X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Dzisiaj wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 06:00
Ministerstwo sprawiedliwości złoży dziś formalny wniosek do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej o podjęcie prac nad wypowiedzeniem tak zwanej konwencji stambulskiej. Zapowiedział to w sobotę podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew ZiobroFoto: PAP/Rafał Guz
  • Ministerstwo sprawiedliwości złoży dziś wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej
  • Resort tłumaczy, że występuje z wnioskiem, ponieważ "w dokumencie zostały wprowadzone szkodliwe rozwiązania ideologiczne"
  • Jednym z nich - jak pisze w wydanym komunikacie ministerstwo sprawiedliwości - "jest pojęcie tak zwanej płci społeczno-kulturowej w opozycji do płci biologicznej"

"Prowadzi do tego stwierdzenia, że biologia nie determinuje tego, czy ktoś jest kobietą czy mężczyzną, tylko że jest to kwestia wyboru społeczno-kulturowego, który każdy może dokonać. Związane jest z tym założenie, że należy zmieniać edukację dzieci w szkołach" - argumentuje resort.

Posłuchaj
00:28 10543414_1.mp3 Ministerstwo Sprawiedliwości złoży dziś wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej (IAR)

przemoc.jpg

Spór o konwencję stambulską. Poseł PiS: wystarczą przepisy polskiego prawa

"Pod względem ścigania sprawców przestępstw jest zbędna"

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, prezentując na konferencji wniosek, który zostanie przekazany do MRPiPS, mówił, że "konwencja stambulska pod względem ścigania sprawców przestępstw jest zbędna". Jest również - jak dodał - "sprzeczna z punktu widzenia zgodności z aksjologią i porządkiem konstytucyjnym".

Według wiceministra "konwencja jest nie tylko sprzeczna z pewnym systemem wartości, ale również z konkretnymi prawami konstytucyjnymi oraz innymi zobowiązaniami międzynarodowymi, między innymi Konwencją Praw Dziecka". - Właśnie dlatego powinna zostać wypowiedziana - stwierdził.

Czytaj również:

Marcin Romanowski dodał, że zapisy konwencji stambulskiej "promują ideologię gender i są sprzeczne między innymi z zapisanym w Konstytucji RP prawem rodziców do wychowania dzieci, zapewnienia im wychowania moralnego czy religijnego zgodnie z własnymi przekonaniami".

Wiceminister zauważył, że konwencja nie została ratyfikowana przez kraje Rady Europy, między innymi przez Węgry, Czechy, Słowację, Litwę, Łotwę, Wielką Brytanię i Liechtenstein, a także przez kraje trzecie, które uczestniczyły w jej przygotowaniu. W tym gronie wiceminister wymienił Stany Zjednoczone, Kanadę i Japonię.

protest 1200 pap (1).jpg
"Przemyca promocję ideologii gender". PiS o konwencji stambulskiej

"Ofiary mogą liczyć na realną ochronę w polskim systemie prawnym"

Zbigniew Ziobro zapewnił, że kierowane przez niego ministerstwo sprawiedliwości i prokuratura uczyniły w ostatnich latach wiele w walce z przemocą domową oraz przemocą wobec kobiet.

- Dokonaliśmy zmian w prawie, które wielokrotnie postulowali przedstawiciele organizacji pomocowych, również tych związanych z lewicą czy też ze środowiskami liberalnymi. Ale oni mówili, a my realizujemy zmiany, wprowadzając rozwiązania wolne od ideologii - powiedział minister sprawiedliwości.

Czytaj również:

Zbigniew Ziobro mówił też, że ofiary przemocy domowej mogą liczyć na realną ochronę w polskim systemie prawnym poprzez znaczne podniesienie standardów prawnych. Według ministra "polskie prawo jest wzorcem dla innych krajów Unii Europejskiej i państw na świecie w zakresie standardów ochrony kobiet przed przemocą". - W niektórych obszarach wyszliśmy ponad standardy wymagane przez konwencję stambulską - ocenił minister.

Realne rozwiązania chroniące ofiary przemocy domowej znalazły się w ustawie antyprzemocowej, którą Sejm przyjął niemal jednogłośnie 30 kwietnia tego roku - pisze w komunikacie resort sprawiedliwości. Projekt ustawy został przygotowany z inicjatywy ministra Zbigniewa Ziobry przez MS. "Przepisy ustawy antyprzemocowej zakładają natychmiastowość działania. Ofiary przemocy domowej mogą liczyć na szybką i skuteczną pomoc" - dodał resort.

ks

Czytaj także

Stalker oblał twarz modelki kwasem. Jest wyrok Sądu Najwyższego w sprawie Roberta W.

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 13:53
Kara 25 lat więzienia dla Roberta W., który oblał kwasem siarkowym fotomodelkę Katarzynę Dacyszyn, parząc jej w ten sposób m.in. twarz i oko jest ostateczna - orzekł w środę Sąd Najwyższy. Zdaniem sądu mężczyzna godził się na wystąpienie skutku śmiertelnego u kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziobro: złożymy wniosek o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 13:29
- W poniedziałek złożymy wniosek do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej - poinformował w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcesz uderzyć kobietę? Przyjedź do Polski". Skandaliczny wpis dziennikarza Politico

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 14:55
"Chcesz uderzyć kobietę lub spoliczkować dziewczynę na wakacjach? Przyjedź do Polski" - napisał na Twitterze dziennikarz Politico Jan Cienski. Potem wpis usunął i dodał nowy, w którym tłumaczył się sarkazmem.
rozwiń zwiń