Mogą rozstrzygnąć o wyniku II tury. W tej grupie wiekowej mln osób nie głosowało
O wyniku wyborów zdecydować może milion seniorów, którzy nie poszli głosować w pierwszej turze 28 czerwca - pisze "Nasz Dziennik". Gazeta zwraca uwagę na spadek frekwencji w grupie wiekowej 60+.
2020-07-08, 07:52
Gazeta przytacza badania Ipsos, z których wynika, że najniższą frekwencję w poszczególnych grupach wiekowych odnotowano wśród seniorów. Najstarszych seniorów - powyżej 60. roku życia poszło do urn 55,9 proc. (5 mln 249 tys. osób).
Powiązany Artykuł
Politolog: Andrzej Duda może mieć jeszcze 2-3 proc. rezerwowego elektoratu
Spadek frekwencji wśród najstarszych
Zaledwie kilka miesięcy wcześniej, pod koniec 2019 r., podczas jesiennych wyborów parlamentarnych, seniorzy stanowili drugą, najliczniejszą grupę wśród głosujących, osiągając frekwencję 66,2 proc. (6 mln 216 tys. głosów). Oznacza to, że około miliona seniorów, którzy głosowali na jesieni, z różnych powodów zrezygnowało z udziału w I turze wyborów prezydenckich w czerwcu 2020 r.
Czytaj także:
- "Wszyscy, również seniorzy, spokojnie mogą iść głosować". Stanisław Szwed o wyborach prezydenckich
- Abp Jędraszewski: głosujcie w II turze w duchu odpowiedzialności za ojczyznę
"Takie wyniki można uznać za spore zaskoczenie, gdyż seniorzy zwykle byli jedną z najliczniejszych grup uczestniczących w wyborach" - podkreślił "Nasz Dziennik". Według gazety to obawa przed wirusem sprawiła, że starsi wyborcy nie poszli głosować.
"Nasz Dziennik" cytuje wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę, który powiedział, że 1,5 tygodnia od I tury wyborów nie ma danych, które by wskazywały, że pomimo dużej frekwencji, doszło do wzrostu zachorowań na COVID-19. - Lokal wyborczy jest miejscem bezpiecznym - zadeklarował Kraska cytowany przez "Nasz Dziennik".
REKLAMA
mbl
REKLAMA