X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ostatnie pożegnanie Emila Karewicza. Aktor pośmiertnie odznaczony przez prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 15:25
Emil Karewicz spoczął na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Artystę pożegnali członkowie rodziny, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przyjaciele aktorzy, członkowie Związku Artystów Scen Polskich. Aktor zmarł 18 marca, jednak - z uwagi na epidemię koronawirusa - pogrzeb został przełożony.
Uroczystość pogrzebowa Emila Karewicza na Powązkach Wojskowych
Uroczystość pogrzebowa Emila Karewicza na Powązkach WojskowychFoto: Piotr Molecki/East News

Urna z prochami Emila Karewicza spoczęła w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie. Świecka ceremonia pogrzebowa odbyła się w asyście Pocztu Sztandarowego, Kompanii Honorowej oraz Orkiestry Wojska Polskiego. Pogrzeb miał charakter państwowy.

Posłuchaj
00:28 ek1.mp3 W imieniu przyjaciół artystów Emila Karewicza pożegnała Teresa Lipowska (IAR)

 

Wybitne zasługi dla kultury

Na wniosek wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego Emil Karewicz został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Order przekazał rodzinie zmarłego doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz.

eastnews emil karewicz 1200.jpg
"Zamieszkał w zbiorowej wyobraźni Polaków". Wspomnienia o Emilu Karewiczu

- Wraz ze śmiercią Emiliana Karewicza kultura polska utraciła jeden z najbardziej wyrazistych i wszechstronnych talentów artystycznych - napisał wicepremier Piotr Gliński w liście pożegnalnym, który odczytał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

- Odszedł wybitny aktor, ceniony malarz, szlachetny człowiek (...) Jestem przekonany, że wszechstronna działalność Emila Karewicza pozostanie wzorem spełnionego życia i wykorzystania talentu dla dobra Ojczyzny, sztuki oraz rodzimej kultury - podkreślił szef resortu kultury.

Słynne filmowe kreacje

Emil Karewicz urodził się 13 marca 1923 r. w Wilnie. W czasie II wojny światowej przeszedł szlak z 2. Armią Wojska Polskiego do Berlina. Niedługo po wojnie debiutował na scenie rolą kelnera w "Klubie kawalerów" Michała Bałuckiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1948). W filmach grał od 1950 r. Pierwszym z jego udziałem była "Warszawska premiera" w reż. Jana Rybkowskiego.

Emil Karewicz 1200.jpg
Emil Karewicz. "Król drugiego planu"

W 1956 r. Karewicz wystąpił w "Kanale" w reż. Andrzeja Wajdy, wcielając się w postać porucznika "Mądrego", oraz w "Cieniu" w reż. Jerzego Kawalerowicza. W 1960 r. zagrał króla Władysława Jagiełłę w "Krzyżakach" w reż. Aleksandra Forda.

Posłuchaj
00:28 ek2.mp3 Teresa Lipowska wspomina umiejętności aktorskie Emila Karewicza (IAR)

 

Wielką popularność przyniosła Karewiczowi rola Hermanna Brunnera, przeciwnika Hansa Klossa, granego przez Stanisława Mikulskiego w serialu "Stawka większa niż życie", realizowanym w latach 1967-68 (reż. Janusz Morgenstern, Andrzej Konic). Do tej kreacji powrócił - razem ze Stanisławem Mikulskim - w odcinku "Puszka z Pandorą" serialu "Bank nie z tej ziemi" (1994) oraz w filmie "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć" w reż. Patryka Vegi (2012).

Role teatralne

Kariera sceniczna Emila Karewicza, obok gry w Teatrze Wybrzeże, obejmuje występy m.in. w teatrach: im. Stefana Jaracza w Łodzi (1949-60, gdzie grał m.in. w sztukach reżyserowanych przez Iwo Galla), Nowym w Łodzi (1960-62, współpraca m.in. z Kazimierzem Dejmkiem), im. Stefana Jaracza w Warszawie (1962-65) oraz w stołecznych teatrach Dramatycznym (1965-67) i Nowym (1974-83).

karewicz pap 1200.jpg
"W cichości" - reportaż Jakuba Tarki

Aktor zagrał też w wielu spektaklach telewizyjnych, m.in. w: "Makbecie" w reż. Andrzeja Wajdy (1969), "Fauście" w reż. Grzegorza Królikiewicza (1976) i "Kilku scenach z życia Glebowa" w reż. Tomasza Zygadły (1984).

Posłuchaj
00:33 ek3.mp3 Krzysztof Kumor, były prezes ZASP o Emilu Karewiczu: był zwycięzcą, spełnionym artystą w zawodzie i szczęśliwym człowiekiem w życiu prywatnym (IAR)

 

Był ambasadorem Domu Artystów Weteranów w Skolimowie.

"Kulturalna Jedynka" poświęcona aktorowi 

Wieczorem w Programie 1 Polskiego Radia Emilowi Karewiczowi zostanie poświęcona audycja "Kulturalna Jedynka". Wrócimy do jego najważniejszych ról, przypomnimy archiwalne wypowiedzi. O jego pasji do malarstwa i życiu codziennym opowie syn, rzeźbiarz Krzysztof Karewicz. Początek audycji o godz. 21.05. 

fc

Czytaj także

"Pożegnaliśmy wybitnego aktora". Hołd premiera dla Pawła Królikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 21:17
"Polska kultura wiele mu zawdzięcza i nigdy go nie zapomni. Niech spoczywa w pokoju"  - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki o aktorze, prezesie ZASP Pawle Królikowskim. Artysta zmarł 27 lutego po ciężkiej chorobie w wieku 58 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje wokalista i lider zespołu Rezerwat

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 15:22
W wieku 60 lat zmarł gitarzysta, wokalista, kompozytor i autor tekstów Andrzej Adamiak. Był liderem popularnego przed laty zespołu Rezerwat, który nagrał takie przeboje, jak: "Zaopiekuj się mną", "Kocha ciebie niebo".
rozwiń zwiń