP Info
paw/
REKLAMA