Pieniądze zamiast gumy do żucia. Tak został wynaleziony bankomat
27 czerwca 1967 roku, w oddziale Barclays Bank w Londynie, uruchomiono drugi na świecie bankomat. Jego twórcą był szkocki wynalazca John Shepherd-Barron. Ktoś zapyta: "A co się stało z pierwszym?". Śpieszymy z odpowiedzią.
2020-06-27, 06:30
Powiązany Artykuł
Pierwszym wynalazcą, który wpadł na pomysł, aby klienci banków przy pomocy automatu sami wypłacali sobie pieniądze, był Amerykanin o ormiańskich korzeniach Luther George Simjian.
"Bankmatic" - jak nazwał swój wynalazek Simjian - został zaprojektowany w latach 30. XX w. Jednak urządzenie nie znalazło od razu zastosowania. Konstruktor musiał czekać ponad 20 lat, aż któryś z banków zdecydował się wykorzystać ten patent do usprawnienia swojej działalności.
Pomysłem zainteresował się City Bank of New York (Citibank), który w 1961 roku wstawił "Bankmatic" do swojego oddziału. Klienci korzystali z niego zaledwie przez pół roku. Ponieważ najczęściej używali go gracze wygrywający w kasynach i prostytutki do składania depozytów, zdecydowano się zrezygnować z tego rozwiązania.
Guma i pieniądze
Trudno powiedzieć, czy Szkot John Shepherd-Barron, który w latach 60. głowił się nad wynalezieniem bankomatu, znał historię powstania i upadku amerykańskiego "Bankmaticu". A nawet jeśli, to patent George'a Simjiana raczej nie był dla niego inspiracją.
REKLAMA
Szkocki konstruktor przy projektowaniu swojego urządzenia wzorował się bowiem na maszynie wydającej gumy do żucia. Ten z pozoru trywialny pomysł spodobał się szefowi londyńskiego Barclays Bank. "Jeśli potrafi pan zrobić urządzenie, o jakim pan mówi, kupię je natychmiast" - miał powiedzieć po krótkiej rozmowie z wynalazcą.
Barron zaprojektował urządzenie, które 27 czerwca 1967 roku postawiono we wspomnianym Barclays Bank. Pierwszy bankomat przypominał działaniem współczesne maszyny, ale wypłacenie z niego pieniędzy wymagało początkowo nieco więcej zachodu.
Powiązany Artykuł
Karta magnetyczna
Klienci wpierw musieli zakupić papierowe karty, które wprowadzano do urządzenia przed dokonaniem wypłaty. Gotówkę można było też otrzymać przy pomocy czeku. Pomysł okazał się być strzałem w dziesiątkę.
Za oceanem również dostrzeżono korzyści płynące z tego rozwiązania. Pierwszy bankomat - nie licząc falstartu "Bankmaticu" - udostępniono w USA 3 września 1969 roku, a zdecydował się na to Chemical Bank w Nowym Jorku. W latach 70. tego typu maszyny upowszechniły się.
REKLAMA
Kolejnym przełomem był pomysł wiceprezesa ds. nowych produktów w firmie Docutel Dona Wetzela, pod którego kierownictwem w 1973 roku skonstruowano pierwszego "automatycznego kasjera", czyli ATM (z ang. bankomat). Działał on na karty z paskiem magnetycznym. Natomiast w 1974 roku uruchomiono bankomat łączący się z systemem on-line.
Polacy na pierwszy ATM musieli czekać aż do 1987 roku. Został on zainstalowany w III Oddziale Banku Polska Kasa Opieki SA w Warszawie przy ulicy Tadeusza Czackiego. Do dziś można tam dokonywać wypłat.
pkur
REKLAMA