X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jest wyrok dla byłego strażnika ze Stutthofu. Wicepremier: ta decyzja przychodzi zbyt późno

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 16:33
"Niemiecki sąd potwierdził dzisiaj to, co dla nas w Polsce było oczywiste od dawna: każdy, kto służył w systemie niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady, w niemieckim aparacie zbrodni - był odpowiedzialny za to cierpienie, za to upokorzenie, za tysiące śmierci" - napisał na Facebooku wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Sąd Krajowy w Hamburgu uznał dziś 93-letniego Brunona D. za winnego o współudział w zamordowaniu co najmniej 5230 osób i skazał go na dwa lata więzienia w zawieszeniu
Sąd Krajowy w Hamburgu uznał dziś 93-letniego Brunona D. za winnego o współudział w zamordowaniu co najmniej 5230 osób i skazał go na dwa lata więzienia w zawieszeniuFoto: PAP/EPA/DANIEL BOCKWOLDT / POOL

Sąd Krajowy w Hamburgu uznał 93-letniego Brunona D. za winnego o współudział w zamordowaniu co najmniej 5230 osób i skazał go na dwa lata więzienia w zawieszeniu.

Skazany był w czasie drugiej wojny światowej strażnikiem w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym w Stutthofie. Prokurator żądał dla niego kary trzech lat bezwzględnego więzienia, obrońcy wnosili o jego uniewinnienie.

shutterstock auschwitz free 1200.jpg
Wicepremier: Polacy wiedzieli, że trzeba stawić opór rozwijającej się machinie zagłady

Wyrok w zawieszeniu - zdaniem niemieckich mediów - jest efektem apeli wielu ocalałych i bliskich pomordowanych, którzy zeznając w procesie zapewniali, że nie szukają zemsty tylko pragną uznania niemieckiej winy w KZ Stutthof.

"Skoro była zbrodnia, musi być kara"

Zdaniem wicepremiera, wymiar wyroku jest symboliczny. "Dwa lata więzienia w zawieszeniu za pomoc w zabójstwie ponad 5000 osób! - i ma już tylko symboliczne znaczenie" - pisze wicepremier na Facebooku.

"Dowodzi, że skoro była zbrodnia, współudział w zbrodni, nawet jeżeli sprawca był w owym czasie niepełnoletni, musi być kara"- dodaje Piotr Gliński.

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady KL Stutthof był pierwszym i najdłużej działającym obozem zagłady na terenie współczesnej Polski. Powstał 2 września 1939 r. Początkowo był przeznaczony dla polskiej inteligencji z Pomorza - trafiali tam duchowni, urzędnicy, nauczyciele, działacze polityczni, żołnierze.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Naszym obowiązkiem jest pamiętać ich historię". Piotr Gliński o więźniach Mauthausen-Gusen

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 17:45
- 75 lat temu więźniowie Mauthausen i Gusen zostali uwolnieni od straszliwej gehenny życia w obozach koncentracyjnych - lat katorgi i upodlenia. Dlatego naszym obowiązkiem jest pamiętać ich historię - wskazał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
rozwiń zwiń