Wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Dzisiaj wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo sprawiedliwości złoży dziś formalny wniosek do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej o podjęcie prac nad wypowiedzeniem tak zwanej konwencji stambulskiej. Zapowiedział to w sobotę podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

2020-07-27, 06:00

Wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Dzisiaj wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Foto: PAP/Rafał Guz
  • Ministerstwo sprawiedliwości złoży dziś wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej
  • Resort tłumaczy, że występuje z wnioskiem, ponieważ "w dokumencie zostały wprowadzone szkodliwe rozwiązania ideologiczne"
  • Jednym z nich - jak pisze w wydanym komunikacie ministerstwo sprawiedliwości - "jest pojęcie tak zwanej płci społeczno-kulturowej w opozycji do płci biologicznej"

"Prowadzi do tego stwierdzenia, że biologia nie determinuje tego, czy ktoś jest kobietą czy mężczyzną, tylko że jest to kwestia wyboru społeczno-kulturowego, który każdy może dokonać. Związane jest z tym założenie, że należy zmieniać edukację dzieci w szkołach" - argumentuje resort.

Posłuchaj

Ministerstwo Sprawiedliwości złoży dziś wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

przemoc.jpg

Powiązany Artykuł

Spór o konwencję stambulską. Poseł PiS: wystarczą przepisy polskiego prawa

"Pod względem ścigania sprawców przestępstw jest zbędna"

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, prezentując na konferencji wniosek, który zostanie przekazany do MRPiPS, mówił, że "konwencja stambulska pod względem ścigania sprawców przestępstw jest zbędna". Jest również - jak dodał - "sprzeczna z punktu widzenia zgodności z aksjologią i porządkiem konstytucyjnym".

Według wiceministra "konwencja jest nie tylko sprzeczna z pewnym systemem wartości, ale również z konkretnymi prawami konstytucyjnymi oraz innymi zobowiązaniami międzynarodowymi, między innymi Konwencją Praw Dziecka". - Właśnie dlatego powinna zostać wypowiedziana - stwierdził.

REKLAMA

Czytaj również:

Marcin Romanowski dodał, że zapisy konwencji stambulskiej "promują ideologię gender i są sprzeczne między innymi z zapisanym w Konstytucji RP prawem rodziców do wychowania dzieci, zapewnienia im wychowania moralnego czy religijnego zgodnie z własnymi przekonaniami".

Wiceminister zauważył, że konwencja nie została ratyfikowana przez kraje Rady Europy, między innymi przez Węgry, Czechy, Słowację, Litwę, Łotwę, Wielką Brytanię i Liechtenstein, a także przez kraje trzecie, które uczestniczyły w jej przygotowaniu. W tym gronie wiceminister wymienił Stany Zjednoczone, Kanadę i Japonię.

Powiązany Artykuł

protest 1200 pap (1).jpg
"Przemyca promocję ideologii gender". PiS o konwencji stambulskiej

"Ofiary mogą liczyć na realną ochronę w polskim systemie prawnym"

Zbigniew Ziobro zapewnił, że kierowane przez niego ministerstwo sprawiedliwości i prokuratura uczyniły w ostatnich latach wiele w walce z przemocą domową oraz przemocą wobec kobiet.

REKLAMA

- Dokonaliśmy zmian w prawie, które wielokrotnie postulowali przedstawiciele organizacji pomocowych, również tych związanych z lewicą czy też ze środowiskami liberalnymi. Ale oni mówili, a my realizujemy zmiany, wprowadzając rozwiązania wolne od ideologii - powiedział minister sprawiedliwości.

Czytaj również:

Zbigniew Ziobro mówił też, że ofiary przemocy domowej mogą liczyć na realną ochronę w polskim systemie prawnym poprzez znaczne podniesienie standardów prawnych. Według ministra "polskie prawo jest wzorcem dla innych krajów Unii Europejskiej i państw na świecie w zakresie standardów ochrony kobiet przed przemocą". - W niektórych obszarach wyszliśmy ponad standardy wymagane przez konwencję stambulską - ocenił minister.

Realne rozwiązania chroniące ofiary przemocy domowej znalazły się w ustawie antyprzemocowej, którą Sejm przyjął niemal jednogłośnie 30 kwietnia tego roku - pisze w komunikacie resort sprawiedliwości. Projekt ustawy został przygotowany z inicjatywy ministra Zbigniewa Ziobry przez MS. "Przepisy ustawy antyprzemocowej zakładają natychmiastowość działania. Ofiary przemocy domowej mogą liczyć na szybką i skuteczną pomoc" - dodał resort.

REKLAMA

ks

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej