X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Urlop w kraju czy za granicą? Część Polaków już wie, gdzie spędzi wakacje

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 07:20
Prawie 40 proc. Polaków nie zdecydowało jeszcze, czy pojedzie na letnie wakacje, a 26 proc. tych, którzy planują urlop, chce go spędzić w kraju - wynika z badania na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Co drugi wyjazd ma być finansowany z oszczędności.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/alexmak7
  • Jak wynika z badania Quality Watch, 39 proc. badanych jeszcze nie, gdzie będzie wypoczywać podczas tegorocznego lata
  • Spośród 34 proc. planujących dłuższy letni wypoczynek, 26 proc. chce odpoczywać w kraju, a 8 proc. - za granicą
  • 59 proc. spośród tych osób, które wiedzą już, że pojadą na wakacje, nie zamierza oszczędzać podczas wypoczynku

Wyniki badania Quality Watch zrealizowanego na zlecenie BIG InfoMonitor wskazują, że 39 proc. badanych jeszcze nie wie, gdzie będzie wypoczywać podczas tegorocznego lata. Spośród 34 proc. planujących dłuższy letni wypoczynek, 26 proc. chce odpoczywać w kraju, a 8 proc. - za granicą. Tradycyjnie, zdecydowana większość badanych (67 proc.) urlop planuje spędzić w lipcu lub w sierpniu.

granica 1200 pap.jpg
"Ceny z dnia na dzień idą w górę". Ekspert o branży turystycznej

Wyższe zadłużenie

Ponad połowa osób, które już wiedzą, że wyjadą w tym roku (59 proc.), nie zamierza oszczędzać podczas wypoczynku, a kolejne 8 proc. wyda więcej niż zwykle, aby zrekompensować sobie czas domowej kwarantanny. Co trzeci badany wskazuje jednak, że będzie musiał na urlopie żyć oszczędnie i zrezygnuje z dodatkowych atrakcji.

- Z naszych badań wynika, że co trzeci pytany z powodu koronawirusa stracił część swoich zarobków, a co dwudziesty został całkowicie pozbawiony dochodów. Dlatego do wszelkich wydatków podchodzimy bardziej roztropnie - wskazał prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, komentując badanie.

Zwrócił uwagę, że jeśli nie mamy oszczędności, a nasze bieżące dochody są niewystarczające, szukamy innych rozwiązań. Przestrzegł jednak, że nie należy sięgać pochopnie po kolejne kredyty i pożyczki.

- W kryzys wkraczamy bowiem w nie najlepszej sytuacji. W pierwszym kwartale nasze przeterminowane zadłużenie zwiększyło się o 2 mld zł, a w kwietniu o kolejne 0,75 mld zł, czyli do 80,5 mld zł - wyliczył Sławomir Grzelczak. - Są to długi związane np. z niepłaceniem rat kredytów, rachunków czy czynszów. Nieopłacone w terminie zobowiązania ma już ponad 2,83 mln Polaków. Średnio na osobę przypada 28,2 tys. zł długu - dodał.

podróże mapa wakacje planowanie turystyka 1200.jpg
Paweł Cywiński: wakacje raczej w Gołdapi czy Koszalinie niż Egipcie

Więcej osób zostanie w domu

Wydatki wakacyjne będą się dla większości wiązały z wykorzystaniem oszczędności. Co drugi Polak (53 proc.) to właśnie z nich sfinansuje wyjazd. 43 proc. pytanych przeznaczy na ten cel bieżące dochody, a 12 proc. deklaruje, że dorobi specjalnie na wakacje - częściej są to osoby młode 18-24 lata (24 proc. wobec 10 proc. 25-34 lata). Z kolei co dwunasty badany liczy na zapowiedzianą w kwietniu pomoc ze strony rządu. O zapożyczeniu się na wyjazd u rodziny, w banku lub firmie pożyczkowej mówią nieliczni.

Koronawirus sprawił, że coraz więcej osób nie ruszy się z domu. Wcześniej 22 proc. badanych twierdziło, że nie jeździ na dłuższe wakacje, a tym razem na wypoczynek nie wybiera się 27 proc. Główny powód to oszczędności, które wymieniane są na pierwszym miejscu. Druga przyczyna - strach przed zakażeniem - częściej wskazywana jest przez 55-65. latków (33 proc.) niż grupę osób między 45. a 54. rokiem życia (22 proc.) czy ludzi powyżej 65. roku życia (19 proc.). Nieliczni wolą też nie wypoczywać wcale w sytuacji, gdy nie ma większych szans na wyjazd w wymarzone miejsce za granicą. Niektórym urlop odebrał czas lockdownu.

Obawy o higienę i bezpieczeństwo

dzieci wakacje 1200 free
Bon turystyczny. Dla kogo? Ile wynosi? Na co można go wydać?

Jak wynika z badania, 39 proc. osób nadal nie może określić swoich planów urlopowych. W równym stopniu (po 36 proc.) podyktowane jest to obawami, że na wyjeździe trudniej będzie zadbać o higienę i bezpieczeństwo związane z koronawirusem oraz niepewną sytuacją finansową rodziny. Ponad jedna czwarta pytanych czeka na rozstrzygnięcia odnośnie możliwości wyjazdów zagranicznych, a co dwunasty nie rozpoczął jeszcze rozmów na ten temat z rodziną.

Badanie Quality Watch przeprowadzono metodą CAWI na panelu internetowym na próbie 1076 osób między 15 a 18 maja 2020.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister cyfryzacji: mamy nadzieję, że Polacy chętnie skorzystają z bonu turystycznego

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 19:08
- Od dłuższego czasu toczyła się debata, jak wspomóc Polaków, jeśli chodzi o wakacyjny wyjazd. Ponieważ mamy trudności związane z epidemią koronawirusa, to prezydent postanowił, abyśmy zrealizowali program bonu turystycznego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. - To sensowna propozycja - podkreślił poseł klubu KO Dariusz Joński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska otwiera granice. Adam Karpiński: świadomi turyści bardzo chętnie przyjadą

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 21:05
- Na dzień dzisiejszy mamy pewne ograniczenia, ale nie mamy zbyt wielu aż tak dużych utrudnień. Możemy już w przestrzeni zewnętrznej przebywać bez maseczek. Zatem myślę, że turyści świadomi, zarówno polscy, jak i zagraniczni, jeśli nie spotkają się z jakimś epidemicznym zarzewiem pandemii, to bardzo chętnie przyjadą - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Karpiński z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatkowe pociągi, nowe połączenia. Od dziś obowiązuje letni rozkład jazdy

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 04:42
Od dziś obowiązuje letnia korekta rozkładu jazdy na kolei. Na torach pojawią się dodatkowe pociągi, koleją będzie też można dojechać do Zakopanego. Rozkład będzie obowiązywał do 29 sierpnia.
rozwiń zwiń