"Nasze relacje mocno się zbliżają". Premier o polsko-słowackiej współpracy gospodarczej
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rozmowy polsko-słowackie są wyrazem wzajemnego zrozumienia. Zakończyło się spotkanie między szefem polskiego rządu a nowym premierem Słowacji Igorem Matoviciem.
2020-07-03, 10:07
Premier Mateusz Morawiecki docenił nową metodę koordynacji stosunków międzynarodowych w sprawach Trójmorza, którą zaproponował premier Igor Matović.
Powiązany Artykuł
Prezydent spotka się z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. Inauguracja polskiego przewodnictwa
- Bardzo doceniam to, że premier Matović zaprezentował nową metodę koordynacji poprzez specjalnego przedstawiciela dotyczącego Trójmorza. Myślę, że dzięki temu różne instytucje, budowane przez nas wspólnie z innymi państwami Trójmorza, nabiorą rozpędu - powiedział szef polskiego rządu.
Posłuchaj
"Nasze relacje bardzo mocno się zbliżają"
Jak mówił Mateusz Morawiecki, "przez ostatnie kilka lat kontakty handlowe między Polską a Słowacją urosły o ponad jedną trzecią". - To fenomenalny rozwój gospodarczy pomiędzy naszymi krajami, który został teraz trochę przystopowany przez epidemię. Ale już teraz ruszamy z powrotem do przodu, mamy plany, w jaki sposób szybciej doprowadzić do bliskości pomiędzy naszymi przedsiębiorstwami, żeby z powrotem handel rósł - powiedział szef polskiego rządu.
Podkreślił, że Polska stwarza bardzo dobre warunki do inwestycji. - Zapraszamy słowackich inwestorów do Polski. Jest też kilku sporych polskich inwestorów, którzy zainwestowali na Słowacji. W ten sposób nasze relacje bardzo mocno się zbliżają - mówił Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
Zwracał uwagę, że na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej omówione zostaną m.in. sprawy europejskie, takie jak "wieloletnie ramy budżetowe" czy Fundusz Odbudowy. - Bardzo się cieszę, że Polska i Słowacja, ale i cała Grupa Wyszehradzka, mają bardzo podobne podejście. Dlatego, że łatwiej negocjuje się w takiej grupie przyjaciół, dobrze porozumiewających się ze sobą państw. Rozmowy polsko-słowackie to bardzo wyraźny znak wspólnego zrozumienia w tak wielu tematach - podkreślił Mateusz Morawiecki.
Powiązany Artykuł
Rzecznik rządu: przyjęcie dobrego budżetu UE jest teraz najważniejszym celem Grupy Wyszehradzkiej
- Bezrobocie w Polsce prawie najniższe w Europie. Premier: nasza strategia przynosi efekty
- Premier: dzięki inwestycjom z USA będziemy w stanie zaproponować tysiące miejsc pracy
Rok polskiego przewodnictwa
Rozmowy bilateralne obu premierów poprzedzają spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefami rządów wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej. Polska przejmuje w piątek przywództwo w grupie. Z premierami państw należących do niej w Belwederze spotka się również prezydent Andrzej Duda. Przywódcy będą rozmawiać na temat negocjacji w sprawie budżetu Unii Europejskiej i unijnej polityki wobec kryzysu uchodźczego.
Polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej potrwa rok. Później pracami tej inicjatywy będą kierować Węgrzy. Grupa Wyszehradzka powstała w 1991 r. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego - opiera się na cyklicznych spotkaniach głównie prezydentów, premierów i szefów dyplomacji.
REKLAMA
bb
REKLAMA