"Niech pan odbędzie debatę najpierw sam ze sobą". Premier o poglądach Rafała Trzaskowskiego

- Panie Rafale, niech pan odbędzie debatę najpierw sam ze sobą, trzeba uzgodnić poglądy, bo rano ma pan inne niż wieczorem - mówił, zwracając się do kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania wyborczego w Bytowie.

2020-07-05, 16:20

"Niech pan odbędzie debatę najpierw sam ze sobą". Premier o poglądach Rafała Trzaskowskiego

Powiązany Artykuł

duda_1200 (18).jpg

- Dzisiaj mówi się sporo o debacie - debata taka, debata siaka. Wiadomo, że pan Trzaskowski chce debaty pod osłoną swoich mediów, większości z resztą mediów, które mu sprzyjają - powiedział premier.

- Ja mam propozycje do pana Trzaskowskiego - panie Rafale, niech pan odbędzie tę debatę najpierw sam ze sobą. Trzeba uzgodnić poglądy ze sobą, bo rano ma pan inne niż wieczorem - dodał.

Mateusz Morawiecki oceniał, że kandydat KO często zmienia swoje poglądy. - To nie jest tak, że w nim raz górę bierze liberał, turbo liberał, potem lewak, komunista jakiś, bo to też jest jego natura częściowo, a potem znowu konserwatysta, potem znowu jakiś demokrata czy inny. Nie, zasada jest dużo prostsza - raz w górę w nim bierze pan Tusk, raz pan Giertych, raz pan Rostowski, raz pan Balcerowicz - to są jego idole, to są jego przyjaciele - powiedział szef rządu.

Formuła debaty

Sztaby obu kandydatów startujących w drugiej turze wyborów, zaplanowanej na 12 lipca, nie porozumiały się dotąd, co do formuły debaty, w której Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zgodziliby się wziąć udział. Sztabowcy prezydenta Andrzeja Dudy zapowiadają jego udział w debacie organizowanej przez TVP w Końskich, w której nie chce wziąć udziału Trzaskowski.

REKLAMA

Z kolei Rafał Trzaskowski zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę na debatę organizowaną w poniedziałek w Lesznie. Sztab PiS ocenił tę propozycję jako "niepoważną".

Zasady debaty reguluje rozporządzenie

Obowiązek zorganizowania debaty w wyborach prezydenckich nakłada na Telewizję Polską ustawa Kodeks wyborczy z dnia 5 stycznia 2011 roku. Art. 120 Kodeksu stanowi, że "Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji określi w drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii Zarządu Telewizji Polskiej, szczegółowe zasady i tryb przeprowadzenia debat". Rozporządzenie w tej sprawie zostało wydane przez KRRiT 6 lipca 2011 roku. Wynika z niego, że: "w czasie rzeczywistym musi odbyć się co najmniej jedna 45 - minutowa debata (...), która powinna rozpoczynać się pomiędzy godziną 18.00 a 22.15 w Programie 1 TVP w okresie ostatnich dwóch tygodni poprzedzających dzień wyborów". Zgodnie z rozporządzeniem KRRiT, "debatę przeprowadza się bez udziału publiczności w studiu".

"Niezgłoszenie się przedstawiciela lub kandydata, o których mowa w § 2, w wyznaczonym terminie oznacza rezygnację z udziału w debacie" - głosi rozporządzenie.

W oświadczeniu TVP, zamieszczonym na stronach internetowych nadawcy, czytamy zaś, że "debata prezydencka w Końskich zostanie zorganizowana zgodnie z Rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (...) z dnia 6 lipca 2011 r."

REKLAMA

Z powyższego wynika więc, że debatę prezydencką organizuje TVP. "Arena prezydencka", jaką proponuje w Lesznie sztab Rafała Trzaskowskiego, debatą prezydencką nie będzie.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej