"Głośniki pękały ze śmiechu". 87 lat temu Polska usłyszała o Szczepciu i Tońciu

2020-07-16, 03:26

"Głośniki pękały ze śmiechu". 87 lat temu Polska usłyszała o Szczepciu i Tońciu
Henryk Vogelfanger (Tońko) i Kazimierz Wajda (Szczepko). Foto: Domena publiczna/ NAC

16 lipca 1933 roku, Polskie Radio Lwów wyemitowało premierową audycję "Wesoła Lwowska Fala". Nadawana na całą Polskę, cieszyła się w latach 30. ubiegłego wieku wielką popularnością.

Pomysłodawcą, autorem większości tekstów i kierownikiem artystycznym programu był Wiktor Budzyński. W role lwowskich batiarów - Szczepcia i Tońka - wcielili się Kazimierz Wajda i Henryk Vogelfänger. Duet zdobył serca słuchaczy zabawnymi dialogami.

Powiązany Artykuł

gramofon stare radio 1200.jpg
Audycja Wesoła Lwowska Fala. Humor, wdzięk i piosenka

Posłuchaj

Dialog Szczepcia i Tońcia - bohaterów "Wesołej Lwowskiej Fali" (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty

Sześć milionów słuchaczy

Do 1939 roku w każdy niedzielny wieczór "Wesołej Lwowskiej Fali" słuchało sześć milionów ludzi. W 45. rocznicę powstania audycji wspominał ją w Radiu Wolna Europa jeden z jej twórców - kompozytor Alfred Schutz, późniejszy twórca melodii do pieśni "Czerwone maki na Monte Cassino". - Kiedy pewny siebie Szczepko i naiwny, a czupurny Tońko puszczali w świat perły swojego humoru, nie tylko głośniki całej Polski pękały ze śmiechu, ale i my wszyscy w studiu, wraz z zaproszonymi gośćmi, zalewaliśmy się łzami uśmiechu - mówił. 

Czytaj także: 

"Wesoła Lwowska Fala", zgodnie z nazwą, miała przede wszystkim bawić. Poza Szczepciem i Tońciem występował w niej też inny duet - Aprikosenkranz i Untenbaum, czyli Mieczysław Monderer i Adolf Fleischer - wspominał Alfred Schutz. W rozmowie z Radiem Wolna Europa zaznaczał jednak, że "duszą i spiritus movens "Wesołej Fali" był Wiktor Budzyński - świetny mikser najwytrawniejszych koktajli humoru, który dosłownie dwoił się i troił w pracy - wspominał. 

Wspomnienia Tońcia

Henryk Vogelfänger, z wykształcenia adwokat z tytułem doktora praw, posiadający własną kancelarię, rozpoczął współpracę z rozgłośnią lwowską w 1933 roku. Po wojnie, w 1984 roku, słynny Tońcio, wspominał początki wspólnej działalności z Wiktorem Budzyńskim, prywatnie - przyjacielem ze szkolnej ławki. Zaczęła się ona od przyjęcia w domu Vogelfängera. 


Posłuchaj

Henryk Vogelfänger wspomina początki współpracy przy tworzeniu "Wesołej Lwowskiej Fali" (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

W okresie międzywojennym powstało sto osiemdziesiąt siedem wydań audycji. Pod naciskiem radiosłuchaczy jej twórcy postanowili wyjść ze studia także na estrady. Jedną z najbardziej znanych piosenek wykonywanych przez Szczepcia i Tońcia w "Wesołej Lwowskiej Fali" był utwór "My dwa - oba cwaj!". Śpiewali go również w znanej komedii muzycznej "Będzie lepiej" z 1936 roku. 


Posłuchaj

Fragment piosenki "My dwa - oba cwaj!" (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Gwiazdą "Wesołej Lwowskiej Fali" była też śpiewaczka i parodystka Włada Majewska. 


Posłuchaj

Fragment piosenki z "Wesołej Lwowskiej Fali", wykonywanej przez Władę Majewską (IAR) 0:39
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

663x364_Wesoła Fala 1935 r. ilustracja pochodzi z publikacji  Hallo Polskie Radio Lwów.jpg
Jubileusz Polskiego Radia. 90 lat temu uruchomiono Polskie Radio Lwów

Historyczna rozgłośnia Polskiego Radia

Działające przed II wojną światową Polskie Radio Lwów było dynamicznie rozwijającą się rozgłośnią, a sam Lwów w 1939 roku - najlepiej zradiofonizowanym miastem w kraju, mogącym pochwalić się 45 tysiącami abonentów. Radio Lwów miało bogaty repertuar programów, były to między innymi wieczory literackie, audycje dla chorych, transmisje sportowe oraz występy orkiestry Tadeusza Seredyńskiego, która od 1938 roku stanowiła stały zespół rozgłośni.

Czytaj także: 

Stacja zamilkła po agresji sowieckiej na Polskę i wkroczeniu Armii Czerwonej do Lwowa, we wrześniu 1939 roku.


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej